Jiří Hronský
Včera • 13:04

nebylo by ty anglikanismy překládat do správné češtiny? Jako být zalistován

Lubomir Stehlik (Lubomir Stehlik)
27. května • 10:40

Originál je vždy originál ! Hlavně ve funkci autofokusu - v jeho rychlosti a přesnosti !

Horní Úvrať (TuTonda)
25. května • 7:26

Ono to není jen o zákazu, druhovýrobci jsou sami opatrní, protože Canon původně objektivy povolil a pak po tom co je druhovýrobci začali vyrábět je nečekaně zakázal (třeba Samyang stahoval z výroby několik čerstvě zavedených modelů objektivů na kterých asi dost prodělal). Také v minulosti na DSLR Canon a Nikon sice objektivy vyrobit mohli (Nikon jim třeba poskytl klíčové části zašifrovaného komunikačního protokolu), ale C a N je mnohdy s aktualizací FW retroaktivně i několik let po uvedení znovu znefunkčňovaly či omezovaly, prostě taková sabotáž měnící původní dohodu (stejně tak gripy, blesky a další neoriginální vybavení, které mnohdy přestalo fungovat úplně. Roky staré články o tom lze snadno vygooglit). Sigma třeba dává záruku i 5 let, takže uživatelé pak nosili objektivy do servisu a vyžadovali záruční opětovné uvedení do provozu, což vyžadovalo vývoj nového FW a aktualizaci objektivu, nebo stahovačku a vrácení peněz. To byly náklady, se kterými se v bilanci nákladů na vývoj, zavedení výroby a výroby samotné nepočítalo, což ovlivnilo i počáteční cenotvorbu a rentabilita některých objektivů pak mnohdy padala až k nule. Rok či dva po uvedení objektivu druhovýrobce vydělával, ale díky těmto nečekaným nákladům pak při bylancování třeba po 5ti letech zjistil, že na daném modelu nevydělal skoro nic. Druhou věcí pak bylo poškození jména renomovaných výrobců - třeba názor, že Sigma jsou naprosté a nefunkční sra_ky můžete od uživatelů Nikonu, kteří s nimi mají zkušenost z DSLR slyšet dodnes. Tuhle pověst Sigmy má ale na svědomí sám Nikon a je v přímém rosporu s tím jaké uznání dnes objektivy Sigma celosvětově mají.

Horní Úvrať (TuTonda)
25. května • 7:43

Že zakazování či sabotování druhovýroby přináší větší zisky (protože LOGICKY prodám více svých objektivů) je naprosto chybná premisa zcela v rozporu s empirickýcm pozorováním dosavadního vývoje. Přečtěte si jen pár týdnů staré články o Canonu - o tom jak prodeje fototechniky celosvětově rostou, kromě Canonu, který stagnuje. Je to bezpochyby i následek onoho zákazu, celý fotografický svět na to dlouho poukazuje a i sám Canon to ví, proto teď z donucení (!) obrací. Nikon na to v minulosti také opakovaně doplatil. A Sony, které jediné nechává E bajonet otevřený (s odemčeným komunikačním protokolem) jen s určitými pravidly (omezení druhovýrobních objektivů na 15 fps v C-AF či 30 fps v S-AF atp.) prosperuje od počátku a ze všech nejlépe a jestli si o tom ještě před rokem nedovolil nikdo spekulovat, tak dnes už můžeme s ohledem na trend připustit, že možná do dvou či tří let přeskočí Sony i Canon na jeho zatím neohroženém prvním místě. Canon asi doplatil na své hvězdné manýry, stejně jako před lety Nikon u DSLR. Nezbývá než doufat, že tohle uvolnění bajonetu (alespoň pro APS-C) mu znovu přitáhne zákazníky a že Canon neudělá to, čeho je u něho třeba se stále obávat - že si to zase rozmyslí a za rok to znovu zakáže.Canon má na APS-C ale fatální nedostatek zasklení a i na FF dodnes mnoho základních ohnisek chybí (třeba 24 a 35 mm má i po tolika letech jen v F1,8 !!!)Další věcí co Canonu ublížila a donutila ho udělat uživatelům tento ústupek bylo zrušení prosperujícího M systému. Hodně uživatelů to vnímá jako zradu a od Canonu se proto zcela odvrátilo. Není se čemu divit, Canon jej ukončil jen chvíli po oficiálním prohlášení, že není důvod k obavám, že jej bude zaručeně vyvíjet dál.

Horní Úvrať (TuTonda)
25. května • 7:52

A nakonec jsou to první informace o R1, o které se čím dál častěji mluví v souvislosti s obavami a velkým zklamáním. Hodně uživatelů na ni dlooouho čekalo a očekávali také značný WOW efekt. Ani jedno se nekoná. R1 bude "možná" ještě letos a zatím uvolněné specifikace jsou spíše zklamáním a to i ve srovnání s roky starými modely konkurence. Dá se tedy předpokládat, že brzy očekávané konkurenční modely Sony a1 II či Nikon Z9 II pošlou tuhle R1 do zapomění. ...Canon zjevně prochází jistou krizí.Pokud jde o ty druhovýrobní objektivy - tak ano, Tamron (jehož největším akcionářem je aktuálně Sony :-D ) dnes vyrábí pro Nikon jeho originální objektivy nižší třídy a několik jich mohl uvést i pod svým brendem. Sigma vyrábějící především pro E a L mount zase vyrábí "originální" objektivy pro OM (dříve Olympus) některé zcela (jako 20/1,4) některé opticky přepracované pro menší snímač (jako 100-400) a některé dnes už v podstatě jen přebajonetované (jako FF 150-600). Šetří se všude.

MonikaSh
1. června • 18:42

Něco podobné se týkalo i neznačkových baterií. Člověk si nahrál nový WF a fotoaparát mu najednou začal hlásit, že je do fotoaparátu vložena nepodporovaná baterie.

Pavel Matějka (Pety)
24. května • 7:03

Je veřejným tajemstvím, že některé objektivy Nikon Z jsou navrženy a vyráběny v Tamronu...

cingo
24. května • 8:42

? nie je to verejne tajomstvo, nikon to sam oznamil.

P3p3k
24. května • 16:09

Proto je to tajemství veřejné

Určitě si přečtěte

Články odjinud