Casio Exilim EX-Z57 – Praktická krabička

Casio Exilim EX-Z57 – Praktická krabička

Modelová řada Casio Exilim Zoom byla obohacena o dalšího zástupce. Útlá konstrukce uvnitř skrývá 5 Mpx snímač a ve vypnutém stavu i objektiv značky Pentax s dnes dosti běžným trojnásobným optickým zoomem. Neobvyklá je však téměř 7 cm dlouhá úhlopříčka LCD displeje, se kterým je prohlížení fotografií velmi příjemné a zároveň dostatečně nahrazuje všechny funkce hledáčku.

Kamarád do kapsy

Díky svým rozměrům 89 × 58 × 23 mm jde o velice mobilní přístroj, který nemá problém ani s obsazením malé kapsy. Jeho hmotnost 175 gramů nepatří mezi nejnižší, především díky hliníkovému tělu, které alespoň dodává na důvěryhodnosti. Celková konstrukce je vyvedena v klasickém stylu těchto miniaturních přístrojů, fotoaparát je čistě ve tvaru kvádru a z žádné jeho strany nic nevyčnívá až na několik milimetrů připadajících na očko pro upevnění řemínku a ozdobný hranolek na přední části, který usnadňuje držení. Zadní část je z většiny pokryta velkým LCD displejem a zbývající místo zaplňují tlačítka. Místa pro palec se tak nedostává, takže logicky by tu mohlo hrozit nechtěné zmáčknutí nějakého tlačítka. Naštěstí se tak neděje, k vybrání funkce je potřeba větší tlak než který působí při držení. Počet tlačítek i jejich velikost je redukována na minimum. I s nevelkým množstvím si předpokládaný uživatel ale vystačí, samozřejmostí je zde přiřazení vybrané funkce levé a pravé šipce křížového tlačítka pro pohotový přístup k vašemu oblíbenému nastavení. Tlačítko pro zapínání a vypínání se vám bude hůře ovládat, protože je zapuštěno z „bezpečnostních“ důvodů níže. Ve skutečnosti jej naštěstí nemusíte ani využívat. Do režimu přehrávání se i z vypnutého stavu dostanete přímým stiskem tlačítka se zelenou ikonkou, navíc se nevysouvá objektiv. V případě režimu nahrávání opět stačí jeden stisk tlačítka s červenou ikonkou.

 
Stylový a praktický EX-Z57 od Casia

Neúnavný pracant

Zásobárnou energie je Li-Ion akumulátor s velkou kapacitou, se kterým dle CIPA standardu nafotíte 400 fotografií. Sami jsme se o jeho úžasné výdrži přesvědčili. Nabíjení i přístup k počítači přes USB port není přímé, ale provedeno přes dokovací stanici. Tento způsob se každému může zdát jinak výhodný, z osobního pohledu se mi nelíbí, že při cestách zabírá toto příslušenství společně s nutným síťovým adaptérem více místa než by mohla samotná nabíječka. Pokud bych však potřebovala síťový adaptér, je situace jiná. S dokovací stanicí lze fotoaparát nabíjet bez nutnosti manipulovat s akumulátorem, zároveň prohlížet fotografie a pak jedním stiskem tlačítka je přes USB převést do PC.
Fotoaparát je kompatibilní s dnes velmi běžnými kartami SD, zároveň má zabudovanou vnitřní paměť o velikosti 9,3 MB. Mezi pamětí vnitřní a pamětí na kartě lze snímky snadno a rychle přenášet a kopírovat např. pro potřebu zálohování v menší velikosti.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Funkce a vybavení

Pokud se rozhodnete nespoléhat na automatiku, využijte různých možností korekcí v menu. Nabízí se korekce expozice, nastavení ISO, míra ostrosti, kontrastu, saturace. Při fotografování s bleskem lze korigovat i sílu záblesku.


Chtěli byste se s kamarádem  společně vyfotit a nikdo zrovna není poblíž?
S funkcí „Coupling shot“ se vyfotíte navzájem, druhou fotografii nakomponujete s pomocí první a snímky se spojí.
Max. velikost

Ať jsme v obraze

Veškeré funkce hledáčku nahrazuje LCD displej, který svou velikostí 2,2“ s dostatečným rozlišením přes 115 tisíc bodů zobrazuje scénu i technické parametry a své splní i při prohlížení fotografií. V režimu přehrávání i záznamu se lze pohybovat mezi třemi režimy zobrazení pomocí tlačítka „DISP“. Ten nejvíce informativní režim zobrazuje v obou případech i prospěšný RGB histogram, znázorňující rozložení jasu v jednotlivých barevných kanálech. Možné je i zobrazení mřížky pro správné zarovnání linií, záhadou je, proč ji nastavíte složitějším způsobem v menu a ne rovnou stejným tlačítkem.

Široká nabídka způsobu ostření nabízí i manuální ostření, uzamčení zaostřené vzdálenosti, ostření pouze na nekonečno a vypnutí ostření (pan focus), kdy se automatika snaží o co největší hloubku ostrosti. Pro rychlou práci se vyplatí mít zapnutý makro mód zajištující automatické přepnutí do makra při fotografování na blízkou vzdálenost. Ta nejkratší možná začíná na hodnotě 6 cm na nejširší ohnisko, na nejdelší přibližně na 18 cm. V normálním režimu bez makra zaostřování funguje od 40 cm.


Při „skenování“ informací z papírů a cedulí není perspektivní zkreslení či nezarovnané linie problémem.
Pokud fotíte například světlý prospekt na tmavém stole, bude ořez dokonalejší.
Max. velikost Max. velikost

Kvalitu fotografií lze nastavit ve třech stupních, na výběr máte i více rozměrů od 640 × 480 po nejvyšší 2560 × 1920, včetně formátu s poměrem 3:2. Kromě statických snímků pořídíte i videosekvence se zvukem ve formátu AVI, pokulhávající za konkurencí díky nepříliš velkému rozlišení 320 × 240 obrazových bodů a snímkové frekvencí 15 sn./s. Mikrofon využijete i samostatně k nahrávání zvukové poznámky ke snímku v maximální délce 30 sekund nebo samostatnému zvukovému záznamu. Délka videosekvence i zvukové stopy je omezena pouze velikostí paměti.

Kouzelnické triky

Nabídka módů fotografování i s jednoduchými popisy je skryta pod nabídkou „Bestshot“ a že je z čeho vybírat. Bestshot obsahuje 23 přednastavených scén, za zmínku stojí například netradiční: Jídlo, Děti, Domácí mazlíček, Portrét se svíčkami, Text. Nechybí nastavení pro monochromatické černobílé snímky či se sépiovým zabarvením. Skutečnými „vychytávkami“ jsou „Coupling shot“, asistující při vytvoření jedné fotografie ze dvou snímků,  a „Projection“ či „Business card“, který automaticky ořízne i správně orientuje například náčrtek, který tak nemusíte opisovat či kopírovat, ale máte jej po ruce v datech na fotoaparátu. Další možnost zajímavé výpomoci oceníte, pokud budete chtít vytvořit album pro webové stránky ve formátu .htm či vytvořit stránku s uspořádanými fotografiemi pro tisk. Pro pokročilejší je tu i možnost zobrazení EXIF informací. Výčet zábavných i usnadňujících funkcí i tak nekončí. Své nejoblíbenější fotografie si můžete oříznout, zmenšit a nahrát do vnitřní paměti, a pak je najít třeba přes funkci „Kalendář“ podle data, stejně jako všechny ostatní snímky na kartě.


Takto podobně může vypadat vygenerované album či index snímků,
možné je i tmavé pozadí, jiné uspořádání či připsané EXIF informace.
Max. velikost

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Mimo jiné díky režimům Bestshot produkuje Exilim EX-Z57 na první pohled velice líbivé fotografie. Dosaženo je toho z větší části i prací procesoru, který výborně podává barvy a zároveň tvoří snímek ostřejší a sytější. Optická soustava ustupující malému prostoru a hmotnosti bohužel trpí mnoha neduhy. Chromatickou vadu lze pozorovat nejen na snímcích z terénu, ale také na odlescích kovových částí na snímku standardní scény, stejně jako na kontrastních hranách na snímku testovacího obrazce. Když však porovnáme tuto míru s ostatními digitálními ultrakompakty podobných parametrů, není nijak kritická. Na širokém i dlouhém ohnisku lze pozorovat sférické zkreslení. Na dlouhém není zkreslení na reálných snímcích viditelné, na širokém, jak je častým jevem digitálních kompaktů, už může být zkreslení na obtíž. Téměř už tradičně v této třídě jsme mohli snadno zpozorovat vytrácející se ostrost v rozích, díky mírnému rozsahu však přeci jen s pozitivnějšími pocity.

Graf šumu

ISO

Jasová složka

Kanál R

Kanál G

Kanál B

ISO 50

4,67

5,11

4,6

4,69

ISO 100

5,22

5,76

5,21

5,55

ISO 200

5,17

5,84

5,26

6,6

ISO 400

6,57

7,28

6,82

9,03

 
Max. velikost

Potěšitelné je, že šum se celkově projevuje více pouze v tmavších místech snímků a díky nepříliš velkým odstupům šumu v jednotlivých kanálech je méně barevný. Viditelný je už při ISO 200, celkově lze ale o degradaci kvality snímku mluvit až při ISO 400.

Naměřili jsme

V této třídě fotoaparátů najdete i schopnější rychlíky, i přesto jde o mírně nadprůměrné hodnoty. Jen škoda, že ukládání na kartu není rychlejší. Rychlost samotného ostření je ovlivněna ve velké míře světelností a kontrastností scény, taktéž se liší dle použitého typu autofokusu. Bodové přeměření je pro fotoaparát mírně složitější než plošné. Při nedostatku světla musíte být hodně trpěliví. Pokud budete mít zvoleno vypnutí či zamknutí autofokusu, budou časy zpoždění samozřejmě kratší, naopak při použití blesku se práce znatelně zpomalí.

 • první snímek: 2,53 s
 • snímek bez namáčknutí: 0,40 s
 • snímek s namáčknutím: 0,14 s
 • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 1,97 s
 • sériové snímání: není

Měřeno s paměťovou krtou Lexar SD, 128 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Standardní scéna

 
Max. velikost

Makro exaktní – wide

 
Max. velikost

Makro exaktní – tele

 
Max. velikost

Makro reálné

 
Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk

 
Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem

 
Max. velikost

Scénický režim „Pet“: Poznámka k tomuto režimu dokonce radí fotografovat zvířata z jejich úrovně očí.

 
Max. velikost

Chromatická aberace v podobě fialových kontur na kontrastních hranách, například okolo listí a větviček proti přepáleným částem oblohy, je zde patrná.

 
Max. velikost

Zleva: ISO 100, 200, 400 


Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Celkové hodnocení

Uživatelé hledající lehké a malé fotoaparáty do každé kapsy mají na výběr slušnou řadu stylových stříbrných i jinak barevných fotoaparátů. Kromě snadné přenosnosti však hledají i lehké a rychlé ovládání, dobrý výběr nabízených funkcí i dostatečnou obrazovou kvalitu pro oko začátečníka či nenáročného fotografa. Casio Exilim EX-Z57 tyto požadavky splňuje a nabízí i zábavu a praktické funkce. Každá legrace ale něco stojí a tak možná stojí za zvážení, zda by nestačil fotoaparát se snímačem s méně pixely nebo menším počtem doplňkových funkcí, za to však za přiznivější cenu.

Plusy:

 • velká výdrž akumulátoru
 • rozsáhlé množství scénických režimů 
 • funkce histogram

Minusy 

 • rychlost
 • šum
 • chybí sériové snímání

Zdroj:

Fast,
Říčany u Prahy
tel: 323 204 111
www.fast-casio.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud