Canon Zoemini S – instantní fotoaparát a tiskárna (test)

20. června 2019
TWEET SDÍLET
Instantní fotografie je trendem, který není radno opomíjet, zjistil to i největší výrobce fototechniky, společnost Canon. Jak se povedl jejich první instantní fotoaparát?

Plusy

 • jednoduchost
 • možnost využití jako tiskárny
 • slot pro microSD kartu
 • přisvětlovací LED
 • propojení s mobilním zařízením

Minusy

 • obrazová kvalita
 • kvalita výtisků
 • nemožnost fotit bez fotopapírů
 • výdrž baterie
6/10
Hodnocení

Není tomu tak dávno, co uvedl Canon na trh malou kapesní tiskárnu Zoemini, která pracuje s fotopapíry typu Zero Ink (ZINK) a v zásadě se jedná o kopii tiskárny HP Sprocket, potažmo minitiskárny od LG. Všechny tři modely mají velmi podobné rozměry a funkcionalitu.

Mírné rozdíly bylo možné najít v celkovém barevném podání fotografií a samozřejmě v obslužné aplikaci. Malou tiskárnu totiž můžete ovládat pouze prostřednictvím mobilního telefonu, který je také primárním zdrojem dat pro tisk fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem kombinace fotoaparátu s tiskárnou, která by využívala pro tisk právě ZINK na trhu chyběla, respektive vybírat bylo možné pouze z jednoho modelu, a tím je Polaroid Snap Touch. Ve všech ostatních případech bylo jako medium použit jiný materiál – buďto Instax od Fujifilmu nebo Polaroid od Impossible Project.

Proč ZINK?

Fotopapíry Zero Ink mají tu vlastnost, že jsou zároveň samolepkou a výtisk je stabilní do několika sekund po vytištění, navíc odolný vůči vodě, takže se jedná o ideální materiál pro „party“ foťák, kde není nouze o malé i větší nehody, které by mohly pořízené fotografie poškodit.

Ve srovnání s uvedenými fotopapíry je ZINK také o něco levnější a především menší – standardizovaný rozměr činí 2 × 3 palce, tedy přibližně 5 × 7,6 cm s možností bezokrajového tisku. K dispozici je obvykle také možnost tisku s bílým rámečkem, kdy je velikost obrazu 2 × 2 palce.

Objektiv se zrcadlem

Instantní fotoaparáty má Canon v nabídce dva – Zoemini C a Zoemini S – na první pohled je rozeznáte podle odlišné čelní strany. Tu sice vyplňuje v obou případech zrcátko kolem objektivu pro jednodušší kompozici selfie snímků, nicméně u modelu S je zrcátko větší a má naznačený rámeček.

Velikostně jsou oba modely shodné, odlišné je rozlišení snímače (5 Mpx u modelu C a 8 Mpx u modelu S) a možnost propojení fotoaparátu s mobilním telefonem prostřednictvím Bluetooth rozhraní u Zoemini S.

Samotné zpracování je příkladné, ostatně na tak jednoduché konstrukci asi není co zkazit – na horní straně najdete vpravo spoušť, poté hlavní vypínač volič režimu blesku a výraznou podlouhlou indikační diodu. Zadní strana pak nabídne malý průhledový hledáček, přepínač formátu a tlačítko pro opakovaný tisk.

Klepněte pro větší obrázek 

Spodní strana je osazeno micro USB konektorem pro nabíjení vestavěné baterie, malým otvorem pro reset fotoaparátu, miniaturní diodou indikující napájení a slotem pro microSD kartu, ten bohužel nemá žádnou záslepku a je nechráněný. Levý bok je vyhrazen štěrbině, kterou vyjíždí exponovaná fotografie.

Velkou část přední strany pokrývá zrcátko, uprostřed nějž je objektiv, o němž se bohužel nic nedozvíte ani na fotoaparátu ani na webu výrobce. Konkrétní informaci dostanete pouze z manuálu, který je možné zobrazit prostřednictvím obslužné aplikace. Efektivní ohnisko je 25,4 mm a světelnost objektivu F2,2. Kolem zrcátka je pak okruží tvořené osmi LED, překrytými mléčným plastem – jejich smyslem je simulace kruhového blesku při expozici.

Samotná expozice je plně automatická, stejně jako vyvážení bílé a nastavení citlivosti (ta je mimochodem k dispozici v rozsahu ISO 100 – 1600. Ostření je také automatické a fotoaparát zvládne zaostřit od 30 cm do nekonečna.

Foťák nebo tiskárna

Zoemini S je díky vestavěnému Bluetooth rozhraní možné ovládat vzdáleně, ovšem tyto možnosti jsou velmi omezené. V aplikaci Canon Mini Print totiž nastavíte pouze formát snímku a případně aktivujete samospoušť.

Výhodou propojení je však možnost využít fotoaparát pouze jako tiskárnu – v aplikaci zvolíte libovolnou fotografii uloženou v telefonu nebo v online galerii sociálních sítí – Facebook, Instagram, Fotky Google nebo Dropbox – můžete ji upravit či přidat některý z dostupných filtrů a následně pak poslat do tisku. Tištěn může být snímek na jeden papír anebo jej rozložíte na 4 nebo 9 papírů – po nalepení vedle sebe tak dostanete fotografii o velikosti až 6 × 9 palců.

Ačkoli se pořízené a vytištěné fotografie ukládají na paměťovou kartu a můžete je posléze stáhnout do počítače (z připojeného mobilu se k nim bohužel nedostanete), není možné bez založeného papíru fotografovat.

Canon Zoemini S

cena: 4 390 Kč

 • snímač: 8 Mpx
 • objektiv: 25,4 mm, F2,2
 • min zaostřovací vzdálenost:30 cm
 • expozice: plně automatická
 • technologie tisku: Zero Ink, termální barevný tisk
 • rozlišení: 313 × 600 dpi
 • velikost snímků: 50 × 76 mm
 • rychlost tisku: cca 45 s
 • bezokrajový tisk: ano
 • komunikace: Bluetooth 4.0
 • napájení: vestavěný akumulátor s výdrží cca 20 snímků
 • doba nabíjení: cca 120 min
 • rozměry: 121 × 80,3 × 21,5 mm
 • hmotnost: 188 g

Toto je bohužel velký přešlap v celé koncepci fotoaparátu – přeci jen při ceně cca 15 Kč/snímek bychom ocenili možnost kontroly a případné úpravy fotky před vytištěním. Z pohledu konstrukce a softwaru by to neměl být problém a Canon by tuto funkcionalitu mohl jistě povolit pouhou aktualizací firmwaru.

Mnohem podstatnější je však velmi nízká obrazová kvalita výtisku. Fotografie mají vesměs nádech do zelena nebo naopak do fialova, což ukazuje na špatnou práci vyvážení bílé barvy. Také rozdíl v kvalitě obrazu při tisku přímo z aparátu a z mobilu není úplně zanedbatelný.

Témata článku: Technika, Canon, Testy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Instantní fotografie, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Displejová divize Samsungu si upevní první pozici. Dodá většinu panelů pro aktuální řadu iPhone 14

Displejová divize Samsungu si upevní první pozici. Dodá většinu panelů pro aktuální řadu iPhone 14

** Nebýt Samsungu, Apple by měl asi velký problém s displeji ** Ty od Samsungu jsou v sedmi z deseti prodaných iPhonů 14 ** Zbytek dodávek obstarává LG a čínské BOE

Martin Chroust
OLEDiPhone
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Akce už je někdy už moc, a tak je lepší trochu zpomalit. Vybrali jsme hry, u kterých můžete vypnout a přijít na jiné myšlenky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství