Canon si patentoval tři ultraširokáče pro bajonet RF a Nikon bude rozšiřovat nabídku Z objektivů

30. března 2021
TWEET SDÍLET

Jeden z posledních podaných patentů společnosti Canon odhalil zajímavé informace. A sice vývoj hned tří objektivů určených pro bajonet RF. Konkrétně se jedná o trojici objektivů se světelností F2,8, které mají ohnisko 12, 14 a 20 mm – tedy vesměs nebývalé širokoúhlé objektivy.

Obvykle jsou podobné patenty pouhým výkřikem do tmy s nejasnou budoucností – tedy patentované produkty se mohou na trhu objevit v průběhu několika měsíců či let anebo také vůbec.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nákres konstrukce objektivů 12, 14 a 20 mm

V tomto případě je však pravděpodobné, že se objektivů dočkáme celkem brzy, mezi objektivy s bajonetem EF má totiž Canon dvojici 14 mm F2,8 a 20 mm F2,8 v nabídce, je tedy logické, že chce shodnými ohnisky zasklít i novější bajonet RF.

Nové objektivy Nikkor Z v roce 2022

Informací o tom, že se společnosti Nikon po finanční stránce příliš nedaří je dnes již plný web. Problémy s dodávkami dílů pro výrobu bezzrcadlovek, jejich zdržení a v neposlední řadě také snižování nákladů společnosti nedávají zákazníkům příliš velkou jistotou budoucího vývoje.

Čas od času se proto objeví rozhovor se zástupcem Nikonu, který předá několik stěžejních informací zákaznické komunitě. Tentokrát to byl Muneaki Tokunari, který v nedávném rozhovoru zmínil plánované rozšiřování nabídky objektivů s bajonetem Z.

Klepněte pro větší obrázek

Podle jeho vyjádření by měla být do března roku 2022 rozšířena nabídka originálních skel se Z bajonetem na 30 kousků. Aktuálně dostupná roadmapa objektivů Nikon Z ukazuje celkem 27 skel, takže přibydou další tři kusy, k nimž zatím nikdo podrobnosti nezná.

Témata článku: Technika, Canon, Objektivy, Nikon

Určitě si přečtěte

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

3 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotoškola
Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

8 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Správné světlo a ideální počasí v kapse

Správné světlo a ideální počasí v kapse

Většina outdoorových fotografických disciplín vyžaduje určitou přípravu na místní podmínky. Není to tak dávno, kdy jsem večery před akcí procházel harmonogram, listoval mapou a sledoval u televize předpověď počasí.

12 Tomáš Adamec

Tomáš Adamec
Fotografický software
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software
Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Společným jmenovatelem březnových snímků je fotografování jako sdělování. V centru zájmu stojí otázka, jak skrze fotografii předat divákovi myšlenku, situaci, emoci.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura