Canon představil dvě 50Mpx zrcadlovky

Canon se pořádně opřel do plachet své vlajkové lodi a hodil pomyslnou rukavici svým soupeřům v „megapixelovém“ klání – rozlišení nových zrcadlovek 50,6 Mpx je opravdu impozantní…

Ochuzeni však nezůstali ani amatérští fotografové, jímž jsou nyní k dispozici hned dva nové základní modely zrcadlovek.

Canon EOS 5Ds Canon EOS 5Ds R: největší rozlišení

O obrazový výstup obou modelů se stará CMOS snímač s efektivním rozlišením 50,6 Mpx – k dnešnímu datu historicky nejvyšší hodnota u plnoformátových zrcadlovek. Ve srovnání s 22,3 Mpx předchůdce 5D Mark III je to opravdu velký skok. Rychlé a bezproblémové zpracování dat, minimalizaci obrazového šumu i dostatečný výkon pro kontinuální snímání rychlostí 5 sn./ s má zajistit dvojice procesorů DIGIC 6.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na první pohled vypadají stejně… ale v něčem jsou jiné

Pokud by pro vás bylo 50 Mpx moc, můžete si nastavit faktor oříznutí – na výběr máte z režimů: 1,3×, 1,6×. Faktorům oříznutí 1,3× a 1,6× odpovídá rozlišení 30,5 a 19,6 megapixelů. Oříznutí by nemělo mít vliv na kvalitu snímku. A jak už to bývá, spolehlivě funguje efekt rovnoramenné váhy: na jedné straně se něco zvýší, na druhé sníží. Tedy, na jedné straně velkolepě nabylo rozlišení snímače, na druhé se snížil rozsah citlivosti snímače – horní hranice má hodnotu pouze 6 400 ISO (v rozšířeném režimu až ISO 12 800).

Měření expozice má na starosti snímač RGB+IR s rozlišením 150 000 pixelů, disponující technologií detekce blikání (už jsme se s ní setkali u zrcadlovky EOS 7D Mark II), která zajišťuje přesnou expozici při různých typech osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek

Systém autofokusu disponuje 61 ostřícími body, z nichž 41 je křížových. Funkce EOS Intelligent Tracking and Recognition AF (iTR) slibuje přesné sledování pohybujících se objektů na základě detekce obličejů i barvy. Focení (nejen v horších světelných podmínkách) má ulehčit Mirror Vibration Control System, který díky přesnému řízení pohybu zrcátka eliminuje vliv zpětných rázů, a minimalizuje tak riziko rozmazání snímků. Zkrátka to stejné, co najdete u modelu 5D Mk III.

Kvalitní video je i špičkových zrcadlovek už jakousi povinností. Oba modely proto umožňují natáčení Full HD s frekvencí 30p. Ovšem fakt, že tyto modely nejsou primárně určeny pro natáčení profesionálních filmů, potvrzuje například absence vstupu na sluchátka (o 4K videu nemluvě). Vestavěný časovač podporuje vytvoření časosběrných videí s intervaly od sekund do cca 100 hodin. Videa se ukládají ve formátu MOV.

Klepněte pro větší obrázek

I co do konstrukce jsou oba modely, vyrobené z hořčíkové slitiny, totožné – včetně váhy a rozměrů. Oba mají hledáček se 100% pokrytím a zvětšením 0,71× „pevný“ displej Clear View II LCD s úhlopříčkou 8,11 cm (3,2 palce). A čím se tedy od sebe tyto dva aparáty liší? Před snímač modelu EOS 5Ds R byl přidán speciální filtr, který má eliminovat nedostatky low pass filtru, projevující se především v nežádoucím změkčení obrazu.

Už se těšíme na srovnání obrazových výstupů obou fotoaparátů, které potvrdí, resp. vyvrátí tvrzení vývojářů. Cena nových zrcadlovek by se měla pohybovat kolem 89 500 Kč (Canon EOS 5Ds) a 94 000 Kč Canon EOS 5Ds R. Prodej by měl začít v červnu tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek

Základní specifikace:

 • Snímač: Full frame (36×24 mm), CMOS, efektivních 50,6 Mpx
 • Max. velikost snímku: 8 688×5 791 px
 • Procesor: Dual DIGIC 6
 • Ostření: TTL-CT-SIR, 61 zaostřovacích bodů, z toho 41 křížových
 • Měření expozice: plošné (spojeno se všemi body AF), částečné ze středu (6 % plochy uprostřed hledáčku), bodové (cca 1 % plochy), se zdůrazněným středem
 • Citlivost: ISO 100 až 6 400 (ve vybraných režimech lze rozšířit na ISO 50 nebo ISO 12 800)
 • Závěrka: 30–1/8 000 s
 • Hledáček: se 100% pokrytím a 0,71× zvětšením
 • Displej: ClearView TFT-LCD, 3,2“, cca 1 040 000 px
 • Rychlost snímání: kontinuální 5 sn./s (max. 14 snímků v RAW)
 • Video: Full HD, 1 920×1 080 (30, 25, 24  sn./s)
 • Rozměry a váha (s baterií): 152×116,4×76,4 mm, 930 g
 • detailní specifikace ke stažení: EOS 5Ds a EOS 5Ds R

O své dojmy se můžete podělit v diskuzním fóru

Canon EOS 760D a 750D: Je to Rebel!

Uvedení hned dvou následovníků Canonu EOS 700D je pro mnohé tak trochu překvapením. Možná chtěl Canon tímto způsobem kompenzovat dvouletou proluku od uvedení posledního „rebela“, a nabídnout tak svým „amaterským“ fanouškům širší výběr…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zleva: Canon EOS 750D, Canon EOS 760D

Ač se v obou případech jedná o modely základních zrcadlovek, předem předešleme, že aparát s vyšším pořadovým číslem je určen pro pokročilejší uživatele, což se odráží především na externích (ovládacích) prvcích fotoaparátu. Hlavní charakteristiky však mají oba přístroje společné. Jsou vybaveny APS-C CMOS snímačem o rozlišení 24,2 Mpx – Canon tak srovnal krok s konkurenčními značkami výrobců zrcadlovek – a procesorem DIGIC 6.

Snímač nabízí možnost nastavení citlivosti v rozsahu 100 až 12 800 ISO (ve vybraných režimech až ISO 25 600). Součástí obou čerstvých prototypů je také technologie Flicker Detection, kterou Canon použil poprvé u zrcadlovky EOS 7D Mark II, čili detekce blikání (zhusta umělého) světelného zdroje, což oceníte např. při fotografování v zářivkovém osvětlení.

Rychlost kontinuálního snímání 5 sn./s je totožná jako u 700D, výrazně se však vylepšil systém automatického zaostřování. Hybridní CMOS AF III má k dispozici 19 křížových ostřících bodů (předchozí systém měl 9 bodů).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Canon EOS 760D

Hledáčku s 95% pokrytím sekunduje otočný a dotykový LCD displej. U Canonu EOS 760D nalezneme navíc horní LCD panel s informacemi o aktuálním nastavení fotoaparátu. U vyspělejšího modelu je navíc i kruhový volič – 4směrný volič je u obou modelů stejný –, jímž lze, na rozdíl od 750D, nastavovat expoziční parametry bez nutnosti držení dalšího tlačítka. Co se týče specifikací videa, výrazný progres nečekejte. Pouze u modelu EOS 760D lze při natáčení využít bonusových kreativních režimů, např. režimu HDR nebo efektu miniatury.

Dalším vylepšením jsou zabudované moduly Wi-Fi a NFC. Snímky tak lze snadno publikovat přímo z fotoaparátu na sociálních sítích nebo je nahrát do cloudu – mezi podporované platformy patří i cloudová služba pro správu fotografií irista od společnosti Canon. Pomocí NFC pak přístroj snadno spárujete s chytrým zařízením, které lze použít také jako dálkový ovladač nebo externí úložiště. Oba fotoaparáty by se na prodejních pultech měly objevit v dubnu tohoto roku ověšeny cenovkami s hodnotami 20 500 Kč (760D) a 18 000 Kč (750D).

Základní specifikace:

 • Snímač: APS-C (22,3×14,9 mm), CMOS, efektivních 24,2 Mpx
 • Max. rozlišení: 6 000×4 000 px
 • Ostření: hybridní AF, 19 bodů
 • Citlivost: ISO 100 až 12 800 (ve vybraných režimech až 25 600)
 • Závěrka: 30–1/4 000 s
 • Hledáček: optický s 95% pokrytím a 0,82× zvětšením
 • Displej: otočný, dotykový TFT-LCD, 3“, cca 1 040 000 px
 • Rychlost snímání: kontinuální 5 sn./s (14 snímků v RAW)
 • Blesk: vestavěný, směrné číslo 12 m (při ISO 100)
 • Video: Full HD, 1 920×1 080 (30, 25, 24 sn./s), stereo, MPEG-4
 • Rozměry a váha (s baterií): 132×111×78 mm, 565 g (760D); 132×101×78 mm, 555 g (750D)
 • specifikace ke stažení: EOS 750D a EOS 760D

 

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Pokémoni přivítali novou generaci a s ní přišel opravdu otevřený svět, který můžete prozkoumávat ve svém vlastním tempu. Game Freak má před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby tento koncept dotáhl k dokonalosti.

Martin Nahodil
Pokémon Scarlet & VioletRecenze
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace