Casio vytahuje podzimní esa

Casio vytahuje podzimní esa

Casio už delší dobu nehraje v digitální fotografii druhé housle, naopak se tvrdě tlačí mezi elitu. Jeho portfolio je srovnatelné s mnohými výrobci renomovaných fotografických značek a tak není divu, že před Photokinou oznamuje nové modely v celé šíři své nabídky.

Digitály od Casia jsou typické především notnou dávkou elegance, perfektním dílenským zpracováním, často miniaturními rozměry a v poslední době výrazně se zvyšující obrazovou kvalitou a ostatními technickými parametry. Mezi ně patří také rychlost a energetická spotřeba, což jsou jedny z hlavních trumfů nové generace digitálů Casio – tedy mimo větší rozlišení.

Casio inovuje téměř celou svoji nabídku digitálů, počínaje nejlevnější řadou s typem QV-R61, přes stylové kapesní „zetkové“ šperky Exilim EX-Z50 a Z55, až po top-model EX-P700. Úplnou novinku představuje Casio Exilim Card EX-S100 s optikou využívající jako první na světě keramických čoček.

Casio QV-R61 Casio Exilim EX-Z5 Casio Exilim EX-Z55 Casio Exilim EX-P700 Casio Exilim Card EX-S100

Všechny modely vynikají anoncovaným zrychlením – zejména start fotoaparátu se pohybuje kolem dvou vteřin, zpoždění spouště s namáčknutím je pak v podstatě neměřitelné. Po zkušenostech s předchozími digitály této značky nemáme důvod slibům Casia nevěřit – jejich aparáty skutečně patří k nejrychlejším.
To stejné se týká i energetické spotřeby, která je tradičně vynikající. Modely Exilim Zoom EX-Z50 by měly vydržet na jedno nabití až 400 snímků, což je vzhledem k maličkým akumulátorům hodnota úctyhodná. Casio měří spotřebu podle standardu CIPA, takže lze předpokládat, že si údaje „necucá z prstu“.

Společným jmenovatelem všech nových, či chcete-li inovovaných digitálů jsou nové funkce. Flash Assist je podle všeho funkce podobná takzvanému digitálnímu blesku HP, ale zde pracuje patrně pouze při aktivovaném blesku fotoaparátu. Auto Macro usnadňuje fotografovi život, jelikož nemusí přepínat běžný a makro rozsah optiky. Funkce Business Shot by měla narovnávat sbíhavé linie – například při focení architektury – přímo ve fotoaparátu. A konečně Icon Help, tedy nápověda, je vymožeností, kterou jsme již také viděli u HP.
Všechna Casia podporují USB Direct Print, PictBridge a Print Image Matching III, tedy s výjimkou S100, která umí jen USB Direct Print.

Při starém zůstává vybavení nadstandardními funkcemi typu reálného histogramu, který je u některých modelů navíc sdružený pro všechny kanály RGB. U každého Casia najdete kromě slotu SD/MMC také pevnou paměť. Velikost menší než 10 MB ji bohužel odsunuje do sféry spíše příjemného doplňku než užitečného pomocníka.
Standardem je u Casia již několik let tzv. BestShot – obdoba motivových programů digitálů ostatních značek s tím, že u Casia lze uživatelsky definovat vlastní programy.

Všechny nové modely lze očekávat v říjnu, po oficiálním představení na německé Photokině.

 

 

Pokračování 2 / 5

Casio Exilim Pro EX-P700

Casio Exilim Pro EX-P700

Pohled na fotografie přístroje jasně naznačuje blízkou příbuznost s modelem EX-P600, ověnčeným čerstvou cenou EISA za nejlepší evropský kompaktní digitální fotoaparát roku 2004–2005. Ostatně i my jsme jej testovali (recenze v tištěném DIGI 3/2004) a s porotou EISA můžeme souhlasit.

    

Nebýt černé barvy těla a označení rozlišení, je nové Casio EX-P700 skutečně úplně stejné jako předchozí model. Dlužno ale dodat, že černá mu velmi sluší. Potisk na obrubě objektivu říká, že také optika od Canonu zůstala shodná. Stejná je i ohnisková vzdálenost přepočtená na kinofilm, což znamená, že na snímači sice přibyl milion pixelů, ale jeho velikost zůstala.

Stručná charakteristika vlajkové lodi Casia tedy zní: rozlišení 7,2 Mpx (3 072 × 2 304 px), objektiv Canon 33–132 mm se světelností F2,8–4,0. Sedmibodový autofokus doplněný možností manuálního ostření. Snímky v datovém formátu JPEG nebo TIFF jsou ukládané buď do 8,9MB pevné paměti, nebo na SD/MMC kartu. Napájení obstarává Li-Ion akumulátor.

Fotoaparát je kromě automatiky a režimů BestShot vybaven všemi pokročilými expozičními módy P/A/S/M. Na boku najdete PC konektor pro externí blesk, sáňky ale P700 nemá.
Na 2“ LCD displeji kromě jiného můžete nechat zobrazit reálný RGB histogram, zůstává také grafické rozhraní, které mimo jiné ukazuje také hloubku ostrosti.
Výrobce slibuje start za 2 s, sériové snímání 3 sn./s v sérii maximálně 5 fotek. Jako jeden z mála modelů od Casia nemá P700 dokovací jednotku – spojení s počítačem zajišťuje klasický USB kabel. Z tiskové zprávy bohužel není zřejmé, jestli přístroj podporuje rychlé USB 2.0.

Předpokládaná cena: 500 USD


 

Pokračování 3 / 5

Casio Exilim Card EX-S100

Casio Exilim Card EX-S100

Zatímco všechny ostatní modely Casia jsou více či méně upgradem starších digitálů, Casio Exilim Card EX-S100 představuje zbrusu nový fotoaparát, který vyniká nejednou technickou vymožeností.
Označení Card dává tušit malé rozměry – S100 je vpravdě miniatura – hlavně tloušťkou 16,7 mm. Ale i „bokorysné“ rozměry jsou maličké: 88 × 57 mm. Tělo je opláštěné nerezem, zadní části dominuje 2“ LCD, ve standardní výbavě najdete dokovací jednotku.

 

Technickou perlu představuje optika s keramickými čočkami. Technologii Lumicera – transparentní keramiku – má Casio patentovanou, přičemž její předností by měl být vysoký index lomu optiky a také vlastnosti umožňující realizaci velmi malých objektivů. To ostatně Casio s modelem S100 právě dokazuje. Zdá se ale, že pravidlo „něco za něco“ platí i zde – daní z ultrakompaktních rozměrů je nízká světelnost F4,0–4,8 objektivu s 2,8násobným rozsahem 36–102 mm.

Třímegapixelové Casio S100 je koncipováno jako automat doplněný BestShot programy. I zde ale najdete mnohé manuální funkce. Například veškeré možnosti zaostřování, nastavení citlivosti ISO 50–400 nebo RGB histogram.
Snímky v JPEGu lze ukládat do 9,3MB interní paměti nebo na kartu standardu SD/MMC.

Předpokládaná cena: 400 USD


 

Pokračování 4 / 5

Casio Exilim Zoom EX-Z50, EX-Z55

Casio Exilim Zoom EX-Z50, EX-Z55

Dva pokračovatelé modelu EX-Z40 se od sebe liší pouze velikostí LCD displeje. Zatímco EX-Z55 kraluje 2,5“ elcédéčkem, s rozlišením 115 tisíc pixelů, Z-50 se musí spokojit s „pouhými“ dvěma palci úhlopříčky a 85 tisíci obrazovými body.

 

  

Tato ultrakompaktní Casia pak spojuje rozlišení 5 Mpx, optika Pentax Sliding Lens 35–105 mm F2,6–4,8; 9,3, ukládání obrazových dat v JPEGu do interní paměti nebo na kartu SD/MMC. Ve standardní výbavě je dokovací kolébka.


Fotoaparáty jsou koncipované podobně jako S100 – převážně automatika s možnostmi některých uživatelských nastavení. Stejně jako u všech, i zde najdete nové funkce Flash Assist, Auto Macro, Business Shot a Icon Help.
Výrobce slibuje o 10 % lepší výdrž akumulátoru než u modelu EX-Z40 – EX55 až 400 fotek, EX50 390 snímků.

Předpokládaná cena: 400 USD (EX-Z50), 450 USD (EX-Z55)


 

Pokračování 5 / 5

Casio QV-R61

Casio QV-R61

Jediný „neexilim“ model Casia představuje zároveň cenově nejpřístupnější digitál této značky. Šestimegový nástupce typu R51 je baculatější než ostatní ultrakompaktní modely, avšak ani tak vám kapsu neutrhne.

 

Úlitbu ceně představuje zejména absence dokovací jednotky, „neznačková“ optika 39–117 mm F2,9–4,9 a napájení dvěma tužkovými akumulátory. Dlužno ale dodat, že v základní výbavě najdete jednu sadu tužkovek i s nabíječkou. Casio slibuje na jedno nabití pořízení až 280snímků, což není špatná hodnota.

Opět jde o digitál s převahou automatiky pro běžného uživatele. Jako ostatní Casia ale máte možnost volby mezi třemi druhy měření expozice, k mání je manuální zaostřování a to stejné se týká vyvážení bílé.

Předpokládaná cena: 300 USD

Určitě si přečtěte

Články odjinud