Canon podal v Japonsku patent na nový teleobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 400 mm a světelností F5,6. Nejedná se však o klasickou optickou soustavu, nýbrž o katadioptrický (zrcadlový) typ, v němž jsou kromě čoček zahrnuty také zrcadlové plochy – za účelem „prodloužení“ optické dráhy.

Příklad katadioptrického objektivu Rokinon 300 mm F6,3
Výhodou takovéto konstrukce je možnost dosažení dlouhých ohniskových vzdáleností při zachování relativně malých rozměrů a nízké váhy objektivu. Tento typ objektivu má však dva zásadní nedostatky, které jsou oba způsobeny zakomponováním zrcadel, jež tvoří překážku v centrální oblasti objektivu.

Tato bariéra za prvé znemožňuje použití klasického systému clony a za druhé má vliv na podobu bokehu, který je nikoliv kruhový, ale prstencovitý. První problém podle patentu chce Canon vyřešit využitím „elektrochromního“ filtru s různou hustotou (pravděpodobně interní obdoba ND filtrů), který by měl redukovat množství světla dopadajícího na snímač, ovšem bez vlivu na hloubku ostrosti. Bokeh ve tvaru prstenu patent neřeší, pro některé fotografy však může být docela zajímavým tvůrčím prostředkem.