23
Fotogalerie

Caselogic SLRC6: levně a přes rameno

Malý a kompaktní fotobatoh z dílny Caselogic boří zažité mýty. Je lehčí a menší, než leckterá fotobrašna.

Fotobatohy běžně slouží pro uskladnění a přenos většího množství fototechniky. Jejich Achillovou patou je však snížená akceschopnost. Jednoduše sundat batoh ze zad trvá déle, než sáhnout do brašny, nebo pistolového pouzdra. Z řady běžných fotobatohů se však poslední dobou začínají vyčleňovat modely, které již zažité představy boří a pokoušejí se nabídnout komfort nošení batohu s rychlým přístupem k technice jako u fotobrašny.

P01.jpg P04.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Jedním z takovýchto modelů je nový Caselogic SLRC6, úzký a kompaktní fotobatoh. Jen technické parametry (viz níže) nedají člověku takovou představu, jak malý tento fotobatoh je. Přibližně tri čtvrtiny vnitřního prostoru zabírá komora pro fototechniku, horní část pak slouží pro uložení dalších nezbytností, jako mobilu, peněženky. Kvůli rozměrům však do batohu neuložíte žádné dokumenty velikosti A4, a to ani na záda do komory pro fototechniku.

P05.jpg P30.jpg
max. velikost

Základní technické parametry:

  • vnější rozměry: 24 × 20 × 48 cm
  • vnitřní rozměry: 17,5 × 14 × 25 cm
  • oficiální cena: 1 599 Kč s DPH

Do spodní části je přístup ze dvou stran. Standardně skrze přední stěnu batohu a poté z levé strany batohu. Zleva se dává do fotobatohu tělo DSLR s nasazeným objektivem. Prostoru pro nasazený objektiv je dostatek, celkem 14 cm, ale profesionální zoom 70−200 mm F2,8 na těle DSLR do minibatohu nacpat nelze. Z přední strany je pak přístup do prostoru okolo DSLR s objektivem. Celkem je zde možné umístit dva velké, nebo čtyři malé objektivy, či záložní tělo s dvojicí objektivů. Uprostřed, na krytu prostoru s DSLR a objektivem je kapsička pro drobné příslušenství, jako je náhradní akumulátor či paměťová karta.

P11.jpg P12.jpg
max. velikost | max. velikost

Batoh jsem testoval se zrcadlovkou Canon EOS 30D a nasazeným objektivem Canon 24−70 mm; v přední kapse pak s amatérským teleobjektivem Canon 70−300 mm uloženým podélně ve spodní části přední kapsy a s objektivem Canon 50 mm a mezikroužky v části horní fotografické sekce batohu. Přitom vedle teleobjektivu by se ještě vešel menší externí blesk a u mezikroužků pouzdro s filtry. Na tak malý batůžek je to celkem dobrý výkon, přitom veškerá technika je dobře chráněná proti nárazům a i proti slabému dešti.

P14.jpg P18.jpg
max. velikost | max. velikost

Horní část je určená pro drobné příslušenství, jako nabíječku, kabely a další nezbytnosti. Obě kapsy je možné spojit a de facto celý vnitřní prostor je možné uvolnit a veškeré vnitřní přepážky z batohu vyndat, nebo uvolnit tak, aby celý vnitřní prostor tvořil jednolitý celek. To je bezesporu kladem testovaného batohu, který tak získává velmi široké možnosti využití.

P15.jpg P16.jpg
max. velikost | max. velikost

Kromě hlavního prostoru rozděleného na hlavní fotografickou a malou doplňkovou část fotobatoh mnoha dalšími kapsičkami nedisponuje. Jen ve víku k přední kapse je ukryta tajná kapsa. Je velmi plochá a fotograf ji tedy využije patrně na doklady, nebo malou tenkou knížku. Proti nenechavcům však tento prostor nijak chráněn není. Druhá kapsička je ve víku k boční kapse směrem dovnitř do prostoru a poslouží jako úložiště např. pro mobil.

P02.jpg P03.jpg
max. velikost | max. velikost
P10.jpg P13.jpg
max. velikost | max. velikost

Nejvýraznější zvláštností testovaného výrobku je jen jeden ramenní popruh na místo obvyklých dvou. Díky tomu, že je batoh malý se na jednom rameni nosí vcelku pohodlně i při plném zatížení. Popruh je však uchycen na horní straně uprostřed, což má za následek, že batoh na zádech sedí lehce nahnutý a není možné jej nosit rovně. Nechci být hnidopich, při nošení tato skutečnost nijak nevadí, ale přeci jen batoh nakřivo posazený na zádech nevypadá nejlépe a osobám s citem pro detail může vadit.

Samotný popruh je pro lehký batoh dostatečně široký a měkce polstrovaný. I když je batoh zcela zaplněn fototechniku, nosí se dobře. Některá zavazadla na jedno rameno mají tendenci sklouzávat, ale toho se u batohu Caselogic netřeba obávat.

P21.jpg P22.jpg
max. velikost | max. velikost

Výrobce sice nikde neudává voděodolnost, nicméně oba zipy s přístupem k fototechnice jsou kryté uretanovým povrchem a po nylonovém povrchu celého batohu voda bezpečně stéká. Slabého deště, se tedy fotograf nemusí obávat, i když se vysloveně o voděodolný batoh nejedná. Kromě ramenního popruhu je batoh vybaven držadlem, na kterém je oranžová reflexní guma.

P08.jpg
max. velikost

Oranžová barva se na batohu vyskytuje jako doplňková barva ještě na zipech a také jsou oranžovou nití přišity dva úpony na přední straně. Ty plní hlavně dekorativní funkci, patrně by však za ně šlo připnout nějaké příslušenství. Dno brašny je solidní a pevné, navíc vyztužené z vnitřní strany další vyjímatelnou měkkou pryžovou výplní.

P24.jpg P25.jpg P26.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Designéři společnosti Caselogic se patrně při vývoji modelu SLRC6 inspirovali u konkurence, konkrétně u renomovaného výrobce Lowepro, který před pár lety uvedl modely SlingShot 100AW a 200AW, které se liší především velikostí. Testovaný batoh přitom přímo konkuruje menšímu modelu 100AW, oproti kterému nabízí nepatrně větší rozměry za cenu nižší o čtyři stokoruny. Značkový batoh od Lowepra zato nabízí vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům, nicméně ani Caselogic SLRC6 není proti nepřízni počasí úplně bezbranný.

Verdikt

Kompaktní fotobatoh Caselogic bych po otestování narozdíl od výrobce za profesionální batoh na fototechniku neoznačil. Přesto si zaslouží naši pozornost. Nato, že se jedná o velmi malý batoh, vejde se do něj překvapivě hodně techniky. Kompaktní rozměry si však berou svoji daň, když se do batohu pokusíte dát cokoliv jiného, než fotoaparát. Kvůli úzkému profilu Caselogic nepojme ani dokumenty formátu A4.

P19.jpg P20.jpg
max. velikost | max. velikost

I když na zádech nevypadá zrovna pohodlně, nosí se batoh velmi příjemně. Ramenní popruh je široký a komfortní. Jedinou výtku mám k zipům pro přístup do fotosekce batohu. Manipuluje se s nimi kvůli voděodolné úpravě ztuha, na druhou stranu však lépe chrání techniku.

Potřebujete-li tedy malý batůžek jen na fotoaparát a pár drobností, jistě byste se měli na Caselogic SLRC6 zaměřit. Na rozdíl od běžných fotobatohů je možné jej otočit ze zad dopředu (viz foto) a vytáhnout fotoaparát pohodlně, jako z brašny. Při běžném nošení však nechává člověku volné ruce a nezavazí ani při delších výletech, tak jako běžná fotobrašna. Mimo to se prodává za velmi dobrou cenu.

Plusy:

  • komfort užívání
  • kvalitní zpracování, voděodolné zipy
  • možnost propojit celý vnitřní prostor
  • cena

Minusy:

  • možná až příliš malé rozměry
  • zipy jdou ztuha
  • na zádech nesedí rovně
  • nelze připevnit stativ

Zdroj:

  • Case Logic
  • www.caselogic.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud