Canon zakazuje ostatním vyrábět objektivy pro své bezzrcadlovky, Nikon činí opak

Canon zakazuje ostatním vyrábět objektivy pro své bezzrcadlovky, Nikon činí opak

Jsou to zhruba čtyři roky zpátky, kdy se Nikon a Canon pustili v plné síle do přechodu ze zrcadlovek na bezzrcadlovky, firmy uvedly nové bajonety, těla i objektivy. Již od prvních oznámení se spekuluje o tom, kdy se na těchto nových systémech poprvé objeví objektivy od dalších výrobců, jako jsou Tamron nebo Sigma.

Už v té době měly obě tyto značky solidní portfolio bezzrcadlovkových objektivů pro Sony, takže se očekávalo, že vývoj bude zahrnovat hlavně komunikaci mezi tělem o objektivem (zejména ostření), zatímco konstrukce se moc měnit nebudou muset. Tyto objektivy od Sigmy a Tamronu pro Sony byly už dříve velmi oblíbené kvůli jejich dobré ceně oproti objektivům od výrobce těl.

tamron-nikon-z - 1345x673.png

Jenže firmy Sigma i Tamron dlouho mlčely, respektive nevydávaly moc konkrétní prohlášení, ale spíše obecná tvrzení, že situaci sledují. Zajímavější bylo sledovat menší výrobce, kteří pro nové systémy uvedli objektivy často s ručním ostřením, čímž se vyhnuli náročné komunikaci s tělem. Toto podivné období mlčení a nejistoty prolomili výrobci objektivů až nyní.

Vyšlo totiž najevo, že Canon zakazuje partnerům vyrábět objektivy pro bajonet RF. Podle Canonrumors.com dostala takový zákaz firma Viltrox, což vybízí ke spekulacím, proč ostatní výrobci nejen objektivy pro Canon RF nevyrábí, ale proč Samyang takový objektiv beze slova stáhl z prodeje. Další zajímavou poznámkou je, že si Canon střeží komunikační protokoly v bezzrcadlovkách, takže tito výrobci museli pro objektivy s autofokusem využívat protokoly starého bajonetu EF (ty jsou i skrze adaptér kompatibilní s RF).

Nikon se zřejmě naopak rozhoupal k podpoře výrobců třetí strany. První podivnou vlaštovkou byl objektiv Nikon Z 28-75 mm F2,8, který je v podstatě kopií Tamronu, resp. na něm oba výrobci nezveřejněným způsobem spolupracují. Tamron však oznámil vývoj objektivu Tamron 70-300 mm Di III RXD Z Mount, tedy vůbec první bezzrcadlovkový objektiv s nápisem Tamron pro Nikon Z.

Samozřejmě stále nevidíme do zákulisí a Nikon mohl Tamronu povolit pouze jeden objektiv a další novinku pro Nikon Z dlouho neuvidíme. Nebo také mohl Nikon povolit otětže a konečně na trh přijdou levnější alternativy, což popožene prodej bezzrcadlovek Nikonu. To je skvělou zprávou hlavně pro fotografy.

Velkou otázkou je stále Sigma, značnou část jejích příjmů tvoří prodeje objektivů pro Sony, nicméně je součástí L-mount aliance, takže má výsadní postavení pro dodávání objektivů Leice a Panasonicu. Svým způsobem by dodávky stejně atraktivních objektivů pro Nikon a Canon mohly způsobit újmu alianci v prodeji bezzradlovkových těl. Každopádně se situace s objektivy začíná posouvat, i když možná ne kýženým směrem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud