5
Fotogalerie

Canon si patentoval krytku objektivu, kterou už neztratíte

Krytka objektivu – kus plastu, který většina fotografů neustále někde hledá, zapomíná nebo ztrácí. Existuje spousta zlepšováků a nejrůznějších pomůcek, jak krytku neztratit, ovšem ne vždy se jedná o pohodlné řešení.

Jeden z posledních patentů Canonu vypadá, že by mohl přinést konečně efektivní řešení. Zjednodušeně popsáno se jedná o krytku, která je tvořena čtyřmi segmenty, které se otevřou v okamžiku, kdy fotografujete a poté se zase zavřou. Zároveň tak krytka funguje v otevřeném stavu jako sluneční clona.

Canon_Lens_Cap_3.jpeg

Ve srovnání s tradiční krytkou objektivu má konstrukce samozřejmě určitá omezení a kompromisy. Jednou z nich jsou miniaturní mezery mezi čtveřicí otevíracích segmentů, které propustí na přední čočku nečistoty a vlhkost. Zároveň by taková krytka pravděpodobně vylučovala použití klasických filtrů.

Vzhledem k tomu, že by se měla krytka automaticky otevírat a zavírat na základě toho, zda fotograf fotí, je jasné, že bude její mechanismus spřažen přímo s objektivem. A v tomto případě se podle patentu zdá, že bude krytka plně funkční pouze s objektivy, které mají výsuvný tubus, nefungovala by tedy s objektivy s interním zoomem a ostřením, které nemění své rozměry.

Canon_Lens_Cap_1.jpeg

Poukázat je také třeba na to, že ačkoli je na nákresech patentu digitální zrcadlovka, mluví společnost v popisu o digitálním fotoaparátu, což může být jakýkoli model a v tomto směru už není krytka nijak výjimečná, jelikož prakticky stejné řešení přinesl Olympus již před několika lety.

olympus-lc-63a-automatic-lens-cap-for-xz-1-xz-2.jpg91e7BbXUb3L._SL1500_.jpg0029470l.jpg

Na druhou stranu nutno přiznat, že v Canonu stále mají vůli vymýšlet něco nového, i kdyby se daný výrobek či řešení nemělo dostat na trh mezi spotřebitele. V počtu patentů obsadil podle společnosti IFI Canon v roce 2016 třetí místo za Samsungem a IBM

Určitě si přečtěte

Články odjinud