Casio Exilim EX-Z50 – Kovový přívěsek

Casio Exilim EX-Z50 – Kovový přívěsek

Další fotoaparát řady Exilim od Casia, pětimegapixelový přístroj s typovým označením EX-Z50, je typickým představitelem stylového kompaktu. Hodí se jako doplněk do kapsy nebo na krk každého, kdo chce být „in“.

Ultrakompaktní EX-Z50 je nástupcem modelu EX-Z40 a má ještě bratříčka – model Z55, který nabízí prakticky stejné funkce – liší se pouze větším LCD displejem a vyšší cenou.

 

Casio Exilim EX-Z50 zaujme na první pohled nejen malými rozměry, ale i povedeným a funkčním designem. Tělo je plastové s kovovým opláštěním, přístroj se zdá být dostatečně odolný, a jak je dobrým zvykem u společnosti Casio, dílenské zpracování je velmi dobré. Vše drží pevně jak má, nízkozdvihová tlačítka jsou přesná a stisk je dostatečně, avšak ne příliš, tuhý. S ovládáním pravděpodobně nebudou mít problémy ani ti, kdo mají větší prsty.

Pro pevné uchopení aparátu je potřeba obou rukou, levá ruka slouží ke stabilizaci aparátu. Ocenil bych malou plochu s výstupky alespoň v rozích fotoaparátu, což by zvyšovalo jistotu při jeho držení. K fotoaparátu je dodáváno poutko na ruku, jeho používání mi nezbývá než doporučit.

Počet ovládacích prvků aparátu je minimální, dohromady je to asi deset tlačítek. Veškeré funkce lze nastavit přes menu fotoaparátu, s výjimkou nastavení režimu blesku a způsobu ostření, které se nastavují přímo, a to čtyřsměrným voličem. Levou a pravou polohu čtyřsměrného voliče pak můžete využít k nadefinování vlastní přímé funkce. K dispozici jsou volby mezi snímacím módem, korekcí expozice, vyvážením bílé, citlivostí ISO nebo samospouští.


 

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Přestože je Casio EX-Z50 koncipováno jako digitál s převahou automatických funkcí, najdete u něj nejednu přitažlivou „featuru“. Asi nejzajímavější je histogram v reálném čase, možnost ukládání snímků v poměru 3:2, manuální ostření a manuální nastavení vyvážení bílé. V nabídce je celkem pět způsobů ostření – automatické, manuální, makro, nekonečno a tzv. Pan focus – objektiv je zaostřený na hyperfokální vzdálenost v závislosti na zvoleném ohnisku zoomu. EX-Z50 také disponuje funkcí Auto makro, jejíž jediný význam spočívá v tom, že při focení na krátké vzdálenosti již není nutno manuálně aktivovat makro režim. Příjemnou funkcí je možnost volby, jaké nastavení parametrů si má fotoaparát pamatovat.

Fotit lze buď v automatickém režimu, nebo si můžete zvolit jeden z 24 přednastavených režimů, nazývaných u Casia tradičně Best-Shot. Kromě libůstek, jako je vícenásobná expozice na jedno políčko, představuje zajímavou novinku režim pro focení předloh – Business cards and documents. Vyfotíte-li třeba vizitku nebo obal CD, který leží před vámi, přístroj automaticky provede úpravu perspektivy. Fotoaparát dokonce nabídne několik výřezů pro finální srovnání.

BestShot režim Bussiness cards and documents – bez vyrovnání předlohy
náhled 800 × 600 px
BestShot režim Bussiness cards and documents – vyrovnání předlohy 1
náhled 800 × 600 px
BestShot režim Bussiness cards and documents – vyrovnání předlohy 2
náhled 800 × 600 px

Fotoaparát ukládá snímky ve formátu JPEG buď na paměťovou kartu standardu SD/MMC, využít lze také pevné paměti o zanedbatelné kapacitě 9,3 MB. Pro připojení k počítači slouží dokovací stanice – na samotném fotoaparátu žádné konektory kromě spodního kontaktu pro dok nenajdete. Standardně dodávaná dokovací jednotka zároveň plní funkci nabíječky vynikajícího Li-Ion akumulátoru. Při testování jsem prakticky nevypnul displej, často používal blesk a i při tomto zatížení vydržel akumulátor téměř tři dny.

 

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvality, testy

Vzhledem k malým rozměrům přístroje hrozí relativně vysoké riziko pohybové neostrosti, z toho důvodu je používání blesku v interiéru téměř nutností. Při nastavení vyšší hodnoty citlivosti (ISO 400) se také projevuje vysoká hladina šumu. Barevné podání snímků je reálné, menší problémy má snímač se zobrazením syté červené, kdy se ztrácí kresba, u modré barvy již není ztráta kresby tak markantní. Kresebnost je uspokojivá, rozlišení snímací soustavy umožňuje na kvalitní inkoustové fototiskárně produkci snímků formátu zhruba do A4.

Bohužel podobně jako u modelu Z40 se opět potvrdilo, že konstrukce „skládacího“ objektivu Pentax Sliding Lens není úplně bezproblémová. Například u testovací tabulky lze vidět výrazně slabší kresbu v levém horním rohu snímku. Zdá se, že - tento byť velmi vtipně navržený druh miniaturní optiky - je velmi náročný na výrobu, která dosud trpí nevyrovnaností produkce.

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
  
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení 
Standardní scéna
nejvyšší rozlišení  
Makro exaktní
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Míra šumu
Laboratorní testy ukázaly poměrně vysokou míru šumu, který ale firmware fotoaparátu poměrně dobře „drží na uzdě“ až do ISO 200 – šum je velmi vyrovnaný. Zvýšená odchylka modrého kanálu při ISO 400 pak způsobuje nepěkný barevný šum.

Naměřili jsme
Rychlostí startu patří Casio EX-Z50 mezi svižné digitály, podobně lze označit i odezvu autofokusu, i když při namáčknutí si dává více na čas. Navíc při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách není autofokus zcela spolehlivý – to je ale bolest většiny kompaktních digitálů.
 

první snímek 2,35 s
snímek bez namáčknutí 1,04 s
snímek s namáčknutím 0,18 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 2,65 s

měřeno s paměťovou kartou Lexar SD 16×, 128 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí
redakce DIGI používá paměťové karty Lexar
zapůjčil MEDIASTORE – www.mediastore.cz


 

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení  
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
 
Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Automatický blesk a expozice v tmavém prostředí – výkon blesku nestačí ani na přisvětlení popředí
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

 

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Fotoaparát je vhodný zejména pro ty, kteří mají rádi malé, stylové věci. Bude určitě vítaným módním doplňkem pro návštěvníky kulturních akcí, třeba pro účastníky tanečních party. Příjemnou funkcí je i možnost použít jej jako diktafon nebo videokameru. Délka záznamu je omezena pouze velikostí paměťové karty. Rozlišení videa 320 × 240 pixelů sice nepatří mezi špičku, ale pro upomínkové záběry postačí.
Z pohledu konstrukce i vybavenosti funkcemi lze hodnotit Casio Exilim EX-Z50 pozitivně. Elegantní design ve spojení s miniaturními rozměry a možností částečně pracovat s fotografií v samotném přístroji jsou největšími přednostmi tohoto praktického fotoaparátu-přívěsku.

__________________________________________________________________________________________

 plusy

 minusy

provozní rychlost

šum při vyšší citlivosti snímače

miniaturní rozměry

prakticky nepoužitelný digitální zoom

design

nerovnoměrně kreslící objektiv


zdroj: Fast, Říčany u Prahy
kontakt: 323 204 111, www.fast-casio.cz
cena: 14 990 Kč vč. DPH

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud