Cenově dostupná novinka pro Leicu M – TTartisan 90 mm F1,25

13. května 2021
TWEET SDÍLET

Čínský výrobce objektivů představil nový kousek z řady manuálních skel osazených bajonetem Leica M. Již na první pohled je patrná silná inspirace u objektivů Leica, zejména v designu a zpracování.

Klepněte pro větší obrázek

Po stránce optické zahrnuje TTartisan 90 mm F1,25 celkem 11 čoček, uspořádaných do 7 skupin. Použity jsou i speciální členy pro dosažení lepších optických vlastností. Clona je zde desetilamelová a pracuje v rozsahu F1,25 až F16. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost činí 1m.

Vzhledem k ohnisku a světelnosti se jedná o ideální portrétní objektiv, který nabídne jemně rozostřený bokeh. Daní za to je samozřejmě vyšší hmotnost, ta dosáhla 1013 gramů. Objektiv samotný má délku 97 mm a průměr tubusu je 82 mm, filtrový závit pak má průměr 77 mm.

Zajímavostí je integrovaná stativový patka, která by měla pomoci s lepším rozložením váhy u sestavy těla a objektivu. Druhou vychytávkou je reverzní krytka objektivu, která je zároveň sluneční clonou – stačí odšroubovat přední víčko, krytku otočit a našroubovat do filtrového závitu.

Objektiv je již dostupný u autorizovaných distributorů a jeho cena byla stanovena na 770 USD, tedy přibližně necelých 17 000 Kč. S vhodným adaptérem je možné objektiv použít se všemi současnými plnoformátovými bezzrcadlovkami.

Témata článku: Objektivy, Technika, Zajímavosti, TTArtisan, Objektivy na Heureka.cz