Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)

19. října 2008
TWEET SDÍLET
Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)
EX-Z200 je stylový a velmi červený kompakt s širokoúhlým ohniskem a stabilizovaným čipem. Zajímá vás, jak fotí?

Casio Exilim EX-Z200 je stylový kompaktní digitál a ani si na nic jiného nehraje. Devízou tohoto fotoaparátu nejsou nastavení saturace, nebo černobílý režim (i když tyto funkce nabízí), ale především fungující automatika a kovové líbivé tělo. Automatika nastavování citlivosti ISO fungovala na výbornou, méně jsem již byl spokojený s automatickým zaostřováním, které často zaostřilo až na druhý pokus. Protože však ostření na tvář fungovalo bezchybně, domnívám se, že se jedná o softwarový problém, který může napravit nový firmware.

Další výtku mám k příliš násilné redukci šumu, i když si uvědomuji, že někdo to může vnímat i jako klad. Co však jako klad vnímat nelze je omezený makro režim (označený jako režim květina), se kterým fotoaparát ostří od 15 cm na širokém ohnisku a od 50 cm na ohnisku nejdelším. Fotografujete-li tedy s oblibou poutavé makro záběry ze vzdálenosti 5 cm na dlouhém ohnisku, tak tento fotoaparát není pro vás.

Abych však jen nehaněl, tak fotoaparát má své nepopiratelné klady, především kvalitní objektiv s ohniskem 28 mm. Výkon objektivu právě na širokém ohnisku je vynikající a něco podobného se hned tak často nevidí. Nebál bych se (při použití nízké citlivosti) ani tisků velikosti A3. Dále musím pochválit širokou škálu funkcí a nastavení. I když jsou některé relativně důležité funkce hluboko v menu (např. vyvážení bílé) a ovládání lze jen těžko označit za povedené, jde si na něj zvyknout. Po čase jistě fotograf ocení široké možnosti nastavení, které čekají hlouběji v menu fotoaparátu.

Casio EX-Z200 se nyní prodává na internetových obchodech za ceny okolo 5 500,- Kč, není však problém narazit i na ceny výrazně přesahující hranici osmi tisíc. Běžná cena je dle mého názoru odpovídající. Casio konkuruje značkovým stylovým kompaktům Canon a Nikon. Sice trpí určitými nedostatky, ale ty vynahrazuje nižší cenou. Vše úhledně zabalené, do kovem opláštěného těla.

Mínusy:

  • autofokus
  • redukce šumu i při ISO 50
  • makro režim

Plusy:

  • design
  • kvalita obrazu na ohnisku 28 mm
  • mnoho funkcí

Cena:

  • od 5 500 Kč vč. DPH

Zdroj:

Témata článku: Testy, Casio

Určitě si přečtěte

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina