Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)

19. října 2008
TWEET SDÍLET
Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)
EX-Z200 je stylový a velmi červený kompakt s širokoúhlým ohniskem a stabilizovaným čipem. Zajímá vás, jak fotí?

Casio Exilim EX-Z200 je podobně jako konkurenční stylové kompakty vybaven mechanickou stabilizací, konkrétně stabilizovaným čipem. Stabilizace tohoto fotoaparátu umožňuje exponovat s až o 2 expoziční stupně delším časem, než by bylo možné bez stabilizace. Automatika fotoaparátu nastavila za horších světelných podmínek ISO 400 (nastavené ISO Auto) a expoziční čas 1/10-1/20 sekundy. To mělo za následek, že při nastaveném širokém ohnisku fotoaparát vše exponoval ostře, ale na dlouhé ohnisko již byl expoziční čas příliš dlouhý a ani stabilizace nepomohla. Doporučuji proto za takových podmínek manuálně nastavit vyšší citlivost, použít stativ, nebo, dovoluje-li to situace, exponovat s bleskem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Ukázková fotografie byla exponována v plně automatickém nastavení. Fotoaparát nastavil dlouhý expoziční čas 1/20 sekundy a fotografie je tudíž neostrá

Tvář rozezná i osvítí

V první kapitole recenze jsem se na několika místech zmínil o funkcích a nastaveních, které jsou podstatné pro focení portrétů. Především se jedná o nastavení blesku, jehož světlo může výrazně ovlivnit barevné i tonální podání pleťových odstínů. Ilustrační fotografie byly exponovány v automatickém režimu postupně se všemi nastaveními blesku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Automatický režim, nastavení blesku (zleva) vypnutý, vynucený, měkký (soft), vynucený s redukcí červených očí

Prakticky nepostradatelnou funkcí dnešních digitálů a nově i řady DSLR je režim ostření na tvář. Ten je aktivní v režimu portrét, který je rovněž optimalizovaný pro podání pleťových odstínů a barev. Při fotografování fotoaparát neustále indikoval čtverec okolo rozeznané tváře, což je při fotografování velmi komfortní a fotograf díky tomu ví, jaký obličej/jaké obličeje fotoaparát rozeznal. Doporučuji režim ostření na tvář používat, protože mi připadal (při focení lidí) podstatně spolehlivější a rychlejší, než běžný AF.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Samospoušť, jak ji neznáte

Samospoušť je specifická už tím, že se jedná o jednu z nejstarších funkcí. Prakticky v nezměněném stavu je na našich fotoaparátech již dlouho přes půl století. Nový EX-Z200 nabízí samospoušť se zpožděním 2 sekundy, 10 sekund, nebo s nastavením 3×. Bylo pro mě zklamáním, když jsem zjistil, že nastavení samospouště na „3ד neexponuje tři snímky po sobě, ale jen jeden. Samotné nastavení samospouště je až v menu, protože na běžné fotografie skupinek ze stativu nabízí Casio režimy automatické závěrky.

Režimy automatické závěrky jsou mezi nejpoužívanějšími režimy v pravém sloupci na LCD v režimu fotografování. Na výběr jsou režimy detekce rozostření (kompakt pořídí fotografii při ustálení fotoaparátu i hlavního motivu), pohyb (fotoaparát detekuje pohyb a pak jej zachytí) a asi nejpoužívanější detekce úsměvu (digitál exponuje, jakmile zachytí úsměv).

Všechny režimy automatické závěrky jsem vyzkoušel a fungovaly bez problémů. Jen na nastavení detekce úsměvu doporučuji nastavit nejvyšší citlivost spouštění (nastavuje se rovněž přímo z pravého sloupce nejpoužívanějších funkcí na LCD). Při jiném nastavení bylo nutné na tváři vykouzlit velmi křečovitý škleb (nepodobný úsměvu), který automatiku kompaktu přesvědčil k expozici.

Možnosti nastavení saturace, kontrastu a doostření

Hluboko v menu fotoaparátu je možnost nastavit ostrost, saturaci a kontrast fotografií v pětistupňové škále od -2 do +2. Za celou dobu testování jsem neměl potřebu nastavení měnit. Zajímavý je rovněž černobílý režim s možností simulace filtrů pro BW fotografii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Zleva režimy automatický, monochrome, krajina a retro

V praxi jsem se rozhodl vyzkoušet, jak výsledný obraz ovlivňují jednotlivé scénické režimy, kterých Casio nabízí na tři tucty. Výše jsou čtyři fotografie exponovány zleva v režimu automatickém, krajina (zvýrazňuje barvy a doostření), monochrome (černobílý režim) a retro (černobílý režim tónovaný do sépie).

Témata článku: Testy, Casio

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

36 Helena Vyplelová

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina