75
Fotogalerie

Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)

EX-Z200 je stylový a velmi červený kompakt s širokoúhlým ohniskem a stabilizovaným čipem. Zajímá vás, jak fotí?

Casio Exilim EX-Z200 je typickým zástupcem stylových kompaktů. Nabízí spolehlivou automatiku a nezbytné ostření na obličej. Srdcem fotoaparátu je čip typu CCD s obvyklou úhlopříčkou 1/2,3" a rozlišením 10 megapixelů. Čip je stabilizovaný, není tedy nutné nastavovat v podvečer vysoké ISO, nebo fotit s bleskem.

Devizou fotoaparátu však není vysoké rozlišení displeje, ale objektiv. Čtyřnásobný zoom totiž u Casia poprvé začíná na širokoúhlých 28 mm. Casio od uvedení tohoto stylového kompaktu v lednu letošního roku rozšířilo své portfolium digitálů o několik dalších modelů s širokým ohniskem. To však nic nemění na skutečnosti, že Exilim EX-Z200 byl prvním Casiem s širokým ohniskem. Jak tento objektiv fotí, jste se mohli přesvědčit minulý týden.

P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,1 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • mechanický stabilizátor čipu: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC, MMC, MMCplus, interní paměť 11,7 MB
  • objektiv: 28–112 mm, F2,6–5,8
  • LCD displej: 2,7", rozlišení 230 160 pixelů
  • citlivost: ISO 50–1 600, auto
  • možnosti napájení: firemní Li-ion akumulátor
  • záznamový formát: JPEG, AVI
  • další funkce: BSS (best shot selector), YouTube režim videosekvence
  • barevné varianty: šedá, černá, červená
  • rozměry: 93,0 × 55,0 × 22,7 mm
  • hmotnost: 119 g (bez baterie a karty)
  • cena: cca 5 500 Kč vč. DPH

Stylové Casio se dodává ve třech barevných variantách. Do redakce nám dorazila varianta zářivě červená se stříbrnými doplňky a ovládacími prvky. Na přední straně fotoaparátu je objektiv se stříbrným okružím. Objektiv se po zapnutí vysune o 24 mm (na ohnisku 28 i 112 mm). Nejméně se objektiv vysune ve středu rozsahu a to jen o 19 mm. I když se tubus skládá ze tří teleskopických prstenců, jejich vůle je minimální.

Nad objektivem je na pravé straně zelená dioda přisvětlení autofocusu, na levé straně blesk. Na tomto místě musím zdůraznit, že se zaostřováním jsem měl občas potíže za jasného počasí, které jako by fotoaparát oslepilo a nebyl tudíž schopen zaostřit. Za šera ostření asistovalo zelené světlo diody, které je příjemné a ruší podstatně méně, než světlo bílé, nebo předblesky. Dosah diody je však omezený cca na 2 metry. Pod diodou se nachází mikrofon pro nahrávání mono zvuku videosekvencí.

P04.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikost

Blesk je na obvyklém místě, neopatrní fotografové by jej mohli zakrýt prostředníkem. Dosah blesku je dobrý a mohu potvrdit rozsah 0,2−3,3 m na širokém a 0,5−1,5 m na dlouhém ohnisku. Dosah blesku je jedna věc a měření zábleskové expozice jiná. Doporučuji proto zvláště pak při fotografování portrétů nepřistupovat k portrétovanému na blíže než 0,5 metru, aby na fotografii nebyly přepaly. To je však běžným problémem kompaktů a většinou stačí jen nastavit nejnižší citlivost, nebo odstoupit od modelu.

Na horní straně fotoaparátu jsou standardně rozmístěné ovladače: hlavní vypínač a dvoupolohová spoušť s okružím pro ovládání zoomu. Všechna tlačítka mají dobrý doraz, nikdy se mi nestalo, že by se mi fotoaparát omylem zapnul, nebo vypnul. V menu jsem si však nastavil automatický přechod do režimu spánku po 1 min. Na výběr je ještě interval 30 sekund, 2 min, nebo vypnutí režimu spánku. K dispozici je i automatické vypnutí po 1, 2 a 5 min. Funkci automatického vypnutí zrušit na rozdíl od režimu spánku nelze.

P03.jpg P05.jpg
max. velikost | max. velikost

Zadní straně dominuje 2,7" LCD širokoúhlý displej s neobvyklým rozlišením 230 160 pixelů. Jednotlivé pixely sice okem rozeznatelné jsou, ale i přesto bych označil monitor za velmi dobrý s jemným zobrazením. V menu je možné nastavit jas displeje ve třech stupních. I ve standardním nastavení je však LCD dobře čitelný a vyšší jas fotograf ocení jen za jasného slunečného počasí.

Napravo od LCD jsou standardní tlačítka. V pravém horním rohu je tlačítko nahrávání videosekvencí, pod ním dvojice tlačítek pro vstup do režimů prohlížení a fotografování/nahrávání videa. Bohužel z režimu prohlížení, ani z menu se člověk nedostane do režimu focení namáčknutím spouště, ale je třeba stisknout tlačítko s červenou ikonou fotoaparátu. Je to nepříjemné, drtivá většina dnešních fotoaparátů již vstup do režimu fotografování přes spoušť zvládá a vnímám to tedy jako nedostatek, se kterým jsem se po celou dobu testování nesžil.

Pod kontroverzním tlačítkem je klasický pětisměrný ovladač. Šipka nahoru mění režimy zobrazení LCD při fotografování i prohlížení. Šipkami doleva a doprava se nastavuje korekce expozice, což musím označit za velmi rychlý a užitečný způsob ovládání této frekventované funkce. Potvrzovacím tlačítkem i šipkou dolů vstoupíte do sloupce nabídky funkcí na LCD: rozlišení, režimy blesku, režimy automatické závěrky (viz dále), citlivost spouštění automatické závěrky, režimy a nastavení funkce rozeznání tváře, sériové snímání, citlivost ISO, korekce expozice, čas a datum fotoaparátu.

P07.jpg P08.jpg
max. velikost | max. velikost

Mezi nejpoužívanějšími funkcemi možná překvapí nastavení času a data fotoaparátu, nebo nastavování citlivosti automatické závěrky a kalibrace systému rozeznání tváře. Jistě zde ale postrádám volbu vyvážení bílé. Klasickou samospoušť zde nahrazují režimy automatické závěrky. Pokud byste však opravdu samospoušť postrádali, naleznete ji v menu v kartě rec.

V pravém dolním rohu fotoaparátu jsou tlačítka BSS a menu. Účel tlačítka menu je zřejmý, na výběr jsou tři záložky, do kterých jsou nabídky rozděleny:

  • rec (fotografování a nahrávání videosekvencí, např. režim samospouště, stabilizace)
  • kvalita (nastavování parametrů majících efekt na kvalitu záznamu, jako vyvážení bílé)
  • nastavit (klasická setup nastavení, jako např. nastavení jazyku, režimu spánku apod.)

Tlačítko BSS (Best Shot Selector) v sobě ukrývá spektrum motivových režimů. Na výběr je celkem 39 režimů, pro zajímavost malý výčet: podzimní listy, pomalu proudící voda, sbírka, aukce, protisvětlo, monochrome (černobílá fotografie), retro (čb fotografie tónovaná do sépie), němý film, videoklip předem, for YouTube, zvukový záznam a mnoho dalších. Hned první dva režimy jsou Auto (plná automatika, použita při fotografování většiny fotografií) a Auto BSS (režim automatické volby motivového režimu).

Je pochopitelné, že se fotograf v nabídce tolika režimů (běžná amatérská DSLR jich nabízí třetinu) bude jen těžko orientovat. Proto je možná v nabídce na jednotlivé režimy „zazoomovat“ a přečíst si, jaký efekt konkrétní režim udělá. Popisky jsou udělány velmi dobře a užitečně. Neříkají fotografovi, že režim „děti“ je určený pro fotografování svých potomků, ale že zvýrazní odstíny pokožky a zvýší rychlost závěrky. Kéž by každý kompakt měl takto dobře zpracované popisky režimů.

P09.jpg
max. velikost

Na pravé straně fotoaparátu (z pohledu fotografa) je očko pro řemínek na zápěstí, který je součástí balení. Pod poutkem je univerzální konektor pro propojení fotoaparátu s počítačem a televizí. Na spodní straně je reproduktor, plastový stativový šroub, dvířka do prostoru pro akumulátor a paměťovou karty typu SD/SDHC, MMC, nebo MMCplus. Samotný akumulátor vydržel na jedno nabití exponovat 160 fotografií (přibližně každá třetí s bleskem) a natočit pět videosekvencí, což je dobrý výsledek. Dle testování CIPA má fotoaparát mít výdrž až 400 snímků, což je dle mého názoru reálné, když fotograf nebude používat blesk, dlouhé expoziční časy a nebude příliš často prohlížet snímky a videa na displeji.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Casio Exilim EX-Z200 je podobně jako konkurenční stylové kompakty vybaven mechanickou stabilizací, konkrétně stabilizovaným čipem. Stabilizace tohoto fotoaparátu umožňuje exponovat s až o 2 expoziční stupně delším časem, než by bylo možné bez stabilizace. Automatika fotoaparátu nastavila za horších světelných podmínek ISO 400 (nastavené ISO Auto) a expoziční čas 1/10-1/20 sekundy. To mělo za následek, že při nastaveném širokém ohnisku fotoaparát vše exponoval ostře, ale na dlouhé ohnisko již byl expoziční čas příliš dlouhý a ani stabilizace nepomohla. Doporučuji proto za takových podmínek manuálně nastavit vyšší citlivost, použít stativ, nebo, dovoluje-li to situace, exponovat s bleskem.

STABILIZACE.JPG
max. velikost
Ukázková fotografie byla exponována v plně automatickém nastavení. Fotoaparát nastavil dlouhý expoziční čas 1/20 sekundy a fotografie je tudíž neostrá

Tvář rozezná i osvítí

V první kapitole recenze jsem se na několika místech zmínil o funkcích a nastaveních, které jsou podstatné pro focení portrétů. Především se jedná o nastavení blesku, jehož světlo může výrazně ovlivnit barevné i tonální podání pleťových odstínů. Ilustrační fotografie byly exponovány v automatickém režimu postupně se všemi nastaveními blesku.

BLESK OFF.JPG BLESK ON.JPG
max. velikost | max. velikost
BLESK RED EYE REDUCTION.JPG BLESK SOFT.JPG
max. velikost | max. velikost
Automatický režim, nastavení blesku (zleva) vypnutý, vynucený, měkký (soft), vynucený s redukcí červených očí

Prakticky nepostradatelnou funkcí dnešních digitálů a nově i řady DSLR je režim ostření na tvář. Ten je aktivní v režimu portrét, který je rovněž optimalizovaný pro podání pleťových odstínů a barev. Při fotografování fotoaparát neustále indikoval čtverec okolo rozeznané tváře, což je při fotografování velmi komfortní a fotograf díky tomu ví, jaký obličej/jaké obličeje fotoaparát rozeznal. Doporučuji režim ostření na tvář používat, protože mi připadal (při focení lidí) podstatně spolehlivější a rychlejší, než běžný AF.

REZIM PORTRET.JPG
max. velikost

Samospoušť, jak ji neznáte

Samospoušť je specifická už tím, že se jedná o jednu z nejstarších funkcí. Prakticky v nezměněném stavu je na našich fotoaparátech již dlouho přes půl století. Nový EX-Z200 nabízí samospoušť se zpožděním 2 sekundy, 10 sekund, nebo s nastavením 3×. Bylo pro mě zklamáním, když jsem zjistil, že nastavení samospouště na „3ד neexponuje tři snímky po sobě, ale jen jeden. Samotné nastavení samospouště je až v menu, protože na běžné fotografie skupinek ze stativu nabízí Casio režimy automatické závěrky.

Režimy automatické závěrky jsou mezi nejpoužívanějšími režimy v pravém sloupci na LCD v režimu fotografování. Na výběr jsou režimy detekce rozostření (kompakt pořídí fotografii při ustálení fotoaparátu i hlavního motivu), pohyb (fotoaparát detekuje pohyb a pak jej zachytí) a asi nejpoužívanější detekce úsměvu (digitál exponuje, jakmile zachytí úsměv).

Všechny režimy automatické závěrky jsem vyzkoušel a fungovaly bez problémů. Jen na nastavení detekce úsměvu doporučuji nastavit nejvyšší citlivost spouštění (nastavuje se rovněž přímo z pravého sloupce nejpoužívanějších funkcí na LCD). Při jiném nastavení bylo nutné na tváři vykouzlit velmi křečovitý škleb (nepodobný úsměvu), který automatiku kompaktu přesvědčil k expozici.

Možnosti nastavení saturace, kontrastu a doostření

Hluboko v menu fotoaparátu je možnost nastavit ostrost, saturaci a kontrast fotografií v pětistupňové škále od -2 do +2. Za celou dobu testování jsem neměl potřebu nastavení měnit. Zajímavý je rovněž černobílý režim s možností simulace filtrů pro BW fotografii.

REZIM AUTO.JPG REZIM BW.JPG
max. velikost | max. velikost
REZIM KRAJINA.JPG REZIM SEPIE.JPG
max. velikost | max. velikost
Zleva režimy automatický, monochrome, krajina a retro

V praxi jsem se rozhodl vyzkoušet, jak výsledný obraz ovlivňují jednotlivé scénické režimy, kterých Casio nabízí na tři tucty. Výše jsou čtyři fotografie exponovány zleva v režimu automatickém, krajina (zvýrazňuje barvy a doostření), monochrome (černobílý režim) a retro (černobílý režim tónovaný do sépie).

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Stylové Casio je prvním fotoaparátem výrobce, vybaveným širokým ohniskem 28 mm. Právem jsem měl tedy obavy o kvalitu debutujícího širokoúhlého skla, protože Casio s výrobou širokoúhlých objektivů nemá zkušenosti. Již první fotografie ale rozptýlily mé obavy. Objektiv se jednoduše povedl.

Na nejdelším ohnisku 112 mm objektiv vykreslí 1 700 lph, což je velmi dobrý výsledek. Na širokém ohnisku však objektiv vykreslil více než 2 000 lph, což je limit redakčního testovacího obrazce. Fotograf se tak může s Cesiem EX-Z200 těšit na fotografie plné jemných detailů. Firemní objektiv dobře využívá vysokého rozlišení 10Mpx snímače.

Objektiv se na širokém ohnisku vyznamenal i při scénách exponovaných v protisvětle. Na fotografiích často nejsou žádné reflexy, ani světelný závoj. Rovněž převod kontrastu v protisvětle je na špičkové úrovni. Na širokém ohnisku Casio předvedlo naprosto vynikající výkon, který se u kompaktu často nevidí.

CHROMATICKA VADA.JPG
max. velikost
Objektiv je velmi odolný i vůči chromatické aberaci, jak je z fotografie zřejmé

O něco horší situace je na delším ohnisku. Objektiv si s protisvětlem stále poradí dobře, ale za cenu snížení kontrastu, slabého světelného závoje a několika reflexů. Na všech fotografiích bez výjimky (v protisvětle na dlouhé sklo) se objevovaly červené skvrny. Domnívám se, že se může jednat o vadu testovaného kusu, protože rozdíl ve výkonu optiky v protisvětle na širokém a dlouhém konci zoomu je opravdu značný.

PROTI TELE1.JPG PROTI TELE2.JPG
max. velikost | max. velikost
PROTI WIDE1.JPG PROTI WIDE2.JPG
max. velikost | max. velikost
Fotografie exponované v protisvětle na dlouhé ohnisko nahoře a široké ohnisko

Pro kvalitní fotografii nestačí mít jen kvalitní objektiv, ale i snímač, který snímek zachytí a obrazový procesor, který jej zpracuje. Někteří výrobci nechávají na fotografiích více digitálního šumu a detailů, jiní jdou cestou výraznějšího postprocesingu, který žehlí šum ruku v ruce s jemnými detaily a texturami. Casio se vydalo spíše druhou cestou a při 100% zvětšení jsou patrné následky redukce šumu při všech citlivostech, základní ISO 50 nevyjímaje.

Díky tomu jsou fotografie do ISO 400 téměř bez šumu a i fotografie na vysokou citlivost ISO 800 jsou použitelné. Obraz při nejvyšší citlivosti ISO 1600 je použitelný jen s obtížemi. Pro běžné fotografování doporučuji nastavovat citlivost ISO 400 a nižší, ve výjimečných okamžicích ISO 800. Neměl jsem při testování sebemenší potíže s nastavením ISO Auto. Automatika se držela mých „doporučení“ a nastavovala téměř vždy nejnižší citlivosti ISO 50, ISO 100, za špatných světelných podmínek ISO 400 a téměř ve tmě ISO 800.

ISOH 0400.JPG ISOH 0800.JPG ISOH 1600.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Reálná céna při ISO 400, ISO 800, ISO 1 600

Fotoaparátu by velmi prospěla položka v menu nastavující množství redukce šumu. Touto možností nastavení však Casio EX-Z200 nedisponuje. Jak redukce šumu žehlí detaily, to se můžete přesvědčit na fotografiích exponovaných s vysokou citlivostí (viz výše).

Kromě fotografií zvládá stylové Casio i videosekvence v rychlosti 30 sn./s. v rozlišení 640 × 480 pixelů, nebo v širokoúhlém rozlišení 848 × 480 pixelů. Video je pochopitelně ozvučené a s digitálním zoomem. Pokud by bylo možné použít zoom optický, motorek zoomu by pravděpodobně výrazně rušil zvuk videosekvence.

Při natáčení videa je možné pochopitelně exponovat fotografie, ale jen při nastaveném nejdelším ohnisku optického zoomu. Netuším, proč má fotoaparát toto omezení. Na široké ohnisko je možné videosekvence natáčet zcela bez obav, jen fotografie při tomto nastavení není možné při natáčení exponovat. Ukázku videa natočeného Casiem EX-Z200 si můžete stáhout zde.

Video 1 (14 MB), Video 2 (7 MB)

Naměřili jsme

V rychlostních parametrech fotoaparát ani neohromí, ale ani neurazí. První snímek je možné pořídit za méně než 4 sekundy. Fotografování bez namáčknuté spouště zabere fotoaparátu na širokém ohnisku necelé 0,4 sekundy, na dlouhém ohnisku je to téměř dvojnásobek. Zpoždění má na svědomí horší světelnost na dlouhém ohnisku a tudíž i delší doba ostření.

S namáčknutím je prodleva menší než 0,1 sekundy a proto neměřitelná. Rychlost běžného sériového snímání je jen 0,3 snímku za vteřinu a tedy připomíná více intervalové snímání. Ani rychlá série není nijak zázračně svižná, ale přeci jen rychlost 1,3 sn./s. je o poznání lepší parametr. Délka série, bez ohledu na pomalé, nebo rychlé sériové snímání, je neomezená.

první snímek3,75 s
snímek bez namáčknutí 28 mm0,36 s
snímek bez namáčknutí 112 mm0,73 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání - připravenost k dalšímu snímku3,7 s
rychlost sériového snímání0,3 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
rychlost rychlého sériového snímání1,3 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD Kingston 512 MB

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Casio Exilim EX-Z200 je stylový kompaktní digitál a ani si na nic jiného nehraje. Devízou tohoto fotoaparátu nejsou nastavení saturace, nebo černobílý režim (i když tyto funkce nabízí), ale především fungující automatika a kovové líbivé tělo. Automatika nastavování citlivosti ISO fungovala na výbornou, méně jsem již byl spokojený s automatickým zaostřováním, které často zaostřilo až na druhý pokus. Protože však ostření na tvář fungovalo bezchybně, domnívám se, že se jedná o softwarový problém, který může napravit nový firmware.

Další výtku mám k příliš násilné redukci šumu, i když si uvědomuji, že někdo to může vnímat i jako klad. Co však jako klad vnímat nelze je omezený makro režim (označený jako režim květina), se kterým fotoaparát ostří od 15 cm na širokém ohnisku a od 50 cm na ohnisku nejdelším. Fotografujete-li tedy s oblibou poutavé makro záběry ze vzdálenosti 5 cm na dlouhém ohnisku, tak tento fotoaparát není pro vás.

Abych však jen nehaněl, tak fotoaparát má své nepopiratelné klady, především kvalitní objektiv s ohniskem 28 mm. Výkon objektivu právě na širokém ohnisku je vynikající a něco podobného se hned tak často nevidí. Nebál bych se (při použití nízké citlivosti) ani tisků velikosti A3. Dále musím pochválit širokou škálu funkcí a nastavení. I když jsou některé relativně důležité funkce hluboko v menu (např. vyvážení bílé) a ovládání lze jen těžko označit za povedené, jde si na něj zvyknout. Po čase jistě fotograf ocení široké možnosti nastavení, které čekají hlouběji v menu fotoaparátu.

Casio EX-Z200 se nyní prodává na internetových obchodech za ceny okolo 5 500,- Kč, není však problém narazit i na ceny výrazně přesahující hranici osmi tisíc. Běžná cena je dle mého názoru odpovídající. Casio konkuruje značkovým stylovým kompaktům Canon a Nikon. Sice trpí určitými nedostatky, ale ty vynahrazuje nižší cenou. Vše úhledně zabalené, do kovem opláštěného těla.

Mínusy:

  • autofokus
  • redukce šumu i při ISO 50
  • makro režim

Plusy:

  • design
  • kvalita obrazu na ohnisku 28 mm
  • mnoho funkcí

Cena:

  • od 5 500 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud