Canon si patentoval vlogovací kameru a chystá uvedení 8K videokamery

Před několika lety se začala u mobilních telefonů, kompaktů a postupně i pokročilých fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy objevovat možnost záznamu ve 4K rozlišení. To postupně nahradilo dříve používané Full HD rozlišení a stalo se tak jakýmsi novým standardem.

S pokračujícím vývojem v oblasti záznamu obrazu, zvyšujícím se rozlišením obrazových snímačů a stále výkonnějším hardwarem se výrobci snaží pokořit další metu, kterou je 8K rozlišení – v současné době dostupné výhradně u profesionálních videokamer (box kamery) a také u několika bezzrcadlovek.

S velkou slávou byl představen model EOS R5, který zvládá 8K video, avšak snesla se na něj vlna kritiky, kvůli údajnému přehřívání. Nedávno se na YouTube kanálu japonského zastoupení Canonu objevilo poměrně dlouhé video, které představuje novou 8K EOS Cinema kameru, a to do vcelku velkých detailů.

Podle komentářů ve videu je nová kamera velmi podobná dříve uvedenému modelu EOS C300, avšak nabídne vyšší 8K rozlišení. Termín oficiálního představení nové 8K kamery zatím není známý, očekává se však uvedení v průběhu prvního pololetí roku 2021, a to společně s druhou 8K kamerou.

Kamera pro vlogy

Dalším inovativním krokem Canonu je patent popisující specificky upravenou kameru pro záznam vlogů. Návrh pracuje s integrovaným otočným systémem, na kterém je upevněný snímač s bajonetem pro usazení objektivu, vzhledem ke konceptu je pravděpodobné, že se bude jednat o objektivy řady EF-M, u větších objektivů (EF a EF-S) bude zřejmě potřeba využití dodatečného adaptéru.

Canon-vlogging-camera.jpg

Kloubové uchycení snímací jednotky umožňuje její rotaci ve vertikální i horizontální ose a asi jediným problematickým místem je podle návrhu umístění univerzální bleskové patice, která je u malých videoaparátů často používána pro uchycení dodatečných světel nebo mikrofonu.

canon-vlogging-camera-image-2.jpg

Rozhodně se jedná o zajímavou myšlenku, která si pravděpodobně zaslouží ještě rozpracovat detailněji. Zda se ale podobná kamera objeví v nabídce Canonu je otázkou. Zatím se totiž jedná pouze o patent, který nemusí spatřit světlo světa v podobě sériové výroby. Na druhou stranu DJI Osmo Pocket má velmi podobný koncept a patří mezi oblíbené nástroje vlogerů. Rozdílem však je vestavěná stabilizace obrazu (gimbal) která bude v případě patentu Canonu zajištěna objektivem nebo snímačem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud