58
Fotogalerie

Casio ZR10: Superrychlík z Japonska

Kapesní kompakt s vysokorychlostním snímáním může konkurovat počtem snímků za sekundu leckteré profesionální zrcadlovce. Jak je to ale s obrazem?

Ve firmě Casio se po letech chrlení prakticky stále stejných digitálních kompaktů, odlišených pouze jiným snímačem, rozhodli pro změnu. Letos představili model ZR10, který je výjimečný hned v několik ohledech. Uvnitř najdete CMOS snímač s rozlišením 12 Mpx, který doplňuje objektiv se sedminásobným optickým zoomem a sériové snímání rychlostí až 40 snímků za sekundu.

Právě na novinku v podobě vysokorychlostního snímání Casio sází, neboť je mu nově podřízeno také ovládání a částečně i ergonomie fotoaparátu.

Konstrukce v duchu tradice

Při prvním pohledu kompakt ničím zvláštním nezaujme, při srovnání s ostatními modely této značky si povšimnete pouze mírně větší tloušťky. Jinak je všechno zachováno dle zvyklostí - kovový plášť, velký displej, přiměřené množství ovládacích prvků a rozměry menší než krabička cigaret.

P01.jpg

Casio Exilim EX-ZR10

  • snímací prvek: CMOS 1/2,3", 12,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
  • videosekvence: 1 920 × 1 080, 30 sn./s
  • objektiv: 28-196 mm, F3-5,9
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC
  • LCD: úhlopříčka 3", 460 800 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a hmotnost: 102 × 59 × 28 mm, 176 gramů
  • oficiální cena: 5 990 Kč vč. DPH

Jak již bylo řečeno, je konstrukce fotoaparátu klasická a v mnohém velmi podobná tomu, co známe z jiných modelů značky Casio. Na horní straně najdete hlavní tlačítko zapnuto/vypnuto, vpravo od něj pak spoušť s okružím ovládajícím zoom. Uprostřed je dvojice mikrofonů a vedle nich tlačítko Auto, které vás vždy vrátí do automatického režimu expozice, případně do režimu pokročilé automatiky.

P02.jpg 
 

Zásadní změnou však je samostané tlačítko pro práci s vysokorychlostním režimem. Po jeho stisknutí se zobrazí menu s nabídkou dostupných režimů fotografování - celkem jich je sedmnáct.

Zadní stěně dominuje třípalcový displej s jemným rozlišením téměř 0,5 Mpx, díky kterému je obraz velmi jemný a není problém zkontrolovat jeho ostrost i při větším náhledu. Vedle displeje je tradičně čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím středem, tlačítko pro přechod do režimu fotografování a do režimu prohlížení. Zcela vpravo nahoře je pak tlačítko přímého nahrávání, s jehož pomocí můžete kdykoliv zahájit natáčení videa. V pravém spodním rohu pak najdete vstup do menu.

P05.jpg 

Lokální přizpůsobení

Z čtyřsměrného ovladače zmizely piktogramy značící korekci expozice a samospoušť, pozice vpravo/vlevo jsou volné a najdete zde pouze režim blesku a jeho nastavení, mazání souborů při prohlížení a také nastavení zobrazení informací na displeji. V menu si ale můžete vybrat jednu z celkem osmi funkcí, jež je možné ovladači přiřadit ve směru vpravo/vlevo.

P07.jpg P08.jpg
 

Pravý bok je kryt plastovými dvířky, pod nimiž najdete HDMI konektor a také USB/AV rozhraní pro připojení k počítači či televizoru. Akumulátor má své místo ve spodní části digitálu, kde se dělí o prostor s paměťovou kartou. Tovární zpracování je příkladné, vše lícuje, nikde není žádná vůle. Očko pro uchycení zápěstního poutka je v případě Casia zdvojené v levém i pravém horním rohu, takže si vyberou jak praváci, tak leváci. při troše šikovnosti pak nebude problém vytvořit si i delší popruh pro nošení na krku.

P06.jpg 
 

Objektiv, použitý v případě modelu ZR10, má sedminásobný rozsah ohnisek, začínající na 28 mm, na druhém konci je tro pak 196 mm, což je rozsah z hledsika použití ideální. Co však již ideální není, je světelnost tohoto objektivu: na širokém ohnisku je to hodnota F3,0 a na dlouhém pak velmi podprůměrných F5,9. Zamrzí také poměrně hrubé odstupňování zoomu, které pracuje v deseti krocích a především první tři jsou od sebe subjektivně dost vzdálené.

Pokračování 2 / 3

KAPITOLA 2 - Funkce a vybavení

Podobně jako většina kompaktnů Casio, i ZR10 je konstruován jako expoziční automat. Na nějaké nastavování času či clony tedy můžete zapomenout. Spolehnout se musíte pouze na to, co nabídne automatika fotoaparátu. Nabídka není malá, nicméně rozložení jednotlivých režímů je poněkud chaotické.

Celkem digitál nabídne tři sady expozičních režimů, bohužel každou umístěnou někde jinde. Fotit můžete buďto na automatiku, která je rozlišena na běžnou a pokročilou a pro jejich aktivaci slouží tlačítko Auto na horní straně. Druhá jmenovaná se snaží na základě fotografované scény rozpoznat o jaký žánr fotografie se jedná a podle toho upravuje expozici. Vesměs se to fotoaparátu daří, nicméně zvuky vyluzované při kontinuálním ostření a přepínání režimů připomínají monolog malého robota.

D_35.jpg D_36.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu 

Druhou skupinou režimů jsou tradiční bestshots, tedy sada scénických režimů, ze které si vyberete ten nejlepší pro konkrétní příležitost. Celkem jich Casio obsahuje čtyřiadvacet. Přístup k nim však není zrovna pohotový, musíte stisknout tlačítko SET ve středu čtyřsměrného voliče, poté zvolit položku Best Shot, potvrdit opět pomocí SET a teprve v tento okamžik můžete vybírat konkrétní režim.

Poslední skupina režimů se ukrývá pod tlačítkem HS a nabídne tzv. HS Bestshot, kde HS značí high speed. Tato skupina nabídne sedmnáct režimů, mezi nimiž je velmi praktické HDR, pro eliminaci tmavých míst na snímku nebo možnost snímání 360° panoramatického snímku. Ačkoliv jsem se pokoušel několikrá celý kruh zachytit, podařilo se mi maximálně 270°. Snímky se složí dohromady přímo ve fotoaparátu a zdrojové se neuchovávají samostaně, takže nemáte možnost složit si je ručně, jedině vyfotit zdrojové obrázky v jiném režimu.

D_02.jpg
max. velikost
D_04.jpg
max. velikost
D_13.jpg
max. velikost
D_21.jpg
max. velikost
 

Při výběru z obou jmenovaných nabídek je k dipozici také praktická nápověda. V základním nastavení se jednotlivé režimy zobrazují jako malé ikonky, při použití páčky zoomu se ale přepnete do zobrazení, kdy jsou popsány vlastnosti jednotlivých režimů. V nabídce pro natáčení videa je pět režimů, od Full HD videa, přes SD v rozlišení 640 × 480 px až po trojici režimů s vysokorychlostním snímáním od 30 do 240 sn/s.

Ostatní nastavení je přístupné přes tlačítko SET, které vyvolá submenu pro volbu citlivosti, vyvážení bílé, rozlišení, korekci expozice a režim blesku. Rozsah této nabídky se liší podle aktuální volby expozičního režimu.

D_28.jpg D_29.jpg D_30.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_31.jpg D_32.jpg D_33.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu citlivostí, postupně ISO 3200 až ISO 100
 

Provozní časy fotoaparátu patří mezi lepší průměr. První snímek pořídíte od zapnutí do 2,5 sekundy, bez namáčknutí spouště a zaostření je snímek exponován za 0,17 s, s namáčknutím je expozice okamžitá. Při ukládání snímků si také stojí digitál velmi dobře, neboť to zvládá za 1,43 s. Díky funkci vysokorychlostního snímání nenajdete nikde samostatnou volbu pro sériové snímání, jeho funkci suplují HS scénické režimy.

V rámci HS Bestshot najdete také funkci HDR a HDR Art. První jmenovaná funguje stejně jako klasické HDR - digitál vyfotí několik snímků a ty pak složí dohromady pro rozšíření dynamického rozsahu. Druhá jmenovaná funguje stejně, avšak pracuje s navýšením kontrastu a saturace, takže vznikají u někoho oblíbené u jiných velmi neoblíbené „omalovánky“.

D_18.jpg D_19.jpg D_20.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 3 / 3

KAPITOLA 3 - Hodnocení a demosnímky

Obrazová kvalita je na první pohled velmi dobrá. Expozici zvládá automatika velmi dobře a barevností obraz také odpovídá realitě, aniž by byl výrazněji saturován či naopak nekonstrastní. U snímků s delším ohniskem je patrný horší přenos kontrastu a v celém rozsahu objektivu je při velmi kontrastních přechodech viditelná chromatická aberace v podobě nafialovělého přezáření.

Při bližším zkoumání snímků je bohužel vidět vcelku brutální zásah obrazového procesoru, který se zřejmě snaží zmenšit velikost dat. Především na jednolité ploše, např. čisté obloze, jsou patrné artefakty, vznikající buďto silnou kompresí anebo výrazným odšumováním, ačkoliv jsou patrné i při nejnižší citlivosti ISO 100.

V místech, kde bychom očekávali jemnou kresbu (srst zvířat, trávník, vlasy) není z výše uvedeného důvodu nic rozlišitelného a detaily se slévají. S rostoucí citlivostí je tento efekt patrný ještě více, neboť se přidávají odšumovací nástroje.

Na testovacích obrazcích je i přes výše uvedené zachována celková ostrost, pouze krajní části snímku mají mekčí kresbu a v rozích je viditelná neostrost. Na širokém ohnisku dosahuje objektiv výborného rozlišení přes 2 000 lph, na dlouhém ohnisku je to kolem 1 800 lph.

wide_01.jpg wide_02.jpg wide_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
wide_04.jpg wide_05.jpg wide_06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na širokém ohnisku, postupně všechny citlivosti
tele_01.jpg tele_02.jpg tele_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
tele_04.jpg tele_05.jpg tele_06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelším ohnisku, postupně všechny citlivosti

Hodnocení

Casio EX-ZR10 je typickým zástupcem kapesních kompaktů, který je oproti konkurenci vybaven sedminásobným optickým zoomem a vcelku praktickou funkcí vysokorychlostního snímání. Objekiv má široké 28mm ohnisko, bohužel však jeho světelnost je spíše podprůměrná.

Podobně jako dřívější modely od Casia, také u ZR10 najdete množství efektních i praktických funkcí. Funkčnost však vyhrála boj s obrazovou kvalitou a papírově je tedy fotoaparát mnohem lepší než ve skutečnosti. Ergonomie ovládání není zcela ideální, neboť přidání samostatné skupiny expozičních režimů poněkud tříští jejich jednotné uspořádání a jednoduchost práce s aparátem.

Pochvalu si naopak zaslouží třípalcový displej s jemným rozlišením, na kterém můžete bez problémů kontrolovat obraz i při zvětšení. Videonadšence pak jistě potěší možnost snímání full HD videa včetně stereozvuku a také natáčení vysokorychlostního videa až do frekvence 240 snímků za sekundu.

Plusy:

  • vysokorychlostní snímání
  • kvalita displeje
  • efektní a líbivé režimy expozice
  • reálný histogram

Mínusy:

  • komprese a žehlení šumu
  • mírně chaotický výběr expozičního režimu
  • hrubě odstupňovaný zoom

Cena:

  • doporučená cca 6 990 Kč vč.DPH
  • na internetu cca 5 990 Kč vč. DPH

Demosnímky

D_01.jpg D_03.jpg D_05.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_06.jpg D_07.jpg D_08.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_09.jpg D_10.jpg D_11.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_12.jpg D_14.jpg D_15.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_16.jpg D_17.jpg D_22.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_23.jpg D_24.jpg D_25.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_26.jpg D_27.jpg 
max. velikost | max. velikost
D_37.jpg D_38.jpg D_39.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_40.jpg D_41.jpg
max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud