Canon si patentoval krytku objektivu, kterou už neztratíte

23. července 2019
TWEET SDÍLET

Krytka objektivu – kus plastu, který většina fotografů neustále někde hledá, zapomíná nebo ztrácí. Existuje spousta zlepšováků a nejrůznějších pomůcek, jak krytku neztratit, ovšem ne vždy se jedná o pohodlné řešení.

Jeden z posledních patentů Canonu vypadá, že by mohl přinést konečně efektivní řešení. Zjednodušeně popsáno se jedná o krytku, která je tvořena čtyřmi segmenty, které se otevřou v okamžiku, kdy fotografujete a poté se zase zavřou. Zároveň tak krytka funguje v otevřeném stavu jako sluneční clona.

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s tradiční krytkou objektivu má konstrukce samozřejmě určitá omezení a kompromisy. Jednou z nich jsou miniaturní mezery mezi čtveřicí otevíracích segmentů, které propustí na přední čočku nečistoty a vlhkost. Zároveň by taková krytka pravděpodobně vylučovala použití klasických filtrů.

Vzhledem k tomu, že by se měla krytka automaticky otevírat a zavírat na základě toho, zda fotograf fotí, je jasné, že bude její mechanismus spřažen přímo s objektivem. A v tomto případě se podle patentu zdá, že bude krytka plně funkční pouze s objektivy, které mají výsuvný tubus, nefungovala by tedy s objektivy s interním zoomem a ostřením, které nemění své rozměry.

Klepněte pro větší obrázek

Poukázat je také třeba na to, že ačkoli je na nákresech patentu digitální zrcadlovka, mluví společnost v popisu o digitálním fotoaparátu, což může být jakýkoli model a v tomto směru už není krytka nijak výjimečná, jelikož prakticky stejné řešení přinesl Olympus již před několika lety.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu nutno přiznat, že v Canonu stále mají vůli vymýšlet něco nového, i kdyby se daný výrobek či řešení nemělo dostat na trh mezi spotřebitele. V počtu patentů obsadil podle společnosti IFI Canon v roce 2016 třetí místo za Samsungem a IBM

Témata článku: Příslušenství, Technika, Canon


Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Recenze hry Pokémon Shining Pearl. Remake čtvrté generace, který nepřekvapí

Recenze hry Pokémon Shining Pearl. Remake čtvrté generace, který nepřekvapí

Nová generace je zatím v nedohlednu, a tak nám Nintendo letos nadělilo předělávku dvojice dílů čtvrté generace pokémonů.

Martin Nahodil
Pokémon Brilliant Diamond & Shining PearlNintendo SwitchRecenze
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

** Podívejte se na redakční výběr nejlepších špičkových smartphonů ** Nabízíme přehlídku nejpokročilejších mobilních technologií ** Cenové rozpětí je velmi široké, minimum 15 tisíc korun

Jan Láska
Smartphony