Canon Zoemini S – instantní fotoaparát a tiskárna (test)

20. června 2019
TWEET SDÍLET
Instantní fotografie je trendem, který není radno opomíjet, zjistil to i největší výrobce fototechniky, společnost Canon. Jak se povedl jejich první instantní fotoaparát?

Plusy

 • jednoduchost
 • možnost využití jako tiskárny
 • slot pro microSD kartu
 • přisvětlovací LED
 • propojení s mobilním zařízením

Minusy

 • obrazová kvalita
 • kvalita výtisků
 • nemožnost fotit bez fotopapírů
 • výdrž baterie
6/10
Hodnocení

Není tomu tak dávno, co uvedl Canon na trh malou kapesní tiskárnu Zoemini, která pracuje s fotopapíry typu Zero Ink (ZINK) a v zásadě se jedná o kopii tiskárny HP Sprocket, potažmo minitiskárny od LG. Všechny tři modely mají velmi podobné rozměry a funkcionalitu.

Mírné rozdíly bylo možné najít v celkovém barevném podání fotografií a samozřejmě v obslužné aplikaci. Malou tiskárnu totiž můžete ovládat pouze prostřednictvím mobilního telefonu, který je také primárním zdrojem dat pro tisk fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem kombinace fotoaparátu s tiskárnou, která by využívala pro tisk právě ZINK na trhu chyběla, respektive vybírat bylo možné pouze z jednoho modelu, a tím je Polaroid Snap Touch. Ve všech ostatních případech bylo jako medium použit jiný materiál – buďto Instax od Fujifilmu nebo Polaroid od Impossible Project.

Proč ZINK?

Fotopapíry Zero Ink mají tu vlastnost, že jsou zároveň samolepkou a výtisk je stabilní do několika sekund po vytištění, navíc odolný vůči vodě, takže se jedná o ideální materiál pro „party“ foťák, kde není nouze o malé i větší nehody, které by mohly pořízené fotografie poškodit.

Ve srovnání s uvedenými fotopapíry je ZINK také o něco levnější a především menší – standardizovaný rozměr činí 2 × 3 palce, tedy přibližně 5 × 7,6 cm s možností bezokrajového tisku. K dispozici je obvykle také možnost tisku s bílým rámečkem, kdy je velikost obrazu 2 × 2 palce.

Objektiv se zrcadlem

Instantní fotoaparáty má Canon v nabídce dva – Zoemini C a Zoemini S – na první pohled je rozeznáte podle odlišné čelní strany. Tu sice vyplňuje v obou případech zrcátko kolem objektivu pro jednodušší kompozici selfie snímků, nicméně u modelu S je zrcátko větší a má naznačený rámeček.

Velikostně jsou oba modely shodné, odlišné je rozlišení snímače (5 Mpx u modelu C a 8 Mpx u modelu S) a možnost propojení fotoaparátu s mobilním telefonem prostřednictvím Bluetooth rozhraní u Zoemini S.

Samotné zpracování je příkladné, ostatně na tak jednoduché konstrukci asi není co zkazit – na horní straně najdete vpravo spoušť, poté hlavní vypínač volič režimu blesku a výraznou podlouhlou indikační diodu. Zadní strana pak nabídne malý průhledový hledáček, přepínač formátu a tlačítko pro opakovaný tisk.

Klepněte pro větší obrázek 

Spodní strana je osazeno micro USB konektorem pro nabíjení vestavěné baterie, malým otvorem pro reset fotoaparátu, miniaturní diodou indikující napájení a slotem pro microSD kartu, ten bohužel nemá žádnou záslepku a je nechráněný. Levý bok je vyhrazen štěrbině, kterou vyjíždí exponovaná fotografie.

Velkou část přední strany pokrývá zrcátko, uprostřed nějž je objektiv, o němž se bohužel nic nedozvíte ani na fotoaparátu ani na webu výrobce. Konkrétní informaci dostanete pouze z manuálu, který je možné zobrazit prostřednictvím obslužné aplikace. Efektivní ohnisko je 25,4 mm a světelnost objektivu F2,2. Kolem zrcátka je pak okruží tvořené osmi LED, překrytými mléčným plastem – jejich smyslem je simulace kruhového blesku při expozici.

Samotná expozice je plně automatická, stejně jako vyvážení bílé a nastavení citlivosti (ta je mimochodem k dispozici v rozsahu ISO 100 – 1600. Ostření je také automatické a fotoaparát zvládne zaostřit od 30 cm do nekonečna.

Foťák nebo tiskárna

Zoemini S je díky vestavěnému Bluetooth rozhraní možné ovládat vzdáleně, ovšem tyto možnosti jsou velmi omezené. V aplikaci Canon Mini Print totiž nastavíte pouze formát snímku a případně aktivujete samospoušť.

Výhodou propojení je však možnost využít fotoaparát pouze jako tiskárnu – v aplikaci zvolíte libovolnou fotografii uloženou v telefonu nebo v online galerii sociálních sítí – Facebook, Instagram, Fotky Google nebo Dropbox – můžete ji upravit či přidat některý z dostupných filtrů a následně pak poslat do tisku. Tištěn může být snímek na jeden papír anebo jej rozložíte na 4 nebo 9 papírů – po nalepení vedle sebe tak dostanete fotografii o velikosti až 6 × 9 palců.

Ačkoli se pořízené a vytištěné fotografie ukládají na paměťovou kartu a můžete je posléze stáhnout do počítače (z připojeného mobilu se k nim bohužel nedostanete), není možné bez založeného papíru fotografovat.

Canon Zoemini S

cena: 4 390 Kč

 • snímač: 8 Mpx
 • objektiv: 25,4 mm, F2,2
 • min zaostřovací vzdálenost:30 cm
 • expozice: plně automatická
 • technologie tisku: Zero Ink, termální barevný tisk
 • rozlišení: 313 × 600 dpi
 • velikost snímků: 50 × 76 mm
 • rychlost tisku: cca 45 s
 • bezokrajový tisk: ano
 • komunikace: Bluetooth 4.0
 • napájení: vestavěný akumulátor s výdrží cca 20 snímků
 • doba nabíjení: cca 120 min
 • rozměry: 121 × 80,3 × 21,5 mm
 • hmotnost: 188 g

Toto je bohužel velký přešlap v celé koncepci fotoaparátu – přeci jen při ceně cca 15 Kč/snímek bychom ocenili možnost kontroly a případné úpravy fotky před vytištěním. Z pohledu konstrukce a softwaru by to neměl být problém a Canon by tuto funkcionalitu mohl jistě povolit pouhou aktualizací firmwaru.

Mnohem podstatnější je však velmi nízká obrazová kvalita výtisku. Fotografie mají vesměs nádech do zelena nebo naopak do fialova, což ukazuje na špatnou práci vyvážení bílé barvy. Také rozdíl v kvalitě obrazu při tisku přímo z aparátu a z mobilu není úplně zanedbatelný.

Témata článku: Fotoaparáty, Canon, Technika, Testy, Kompaktní fotoaparáty, Instantní fotografie, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tvůrci Crashe Bandicoota hledají posily. Nové Call of Duty to ale nebude

Tvůrci Crashe Bandicoota hledají posily. Nové Call of Duty to ale nebude

Oficiální stránky studia poukazují na jiné projekty.

Radek Wunderlich
Crash BandicootToys for Bob
V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Doposud neznámým zdroje vody na Zemi je překvapivě Slunce

Doposud neznámým zdroje vody na Zemi je překvapivě Slunce

** Kde se na Zemi vzala voda? ** Mezinárodní tým odborníků tvrdí, že v jejím původu sehrálo roli naše Slunce ** K tomuto závěru je přivedly analýzy nepatrných úlomků planetky (25143) Itokawa

Stanislav Mihulka
ZeměSlunceVoda
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Warframe představuje největší příběhovou expanzi v novém traileru spolu s datem vydání

Warframe představuje největší příběhovou expanzi v novém traileru spolu s datem vydání

Free-to-play sci-fi akce Warframe se stále těší velké popularitě a v prosinci ji čeká další velké rozšíření.

Martin Nahodil
Datum vydáníWarframe