Canon Zoemini S – instantní fotoaparát a tiskárna (test)

20. června 2019
TWEET SDÍLET
Instantní fotografie je trendem, který není radno opomíjet, zjistil to i největší výrobce fototechniky, společnost Canon. Jak se povedl jejich první instantní fotoaparát?

Plusy

 • jednoduchost
 • možnost využití jako tiskárny
 • slot pro microSD kartu
 • přisvětlovací LED
 • propojení s mobilním zařízením

Minusy

 • obrazová kvalita
 • kvalita výtisků
 • nemožnost fotit bez fotopapírů
 • výdrž baterie
6/10
Hodnocení

Není tomu tak dávno, co uvedl Canon na trh malou kapesní tiskárnu Zoemini, která pracuje s fotopapíry typu Zero Ink (ZINK) a v zásadě se jedná o kopii tiskárny HP Sprocket, potažmo minitiskárny od LG. Všechny tři modely mají velmi podobné rozměry a funkcionalitu.

Canon Zoemini – zábava s vysokými náklady

Canon Zoemini – zábava s vysokými náklady

Instantní fotografie už zdaleka není pouze doménou fotoaparátů Polaroid nebo Instax. V uplynulých letech se objevilo nemálo zajímavých řešení – jako jsou například malé kapesní tiskárny. Jednou z nich je i Canon Zoemini.

Mírné rozdíly bylo možné najít v celkovém barevném podání fotografií a samozřejmě v obslužné aplikaci. Malou tiskárnu totiž můžete ovládat pouze prostřednictvím mobilního telefonu, který je také primárním zdrojem dat pro tisk fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem kombinace fotoaparátu s tiskárnou, která by využívala pro tisk právě ZINK na trhu chyběla, respektive vybírat bylo možné pouze z jednoho modelu, a tím je Polaroid Snap Touch. Ve všech ostatních případech bylo jako medium použit jiný materiál – buďto Instax od Fujifilmu nebo Polaroid od Impossible Project.

Proč ZINK?

Fotopapíry Zero Ink mají tu vlastnost, že jsou zároveň samolepkou a výtisk je stabilní do několika sekund po vytištění, navíc odolný vůči vodě, takže se jedná o ideální materiál pro „party“ foťák, kde není nouze o malé i větší nehody, které by mohly pořízené fotografie poškodit.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Ve srovnání s uvedenými fotopapíry je ZINK také o něco levnější a především menší – standardizovaný rozměr činí 2 × 3 palce, tedy přibližně 5 × 7,6 cm s možností bezokrajového tisku. K dispozici je obvykle také možnost tisku s bílým rámečkem, kdy je velikost obrazu 2 × 2 palce.

Objektiv se zrcadlem

Instantní fotoaparáty má Canon v nabídce dva – Zoemini C a Zoemini S – na první pohled je rozeznáte podle odlišné čelní strany. Tu sice vyplňuje v obou případech zrcátko kolem objektivu pro jednodušší kompozici selfie snímků, nicméně u modelu S je zrcátko větší a má naznačený rámeček.

Fujifilm Instax – novodobý polaroid? (test)

Fujifilm Instax – novodobý polaroid? (test)

Instantní fotografie se po letech odmlky opět dostává ke slovu, a to hned několikerou měrou. Krom fotoaparátů jsou na trhu také kapesní tiskárny, které vyrobí snímek stejně rychle a navíc z jakéhokoliv zdroje.

Velikostně jsou oba modely shodné, odlišné je rozlišení snímače (5 Mpx u modelu C a 8 Mpx u modelu S) a možnost propojení fotoaparátu s mobilním telefonem prostřednictvím Bluetooth rozhraní u Zoemini S.

Samotné zpracování je příkladné, ostatně na tak jednoduché konstrukci asi není co zkazit – na horní straně najdete vpravo spoušť, poté hlavní vypínač volič režimu blesku a výraznou podlouhlou indikační diodu. Zadní strana pak nabídne malý průhledový hledáček, přepínač formátu a tlačítko pro opakovaný tisk.

Klepněte pro větší obrázek 

Spodní strana je osazeno micro USB konektorem pro nabíjení vestavěné baterie, malým otvorem pro reset fotoaparátu, miniaturní diodou indikující napájení a slotem pro microSD kartu, ten bohužel nemá žádnou záslepku a je nechráněný. Levý bok je vyhrazen štěrbině, kterou vyjíždí exponovaná fotografie.

Velkou část přední strany pokrývá zrcátko, uprostřed nějž je objektiv, o němž se bohužel nic nedozvíte ani na fotoaparátu ani na webu výrobce. Konkrétní informaci dostanete pouze z manuálu, který je možné zobrazit prostřednictvím obslužné aplikace. Efektivní ohnisko je 25,4 mm a světelnost objektivu F2,2. Kolem zrcátka je pak okruží tvořené osmi LED, překrytými mléčným plastem – jejich smyslem je simulace kruhového blesku při expozici.

Samotná expozice je plně automatická, stejně jako vyvážení bílé a nastavení citlivosti (ta je mimochodem k dispozici v rozsahu ISO 100 – 1600. Ostření je také automatické a fotoaparát zvládne zaostřit od 30 cm do nekonečna.

Foťák nebo tiskárna

Zoemini S je díky vestavěnému Bluetooth rozhraní možné ovládat vzdáleně, ovšem tyto možnosti jsou velmi omezené. V aplikaci Canon Mini Print totiž nastavíte pouze formát snímku a případně aktivujete samospoušť.

Výhodou propojení je však možnost využít fotoaparát pouze jako tiskárnu – v aplikaci zvolíte libovolnou fotografii uloženou v telefonu nebo v online galerii sociálních sítí – Facebook, Instagram, Fotky Google nebo Dropbox – můžete ji upravit či přidat některý z dostupných filtrů a následně pak poslat do tisku. Tištěn může být snímek na jeden papír anebo jej rozložíte na 4 nebo 9 papírů – po nalepení vedle sebe tak dostanete fotografii o velikosti až 6 × 9 palců.

Ačkoli se pořízené a vytištěné fotografie ukládají na paměťovou kartu a můžete je posléze stáhnout do počítače (z připojeného mobilu se k nim bohužel nedostanete), není možné bez založeného papíru fotografovat.

Canon Zoemini S

cena: 4 390 Kč

 • snímač: 8 Mpx
 • objektiv: 25,4 mm, F2,2
 • min zaostřovací vzdálenost:30 cm
 • expozice: plně automatická
 • technologie tisku: Zero Ink, termální barevný tisk
 • rozlišení: 313 × 600 dpi
 • velikost snímků: 50 × 76 mm
 • rychlost tisku: cca 45 s
 • bezokrajový tisk: ano
 • komunikace: Bluetooth 4.0
 • napájení: vestavěný akumulátor s výdrží cca 20 snímků
 • doba nabíjení: cca 120 min
 • rozměry: 121 × 80,3 × 21,5 mm
 • hmotnost: 188 g

Toto je bohužel velký přešlap v celé koncepci fotoaparátu – přeci jen při ceně cca 15 Kč/snímek bychom ocenili možnost kontroly a případné úpravy fotky před vytištěním. Z pohledu konstrukce a softwaru by to neměl být problém a Canon by tuto funkcionalitu mohl jistě povolit pouhou aktualizací firmwaru.

Mnohem podstatnější je však velmi nízká obrazová kvalita výtisku. Fotografie mají vesměs nádech do zelena nebo naopak do fialova, což ukazuje na špatnou práci vyvážení bílé barvy. Také rozdíl v kvalitě obrazu při tisku přímo z aparátu a z mobilu není úplně zanedbatelný.

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Kompaktní fotoaparáty, Instantní fotografie

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Sociologie se, jako většina společenských věd, nachází v jistém pnutí. Na jedné straně se snaží popsat procesy, jevy, spojení, která ve společnosti můžeme nacházet. Jde vlastně o činnost, která jako by se snažila zjistit si odstup od zkoumané skutečnosti.

Michal Černý