Casio útočí 15 megapixely (první pohled na EX-Z5 a EX-Z1000)

30. května 2006
TWEET SDÍLET
Casio Představilo krátce po sobě dva nové modely fotoaparátů z řady Exilim. Prvním z nich je Exilim EX-Z1000 – ultrakompakt, který má jako první na trhu rozlišení 10,1 megapixelů. Druhým modelem je Exilim EX-Z5 – stylový kompakt s rozlišením 5 Mpx.

Casio Exilim Zoom EX-Z1000

Fotoaparát je typickým zástupcem řady Exilim – plastové tělo s kovovým opláštěním a velkým displejem. Rozměrově je přístroj velmi podobný mladšímu bratříčkovi EX-Z850. Ovládací prvky jsou na přístroji v obvyklém uspořádání. Na horní straně spoušť s ovládáním zoomu a tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Na zadní straně pak čtyřsměrový volič a tlačítka pro vstup do menu a výběr scénického režimu BESTSHOT. V horní části je přepínání záznamu/přehrávání snímků a nastavení displeje. Optický hledáček tentokrát chybí

Klepněte pro větší obrázek
Oba dva fotoaparáty jsou si dost podobné především velikostí

Nový 10,1 Mpx CCD čip má velikost 1/1,8 palce, maximální rozlišení snímku je 3 648 × 2 736 pixelů. Video lze natáčet při rozlišení 640 × 480 pixelů. Fotoaparát je osazen objektivem s trojnásobným zoomem, který má rozsah 38 – 114 mm, světelnost je F2,8–5,4. Přístroj je vybaven stabilizátorem obrazu (Anti Shake DSP), ten však není založen na plovoucích členech objektivu, ale na zvyšování citlivosti snímače, což má snížit riziko pohybové neostrosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako většina kovových šperků, i Casio dá na čisté provedení

Citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 50 až ISO 400, k dispozici je také citlivost ISO 800 a ISO 3200, avšak pouze ve scénickém režimu „Anti Shake“, respektive „High Sensitivity“. Jak ale ukazuje praxe z jiných modelů Casia, jde spíš o marketingový tah, protože snímky pořízené při takto vysoké citlivosti jsou velmi nekvalitní.

Příjemnou informací je rozlišení širokoúhlého 2,8 palcového LCD displeje, hodnota 230 400 obrazových bodů dává tušit, že si výrobce vzal kritiku z předchozích modelů k srdci. Displej by měl vynikat také velkým jasem pro lepší čitelnost na slunci

Z1000 je expozičním automatem, proto byste na něm těžko hledali přepínač režimů expozice. Nabídnout však může fotografování se zvukovou poznámkou, video se zvukem, hlasové poznámky, a scénické režimy, kterých je dohromady 37. I přes tuto skutečnost překvapí množstvím nabízených funkcí, mezi něž patří – kompenzace expozice, uživatelské nastavení bílé a šest typů záblesku.

Klepněte pro větší obrázek
Praktické je i otočné očko k upevnění poutka

Měření expozice je možné zvolit mezi matricovým, bodovým a středově vyváženým. Zaostřování obstarává devět ostřících bodů, buďto v režimu makro (od 6 cm) nebo v automatickém módu (od 40 cm), k dispozici je i manuální ostření.

Pro záznam snímků lze použít buďto paměťovou kartu SD/MMC nebo vestavěnou 8 MB paměť, do které se odhadem vejde jeden snímek. Konektivitu s okolím zajišťuje dokovací stanice, ve které se rovněž nabíjí akumulátor fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
Dokovací stanice je nezbytnou součástí většiny ultrakompaktů od Casia

Casio Exilim Zoom EX-Z5

Oproti Z1000 je tento fotoaparát tenčí a lehčí. Design přístroje drží casiovskou linii, černý povrch v podobě broušeného kovu dodává punc luxusu. Objektiv a prstenec kolem něj jsou vyvedeny ve stříbrné barvě spolu s ovládacími prvky. Řekl bych, že na první pohled se může aparát jevit menší než ve skutečnosti je.

Ovládací prvky se drží tradičního rozmístění. Horní strana – spoušť, zapnuto/vypnuto, zadní strana – displej, ovládání zoomu, přepínání záznam/přehrávání, křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem, nastavení displeje, vstup do menu a výběr snímacího režimu (BESTSHOT).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čisté tvary a jednoduché uspořádání ovladačů jsou pro Casio příznačné

Velikost CCD čipu je 1/2,5 palce, maximální rozlišení pak 2 560 × 1 920 pixelů, videosekvence umí Z5 natáčet při rozlišení 640 × 480 pixelů s rychlostí snímkování 30 sn./s, maximální délka videa je omezena na 10 minut. Objektiv s trojnásobným zoomem má rozsah ohniskových vzdáleností 38 – 114 mm, světelnost je F3,1–4,4. K dispozici je také elektronická stabilizace obrazu (Anti Shake DSP), totožná jako u Z1000.

Nastavení citlivosti snímače lze ponechat na automatice, nebo si vybrat mezi ISO 50, 100, 200 a 400. Jelikož nemá fotoaparát optický hledáček, je nutné komponovat snímky přímo na LCD displeji. Ten má úhlopříčku 2,5 palce a bohužel i horší rozlišení 115 200 obrazových bodů (přesně poloviční rozlišení oproti Z1000)

Klepněte pro větší obrázek
Profil přístroje není jako obvykle hranatý, ale má zaoblené hrany

Také Z5 je expozičním automatem, na výběr jsou pouze přednastavené scénické režimy, kterých je 28. K dispozici je automatické i manuální nastavení bílé, korekce expozice v rozsahu +- 2EV s krokem 1/3 EV. Blesk pracuje celkem ve třech režimech, automatický, vynucený, redukce červených očí.

Nejkratší ostřící vzdálenost je 40 cm, v makro režimu 10 cm, na výběr je i manuální ostření, kde je minimální vzdálenost zaostření také 10cm. Automatické měření expozice pracuje ve třech nastaveních – celoplošné, se zvýhodněným středem a bodové.

Klepněte pro větší obrázek
Paměťová karta i akumulátor jsou ukryty pod jedněmi dvířky. Vedle nich je vidět konektor pro připojení do dokovací stanice

Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD/MMC nebo do interní paměti, která má velikost 8,3 MB (cca dva až čtyři snímky při plném rozlišení). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, který se dobíjí prostřednictvím dokovací stanice. Pro komunikaci s počítačem je použito USB rozhraní. Přímý tisk fotografií umožňuje protokol PictBridge.

Shrnutí

Casio EX-Z5 je ideálním přístrojem pro fotoamatéry, kteří chtějí vlastnit dobře vypadající fotoaparát s rozlišením dostatečným pro běžné použití a netouží po nadstandardních funkcích. Fotoaparát by měl být k dispozici začátkem června, předběžná cena zatím nebyla stanovena.

U modelu EX-Z1000 je otázkou komu je přístroj určen, předpokládaná cena přístroje je kolem 12 tisíc korun. Za tuto cenu lze pořídit přístroje s nižším rozlišením, avšak troufám si tvrdit, že s lepší obrazovou kvalitou. Čím vyšší je totiž rozlišení snímače u takto malých přístrojů, tím je také většinou vyšší hladina digitálního šumu. Necháme se překvapit jak se s tímto faktem Casio vyrovnalo, až budeme mít fotoaparát v ruce. Dostupný by měl být v průběhu června.

Základní technické údaje

EX-Z1000

EX-Z5

snímací prvek:

CCD 1/1,8“, 10,1 Mpx

CCD 1/2,5“, 5 Mpx

maximální rozlišení:

3 648 × 2 736 pixelů

2 560 × 1 920 pixelů

paměťové médium:

SD/MMC karta, interní paměť 8 MB

SD/MMC karta, interní paměť 8,3 MB

objektiv:

38 – 114 mm, F2,8–5,4

38 – 114 mm, F3,1–4,4

LCD displej:

2,8 palce, 230 400 obrazových bodů

2,5 palce, 115 200 obrazových bodů

videosekvence:

640 × 480 px, 25 sn./s, zvuk

640 × 480 px, 30 sn./s, zvuk

rychlost závěrky:

1/2 až 1/2000 s

1/2 až 1/2000 s

citlivost ISO

Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 3 200

Auto, 50, 100, 200, 400

počet scénických režimů

37

28

možnosti napájení:

Li-Ion akumulátor, dokovací stanice

Li-Ion akumulátor, dokovací stanice

rozměry a hmotnost:

92 × 58,4 × 22,4 mm, 139 gramů

95,2 × 60,6 × 19,8 mm, 118 gramů

Témata článku: Technika, První pohled, Casio


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura