59
Fotogalerie

Čekání na Godota: Sigma DP1

Uvítali byste zcela jedinečný fotoaparát, který nemá na současném trhu s digitální technikou konkurenceschopného soupeře? Sigma DP1 je tu.

Čekání na první digitální kompakt z dílny Sigmy bylo velice zdlouhavé. Zatímco první signály, rozuměj technické informace, jsme se dozvěděli již na podzim roku 2006, skutečný produkt byl k mání až letos na jaře. Mnozí uživatelé se již s pouhou myšlenkou na tento přístroj rozloučili, ti trpělivější stále doufali. Jestliže patříte mezi ty, kteří na výrobce, potažmo samotný digitál nezanevřeli, pak čtěte následující recenzi.

04.jpg 05.jpg
max. velikost | max. velikost

Zatímco podrobné seznámení s funkční výbavou si ponecháme do další kapitoly, nyní alespoň na úvod připomeňme, v čem je model DP1 tak výjimečný: předně je prvním a prozatím jediným přístrojem kapesního typu, jenž je osazen snímačem Foveon X3, a to pouze s 4,6 efektivními megapixely. Navíc má netradiční vlastnosti optické soustavy – pevné ohnisko 28 mm při světelnosti F4.

12.jpg 13.jpg 14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost 

První setkání s novicem bylo tak trochu rozporuplné – designově totiž Sigma DP1 neodpovídá snímkům, které při jejím dávném ohlášení kolovaly internetem. Je tedy jisté, že existovalo několik podob přístroje – prapůvodní prototyp například nedisponoval na horní stěně kolejničkou na blesk/hledáček. Výsledný retrokousek je navzdory očekávanému vytvarování zcela plochý, bez jakýchkoli výstupků, které by zlepšily jeho držení. Jedinou „vychytávkou“ je umístění postranních úchytů na popruh, a tak kdyby DP1 přece jen vyklouzla z rukou, předejdete pověšením na krk nechtěnému přistání na zem.

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CMOS Foveon X3, 4,6 Mpx, 20,7 × 13,8 mm
  • max. výst. rozlišení: 2 640 × 1 760 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC
  • objektiv: 28 mm (eq. 35 mm kinofilm), F4
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a váha: 113,3 mm × 59,5 mm × 50,3 mm, 240 g
  • oficiální cena: 19 990 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: 18 040 Kč vč. DPH

Sigma DP1 je docela malý fotoaparát, o délce 11 cm a hmotnosti jen 240 gramů. Tyto parametry však nic nemění na skutečnosti, že model náleží do vyšší střední třídy, ovšem nebáli bychom se jej, díky použitému snímači, nazvat dokonce profesionálním kompaktem. K jeho vlastnostem patří konstrukce se sáňkami na firemní externí blesk či optický hledáček Sigma VF-11; ani jedno z těchto příslušenství není samozřejmě součástí dodávky. Právě touto vymožeností model snad nejvíce připomíná Ricoh GR Digital I/II. Na fotoaparátu také můžete využít bajonetový adaptér pro filtry o průměru 46 mm, na který lze nasadit i hranatou sluneční clonu.

10.jpg 11.jpg
max. velikost | max. velikost

Přístup ke všem expozičním režimům je zcela prozaický – módy P/A/S/M a současně také ikonky aktivující natáčení videosekvencí a zvukový záznam najdete na horním kruhovém voliči. Na hraně horní stěny se pak nachází netypické kolečko pro nastavení zaostřovací vzdálenosti, v dosahu od 30 cm do nekonečna. To je třeba použít v kombinaci s tlačítkem MF (horní šipka čtyřsměrného ovladače) – náhled na displeji lze při manuálním ostření samozřejmě zvětšit (zvětšovací lupu hledejte pod tlačítkem obrazovky).

03.jpg
max. velikost

Zadní stěna je funkčními tlačítky osazena je sporadicky. Vedle čtyřsměrného ovladače se středovým potvrzovačem/Menu je zde tlačítko AEL sloužící tradičně k zablokování expozice: v závislosti na uživatelském nastavení jej lze ale použít i k rychlé aktivaci středového zaostřovacího bodu, nebo obou funkcí zároveň. I když je u tohoto modelu optické zoomování zapovězeno, kolébka zoomu nechybí – využijete ji při zvětšování či zmenšování snímků v režimu prohlížení. Co se týče displeje, ten je s úhlopříčkou 2,5" první v produkci Sigmy s vysokým rozlišením 230 000 obrazových bodů (vzpomeňme například ve stejnou dobu uvedenou zrcadlovku Sigma SD14 s 2,5" LCD, ale rozlišením jen 150 000 pixelů). Jeho hodnocení je vesměs pozitivní: má reálné barevné podání a dobré antireflexní vrstvy.

06.jpg
max. velikost

Zajímáte-li se o celkovou přehlednost Menu, pak je tento odstavec určen právě vám. Nabídka se zdá na první pohled docela jednoduše uspořádaná, při podrobnějším průzkumu však nad systémem zařazení položek zakroutíte hlavou. Fotoaparát totiž upřednostňuje zcela nelogicky například barevné režimy (standardní, černobílý a sépiový) před podstatnějšími funkcemi, jako je např. uživatelský výběr zaostřovacího bodu. Tento nedostatek se týká i možností uživatelského nastavení ostrosti, kontrastu a saturace, které jsou umístěny až na samý závěr Menu.

02.jpg 09.jpg
max. velikost |max. velikost
08.jpg 07.jpg
max. velikost | max. velikost

Naštěstí lze rolovat nabídkou i od konce a posledně zmiňované položky tedy rychleji vyvolat opačným sledem – takto můžete ale pracovat až tehdy, když si dobře zapamatujete rozmístění jednotlivých funkcí. V tomto kontextu je zřejmé, že fotoaparátu vysloveně chybí jedno, nebo i dvě tlačítka přímého přístupu, což ale mohl výrobce elegantně vyřešit přisouzením funkcí na horizontální šipky čtyřsměrného voliče.

15.jpg 16.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Sigma DP1 přináší do digitální sféry světové prvenství – poprvé v dějinách je totiž kapesní fotoaparát osazen snímačem CMOS typu Foveon X3 o velikosti 20,7 × 13,8 mm, což je 7,5× větší plocha snímače než u digitálních kompaktů s „velkým“ čipem 1/1,8". Snímač disponuje fyzickým rozlišením 4,6 Mpx, což je shoda s poslední „sigmáckou“ zrcadlovkou SD14.

Snímač Foveon X3 se skládá ze tří transparentních vrstev: v každé z nich o rozlišení 2 640 × 1 760 pixelů jsou buňky reagující na jednu ze tří barev RGB spektra. Tato konstrukce je velmi podobná klasickému filmu, avšak tvrzení, že snímač má 14 megapixelů, je poněkud zavádějící. K tomuto číslu sice dojdete součtem rozlišení všech tří vrstev, lineárně však více než 4,6 Mpx na snímači nenajdete.

Jak jsme se zmínili v předchozí kapitole, fotoaparát je nekonvenčně osazen firemním pevným objektivem, jehož ohnisková vzdálenost 16,6 mm odpovídá obrazovému úhlu 28mm kinofilmového skla. Zde tedy může být pro mnohé uživatele první překážka: zoomování si s DP1 neužijete. Širokoúhlá optika má relativně nízkou světelnost F4 – ta je zde ale z konstrukčního hlediska zcela pochopitelná

Musíme totiž vzít v úvahu nejméně trojici ovlivňujících faktorů: velikost snímače 20,7 × 13,8 mm, fyzické ohnisko 16,6 mm a malý průměr vstupní čočky, jenž odpovídá celkovým rozměrům fotoaparátu. Faktem zůstává, že při fyzickém ohnisku 16,6 mm a světelnosti F4 se s malou hloubkou ostrosti pracuje obtížně. Při běžné předmětové vzdálenosti sahá hloubka pole i na „plnou díru“ od pár metrů až do nekonečna.

Z předchozího textu jste se již dozvěděli, že kompaktu nechybí žádný z expozičních režimů P/A/S/M, s motivovými programy ale nepočítejte. S modelem lze snímat z minimální vzdálenosti 30 cm, funkci makro zde ale nenajdete. Volit můžete jeden z devíti zaostřovacích bodů, jejich aktivaci ale musíte potvrdit až na druhé obrazovce Menu, což práci docela zdržuje.

Funkční výbavu hodnotíme jako standardní, žádná z podstatných funkcí neschází. Chybou u takto koncipovaného přístroje je ale například absence reálného histogramu, aparát by si zasloužil také indikaci přepálených oblastí, alespoň v režimu prohlížení.

F01.jpg F02.jpg F03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka barevných filtrů, zleva standardní podání, černobílá a sépie
P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva poměr stran 4:3 a 16:9

Není nic netypického na tom, že Sigmu DP1 můžete použít také jako diktafon nebo pro záznam krátkých videosekvencí – bohužel však právě tuto funkci považuje výrobce za okrajovou, protože nabízí jen nízké rozlišení 320 × 240 pixelů. Obě funkce aktivujete na kruhovém voliči na horní straně.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Se Sigmou DP1 si užijete výbornou kresbu optiky při nastavení kterékoli clony, včetně „plné díry“. Naše studiové testy ukazují perfektní rozlišení linek na našem testovacím obrazci, samozřejmě ale nedosahují výrobcem deklarovaných čtrnácti megapixelů – „virtuálně“ bychom mohli počítat přibližně se 6 až 8 megapixely.

Objektiv z dílny Sigmy se vyšvihl jako přeborník na přenos kontrastu, a jestliže pátráte po chromatické vadě, stálo by vás to hodně velké úsilí. Sigma DP1 se může pochlubit vynikajícím dynamickým rozsahem, který v surovém RAWu činí úctyhodných -5,0 až +2,5 EV. Díky použitému snímači typu CMOS si buďte také jisti plynulými přechody ve světlech. Model zvládá velice dobře vyvážení bílé, obraz je barevně správný a zaznamenali jsme také výbornou kvalitu JPEGu (na rozdíl od výstupů ze zrcadlovky Sigma SD14).

vinetace.png
max. velikost
Graf vinětace

Šum, senzitometrie

Kromě vynikající kresby si model DP1 stojí velice dobře v hodnocení hladiny šumu: i když je třeba podotknout, že snímací soustava je velice citlivá na umělé světlo a zejména při smíšeném osvětlení nebo při použití úsporných zářivek můžete na fotografiích pozorovat značné „zrno“. A tak se vlastně není čemu divit, že výrobce modelu neumožňuje pracovat s vyšší citlivostí než je ISO 800.

sum_jpeg_1.png sum_jpeg_2.png
sum_raw_1.png sum_raw_2.png 
Grafy šumu, nahoře JPEG a dole RAW
S02.jpg S03.jpg
max. velikost | max. velikost
S04.jpg S05.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně ISO 100, 200, 400 a 800
senzito_jpeg.png senzito_raw.png
Grafy senzitometrie, zleva JPEG a RAW

Naměřili jsme

Nejste-li příliš trpěliví uživatelé, Sigma DP1 vás trochu pozlobí. Jejím neduhem je totiž docela velká časová prodleva při pořizování prvního snímku od zapnutí fotoaparátu: skutečný „výstřel“ na objekt totiž můžete provést až za cca 6 vteřin. To však není jediný prohřešek – také u samotného pořizování fotografií, ať už bez namáknuté spouště nebo s jejím namáčknutím, se setkáte s prodlevou. A ukládání dat? Velice pomalé: do JPEGu i RAWu (zde objem 1 souboru až 18 MB!). Tyto nedostatky by snad mohly být s některou firmwarovou aktualizací vylepšeny.

Sigma DP1 
první snímek5,88 s
snímek bez namáčknutí1,36 s
snímek s namáčknutím0,26 s
ukládání – připravenost k dalšímu snímku7,19 s (RAW), 4,85 s (JPEG)
rychlost sériového snímání1,4 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouSanDisk Ultra II 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

T01.jpg T02.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, ohnisko 28 mm, ISO 100. Zleva F5,6 a F8

Fotografie, které byly pořízeny do JPEGu:

J01.jpg J02.jpg
max. velikost | max. velikost
J03.jpg J04.jpg J07.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
J05.jpg J06.jpg
max. velikost | max. velikost

Fotografie, které jsou vyvolány z RAWu pomocí firemního softwaru Sigma Photo Pro:

R01.jpg R02.jpg
max. velikost | max. velikost
R03.jpg R04.jpg
max. velikost | max. velikost
R05.jpg R06.jpg
max. velikost | max. velikost
R07.jpg R08.jpg
max. velikost | max. velikost
R09.jpg R10.jpg
max. velikost | max. velikost
R11.jpg R12.jpg
max. velikost | max. velikost
R13.jpg R14.jpg
max. velikost | max. velikost
R15.jpg R16.jpg
max. velikost | max. velikost
R17.jpg
max. velikost 

Zleva snímek pořízený v JPEGu a stejný vyvolaný z RAWu

V01.jpg V02.jpg
max. velikost | max. velikost

Více demosnímků najdete v článku Sigma DP1: první fotografie v ČR!

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Prozatím jediný kapesní digitál od Sigmy, model DP1, potěší uživatele, kteří milují široké ohnisko 28 mm. Přiznejme ale, že právě toto pevné sklo nelze využít u všech typů fotografie, a tak většinová část fotografů bude možnost zoomování postrádat.

Fotoaparát má zejména pro svou plochost mírné nedostatky v ergonomii držení. Funkčně je však docela dobře zvládnutý – žádný nadstandard nečekejte – i když přinejmenším za absenci reálného histogramu jej pochválit nelze. Největší kritické hodnocení si zasluhuje pomalá odezva modelu, která ve všech směrech (aktivace, snímání, ukládání dat) výrazně zpomaluje práci s fotoaparátem.

Nejdůležitější je však obrazová kvalita, která je na výborné. Nástupcům by však slušelo o chloupek vyšší rozlišení snímače,

Jestliže na Sigmě DP1 postrádáte průhledový optický hledáček nebo by vám nedostačoval dosah pevného blesku, pak nemusíte zoufat: obojí lze dokoupit v externím provedení, a nasadit na integrované sáňky. V nabídce je také sluneční clona.

Zatímco v počátcích našeho testování tohoto modelu byla na českém webu Sigmy uváděna oficiální cena 25 990 Kč, nyní jej výrobce zlevnil na 19 990 Kč. V internetových obchodech najdete Sigmu DP1 i za cenu mírně nad 18 tisíc korun. Třeba se Sigmě do budoucna zadaří – tedy u jistě zamýšlených následovníků – zlevnit produkci tak, aby mohla být cena pro zákazníka ještě přijatelnější.

Plusy:

  • obrazová kvalita
  • dynamický rozsah
  • způsob manuálního zaostřování
  • volitelné příslušenství

Mínusy:

  • absence reálného histogramu
  • odezva fotoaparátu
  • absence českého menu

Cena:

  • výrobcem doporučená cena: 19 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud