Ceny EISA 2013 rozdány – překvapení se skoro nekoná

16. srpna 2013
TWEET SDÍLET
Stejně jako každý rok, i letos se redaktoři odborných titulů sešli aby vybrali produkty, které si zaslouží ocenění, jako nejlepší výrobky ve své kategorii. Ocenění v kategorii foto si projdeme podrobněji.

Ceny EISA jsou rozdávány v celkem sedmi samostatných kategoriích, v každé z nich je pak jiný počet oceněných výrobků – většinou podle toho, co se redakcím zdá inovativní, převratné či spolehlivé.

Tradičně se tak veřejnost dělí na dva tábory, kdy jeden většinou souhlasí s tím, jaký produkt ocenění dostal a druhý tábor naopak hořekuje nad tím, že se redaktoři "zase na něčem domluvili" a takhle to dopadlo. Ať tak či tak, oceněné produkty stojí minimálně za pozornost, pokud už ne za vyzkoušení.

Letošní ceny EISA v kategorii foto byly rozdány celkem devatenácti produktům – od zrcadlovek, přes kompakty, objektivy a příslušenství až po software. Pojďme se na ně tedy podívat blíže. Ne vždy je možné přesně odlišit jednotlivá ocenění, protože jsou mnohdy podobné produkty ve zcela jiných skupinách (viz obrázk níže).

Klepněte pro větší obrázek 

Profesionální objektiv – Canon EF 200–400 mm F4L IS USM Extender 1,4×

Dlouho očekávaný a s napětím sledovaný objektiv od Canonu rozšiřuje portfolio objektivů určených pro plnoformátové zrcadlovky. Díky vestavěnému telekonvertoru může fotograf rázem prodloužit rozsah použitelných ohnisek na 280-560 mm při poklesu světelnosti na F5,6. Objektiv je kompatibilní i s dalším příslušenstvím, takže můžete přidat ještě dvojnásobné prodloužení (telekonvertorem 2×), které sice o něco zhorší světelnost, avšak i přesto zvládnou plnoformátová těla zaostřit.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejlepší základní zrcadlovka – Canon EOS 100D

Nejmenší zrcadlovka s APS-C snímačem na trhu je zajímavou alternativou k systémovým kompaktům, které jsou sice skladné, ale pro některé uživatele bohužel nepohodlné vinou absence hledáčku. EOS 100D se snaží překlenout mezeru na trhu a zároveň je horkým želízkem v ohni, zvláště po neúspěchu modelu EOS M, kterým výrobce vstoupil na pole bezzrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilá zrcadlovka – Canon EOS 6D

Zatím poslední zástupce plnoformátových zrcadlovek Canon přinesl velký rozruch mezi uživatele systému EOS. Za cenu nižší než je u pokročilejšího modelu EOS 5D Mark III nabízí EOS 6D kompaktnější tělo, lepší autofokus a především konektivitu wi-fi a GPS. Na poli plnoformátových modelů se řadí mezi nejmenší napříč značkami.

Klepněte pro větší obrázek 

Software na úpravu fotografií – DxO Optics Pro 8

Program určený pro úpravu fotografií, a to jak ve ztrátové kompresi JPEG, tak i v surovém RAWu. Jelikož je program připraven ve spolupráci s DxO Lab, dokáže velmi dobře eliminovat neduhy a optické vady objektivů. Na druhou stranu jej málokdo zná a v přímém uživatelském srovnání s pokročilým Adobe Lightroom nebo Apple Aperture by asi těžko obstál.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilý kompakt – Fujifilm X100S

Druhá generce úspěšného modelu X100 na sebe nechala chvíli čekat, ale přináší prakticky to stejné, jako její předcůldce, přesto ale dotažené v některých detailech. Zachován zůstal hybridní hledáček i pevný širokoúhlý objektiv s velmi dobrou světelností F2.

Klepněte pro větší obrázek 

Akční kamera – GoPro HERO3 Black edition

Kamery GoPro jsou na trhu již třetí generaci a podle toho, jak jde vývoj, tak se výrobce snaží aby tu ještě několik generací zůstaly. Poslení model v edici Black je doplněn dálkovým ovládáním, vodotěsným a odolným pouzdrem včetně příslušenství pro uchycení na různá místa. Aktuálně je GoPro HERO3 stále nejlepší volbou nejen pro adrenallinové sporty.

Klepněte pro větší obrázek 

Foto-video příslušenství – Manfrotto MVH500AH

Lehká a kompaktní videohlava Mafrotto je ieální jak pro použití s dlouhými teleobjektivy, tak pro natáčení videa. Fluidní systém otáčení a nastavení pozice zaručuje velmi jemný plynulý pohyb při natáčení a stejně tak i přesnou aretaci při fotografování. K dispozici je také konektor Easy Link pro připojení motorového pohonu či dalšího příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejlepší zrcadlovka – Nikon D7100

V nejvyšším modelu Nikonu v řadě DX, tedy se snímačem APS-C, se potkávají technologie jak z menších, tak z větších plnoformátových zrcadlovek. Model D7100 je velmi povedeným upgradem předchozího D7000 a přináší vysoké rozlišení, přesný a rychlý autofokus společně s velmi dobře utěsněným tělem. Zajímavostí je možnost posílání nekomprimovaného videa přes HDMI rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilý systémový kompakt – Olympus PEN E-P5

Momentálně nejlepší dostupný systémový kompakt na trhu přinesl velmi rychlou závěrku, maximální možnosti přizpůsobení po stránce ovládání, ale především vynikající obrazovou kvalitu, která je srovnatelná s výstupem z mnohem větších fotoaparátů (co do velikosti těla i snímače).

Klepněte pro větší obrázek 

Cestovatelský fotaparát – Olympus Tough TG-2

Ačkoliv bych osobně jako cestovatelský model volil právě E-P5, porota EISA rozhodla jinak a upřednostnila outdoorový model TG-2. Ten je smozřejmě nárazuvzdorný, mrazuvzdorný, vodotěsný a především kapesní. I v takto malém přístroji však najdete optiku s čtyřnásobným zoomem a velmi dobrou světelností F2,0, nechybí ani GPS modul.

Klepněte pro větší obrázek 

Fotoaparát pro natáčení videa – Panasnic Lumix DMC-GH3

Jak se dalo očekávat tak tuto kategorii obsadil Panasonic se svojí vlajkovou lodí GH3, ačkoliv je to bezzrcadlovka, na první pohled tak vůbec nevpadá a je velmi podobná klasickým zrcadlovkám. Hlavní výhodou je krom automatického, také plně manuální možnost videozáznamu.

Klepněte pro větší obrázek 

Zoomový objektiv pro systémové kompakty – Panasonic Lumix G Vario 14–140 mm F3,5–5,6

Poměrně malý a lehký zoom je určen především pro pokročilé modely fotoaparátu Panasonic či Olympus (bajonet je standardu micro 4/3), u kterých zvládne pokrýt velmi široký rozsah ohnisek. Celokovové provedení a inovovaná optická stabilizace by pak měly být nápomocni při fotografování s delšími časy.

Klepněte pro větší obrázek 

Inovace na poli fotografie – Samsung Galaxy NX

V modelu Galaxy NX zkombinoval Samsung tělo svých bezzrcadlovek NX s vnitřnostmi modelu Galaxy Camera. Do rukou se tak dostává fotografům plnohodnotný systémový fotoaparát, který je navíc vybaven operačním systémem Android 4.2 a veškeré nastavení se odehrává na tableto-displeji s úhlopříčkou 4,8".

Klepněte pro větší obrázek 

Systémový kompakt – Samsung NX300

Řada NX byla u Samsungu vždy tou nejpokročilejší, poslední novinka a zároveň vlajková loď NX300 zaujala především svým retrodesignem a samozřejmě také balíkem všemožných funkcí. Jak ale ukázaly testy, není vše až tak růžové, jak se zdá.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokročilý fotoaparát – Sony Alpha SLT-A99

Nejvyšší model společnosti Sony zaujme především tím, že se jedná konstrukčně o zrcadlovku s polopropustným zrcátkem a tudíž elektronickým hledáčkem, avšak vše postavené na plnoformátové velikosti snímače. Samotné tělo je velmi robustní a odolné a nabídne maximální možnosti přizpůsobení uživatelem.

Klepněte pro větší obrázek 

Kompaktní fotoaparát – Sony CyberShot DSC - HX50/HX50V

Fotoaparát HX50 navazuje na úspěch svého předchůdce, který taktéž získal cenu EISA, nový model nabídne zoomový objektiv s třicetinásobným přiblížením a mírně podprůměrnou světelností. Bratříček HX50V má stejné parametry, přidává ale GPS modul pro záznam polohy fotografování.

Klepněte pro větší obrázek 

Zoomový objektiv – Tamron SP 70–200 mm F2,8 Di VC USD

Teleobjektiv určený pro plnoformátové přístroje je přímou konkurencí jendak firemním objektivům se shodným rozsahem a také populárnímu objektivu značky Sigma, který má prakticky stejné parametry.

Klepněte pro větší obrázek 

Pevný objektiv – Tamron SP 90 mm F2,8 Di VC USD Macro 1:1

Nová generace objektivu, který již v dřívějších dobách patřil k tomu lepšímu na poli makrofotografie. Inovovaná verze je odolná vůči vlhkosti a má účinnější stabilizaci, ultrazvukový motor pak zajišťuje svižné ostření.

Klepněte pro větší obrázek 

Objektiv pro systémové kompakty – Zeiss Touit 2,8/12

Širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 12 mm a světelností F2,8 z dílny společnosti Zeiss slibuje špičkovou obrazovou kvalitu. Zkonstruovaný je přímo pro fotoaparáty se snímačem velikosti APS-C. Úhel záběru objektivu je 99° a odpovídá 18mm objektivu na plnoformátovém snímači.

Klepněte pro větší obrázek 

 


Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

Týden Živě: Všichni prchají na Mastodon a už víme, kolik gramů váží Slunce

** Mastodon nabírá nové duše. nahradí Twitter? ** Britové se potopili k roztrhanému Nord Streamu ** Máme nové předpony SI

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo