Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)

19. října 2008
TWEET SDÍLET
Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)
EX-Z200 je stylový a velmi červený kompakt s širokoúhlým ohniskem a stabilizovaným čipem. Zajímá vás, jak fotí?

Stylové Casio je prvním fotoaparátem výrobce, vybaveným širokým ohniskem 28 mm. Právem jsem měl tedy obavy o kvalitu debutujícího širokoúhlého skla, protože Casio s výrobou širokoúhlých objektivů nemá zkušenosti. Již první fotografie ale rozptýlily mé obavy. Objektiv se jednoduše povedl.

Na nejdelším ohnisku 112 mm objektiv vykreslí 1 700 lph, což je velmi dobrý výsledek. Na širokém ohnisku však objektiv vykreslil více než 2 000 lph, což je limit redakčního testovacího obrazce. Fotograf se tak může s Cesiem EX-Z200 těšit na fotografie plné jemných detailů. Firemní objektiv dobře využívá vysokého rozlišení 10Mpx snímače.

Objektiv se na širokém ohnisku vyznamenal i při scénách exponovaných v protisvětle. Na fotografiích často nejsou žádné reflexy, ani světelný závoj. Rovněž převod kontrastu v protisvětle je na špičkové úrovni. Na širokém ohnisku Casio předvedlo naprosto vynikající výkon, který se u kompaktu často nevidí.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Objektiv je velmi odolný i vůči chromatické aberaci, jak je z fotografie zřejmé

O něco horší situace je na delším ohnisku. Objektiv si s protisvětlem stále poradí dobře, ale za cenu snížení kontrastu, slabého světelného závoje a několika reflexů. Na všech fotografiích bez výjimky (v protisvětle na dlouhé sklo) se objevovaly červené skvrny. Domnívám se, že se může jednat o vadu testovaného kusu, protože rozdíl ve výkonu optiky v protisvětle na širokém a dlouhém konci zoomu je opravdu značný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Fotografie exponované v protisvětle na dlouhé ohnisko nahoře a široké ohnisko

Pro kvalitní fotografii nestačí mít jen kvalitní objektiv, ale i snímač, který snímek zachytí a obrazový procesor, který jej zpracuje. Někteří výrobci nechávají na fotografiích více digitálního šumu a detailů, jiní jdou cestou výraznějšího postprocesingu, který žehlí šum ruku v ruce s jemnými detaily a texturami. Casio se vydalo spíše druhou cestou a při 100% zvětšení jsou patrné následky redukce šumu při všech citlivostech, základní ISO 50 nevyjímaje.

Díky tomu jsou fotografie do ISO 400 téměř bez šumu a i fotografie na vysokou citlivost ISO 800 jsou použitelné. Obraz při nejvyšší citlivosti ISO 1600 je použitelný jen s obtížemi. Pro běžné fotografování doporučuji nastavovat citlivost ISO 400 a nižší, ve výjimečných okamžicích ISO 800. Neměl jsem při testování sebemenší potíže s nastavením ISO Auto. Automatika se držela mých „doporučení“ a nastavovala téměř vždy nejnižší citlivosti ISO 50, ISO 100, za špatných světelných podmínek ISO 400 a téměř ve tmě ISO 800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Reálná céna při ISO 400, ISO 800, ISO 1 600

Fotoaparátu by velmi prospěla položka v menu nastavující množství redukce šumu. Touto možností nastavení však Casio EX-Z200 nedisponuje. Jak redukce šumu žehlí detaily, to se můžete přesvědčit na fotografiích exponovaných s vysokou citlivostí (viz výše).

Kromě fotografií zvládá stylové Casio i videosekvence v rychlosti 30 sn./s. v rozlišení 640 × 480 pixelů, nebo v širokoúhlém rozlišení 848 × 480 pixelů. Video je pochopitelně ozvučené a s digitálním zoomem. Pokud by bylo možné použít zoom optický, motorek zoomu by pravděpodobně výrazně rušil zvuk videosekvence.

Při natáčení videa je možné pochopitelně exponovat fotografie, ale jen při nastaveném nejdelším ohnisku optického zoomu. Netuším, proč má fotoaparát toto omezení. Na široké ohnisko je možné videosekvence natáčet zcela bez obav, jen fotografie při tomto nastavení není možné při natáčení exponovat. Ukázku videa natočeného Casiem EX-Z200 si můžete stáhout zde.

Video 1 (14 MB), Video 2 (7 MB)

Naměřili jsme

V rychlostních parametrech fotoaparát ani neohromí, ale ani neurazí. První snímek je možné pořídit za méně než 4 sekundy. Fotografování bez namáčknuté spouště zabere fotoaparátu na širokém ohnisku necelé 0,4 sekundy, na dlouhém ohnisku je to téměř dvojnásobek. Zpoždění má na svědomí horší světelnost na dlouhém ohnisku a tudíž i delší doba ostření.

S namáčknutím je prodleva menší než 0,1 sekundy a proto neměřitelná. Rychlost běžného sériového snímání je jen 0,3 snímku za vteřinu a tedy připomíná více intervalové snímání. Ani rychlá série není nijak zázračně svižná, ale přeci jen rychlost 1,3 sn./s. je o poznání lepší parametr. Délka série, bez ohledu na pomalé, nebo rychlé sériové snímání, je neomezená.

první snímek3,75 s
snímek bez namáčknutí 28 mm0,36 s
snímek bez namáčknutí 112 mm0,73 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání - připravenost k dalšímu snímku3,7 s
rychlost sériového snímání0,3 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
rychlost rychlého sériového snímání1,3 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD Kingston 512 MB

Témata článku: Testy, Casio

Určitě si přečtěte