Canon si patentoval krytku objektivu, kterou už neztratíte

23. července 2019
TWEET SDÍLET

Krytka objektivu – kus plastu, který většina fotografů neustále někde hledá, zapomíná nebo ztrácí. Existuje spousta zlepšováků a nejrůznějších pomůcek, jak krytku neztratit, ovšem ne vždy se jedná o pohodlné řešení.

Jeden z posledních patentů Canonu vypadá, že by mohl přinést konečně efektivní řešení. Zjednodušeně popsáno se jedná o krytku, která je tvořena čtyřmi segmenty, které se otevřou v okamžiku, kdy fotografujete a poté se zase zavřou. Zároveň tak krytka funguje v otevřeném stavu jako sluneční clona.

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s tradiční krytkou objektivu má konstrukce samozřejmě určitá omezení a kompromisy. Jednou z nich jsou miniaturní mezery mezi čtveřicí otevíracích segmentů, které propustí na přední čočku nečistoty a vlhkost. Zároveň by taková krytka pravděpodobně vylučovala použití klasických filtrů.

Vzhledem k tomu, že by se měla krytka automaticky otevírat a zavírat na základě toho, zda fotograf fotí, je jasné, že bude její mechanismus spřažen přímo s objektivem. A v tomto případě se podle patentu zdá, že bude krytka plně funkční pouze s objektivy, které mají výsuvný tubus, nefungovala by tedy s objektivy s interním zoomem a ostřením, které nemění své rozměry.

Klepněte pro větší obrázek

Poukázat je také třeba na to, že ačkoli je na nákresech patentu digitální zrcadlovka, mluví společnost v popisu o digitálním fotoaparátu, což může být jakýkoli model a v tomto směru už není krytka nijak výjimečná, jelikož prakticky stejné řešení přinesl Olympus již před několika lety.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu nutno přiznat, že v Canonu stále mají vůli vymýšlet něco nového, i kdyby se daný výrobek či řešení nemělo dostat na trh mezi spotřebitele. V počtu patentů obsadil podle společnosti IFI Canon v roce 2016 třetí místo za Samsungem a IBM

Témata článku: Technika, Canon, Příslušenství

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne