Canon představil dva objektivy řady RF a do konce roku plánuje novou vlajkovou loď EOS 1D X Mark III

30. října 2019
TWEET SDÍLET

Portfolio objektivů pro plnoformátové bezzrcadlovky EOS R doplnil Canon oznámenou dvojicí světelných objektivů s bajonetem RF, zároveň také potvrdil vývoj a budoucí uvedení profesionální zrcadlovky určené zejména pro reportérské nasazení – modelu EOS 1D X Mark III.

RF 70–200 mm F2,8L IS USM a RF 85 mm F1,2L USM DS

Dvojice objektivů byla oznámena již při uvedení bezzrcadlovek EOS R a Canon jimi plní předsevzetí uvést do konce roku 2019 na trh šest objektivů s bajonetem RF.

Teleobjektiv RF 70–200 mm F2,8L IS USM je posledním článkem do očekávané trojice světelných zooomů, která zahrnuje modely se stálou světelností RF 24–70 mm F2,8L IS USM a RF 15–35 mm F2,8L IS USM a společně tvoří nejpoužívanější sadu objektivů v profesionální fotografické praxi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s ostatními objektivy shodných parametrů, zaujme nový RF 70–200 mm zejména svými kompaktnějšími rozměry. Při délce 146 mm, respektive 200 mm ve vysunutím stavu, dosahuje hmotnosti 1070 gramů.

Optická konstrukce zahrnuje celkem 17 čoček, uspořádaných do 13 skupin. Pohyb dvou ostřicích skupin zajišťuje rychlý a osvědčený Dual Nano USM motor, kterému sekunduje mechanická stabilizace s účinností až 5 EV.

Druhý objektiv je určen zejména pro portrétní fotografii a doplňuje již dříve uvedený model RF 85 mm F1,2L USM. Novinka je však navíc vybavena technologií Defocus Smoothing (DS), ta je realizována formou speciální vrstvy na dvojici osazených čoček z celkového počtu 13 prvků.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie je založena na principu apodizačního filtru, který je v podstatě cirkulárním přechodovým filtrem, který okrajové paprsky zjemní pro eliminaci ostře ohraničených částí mimo hloubku ostrosti.

Oba dva objektivy jsou standardně utěsněny proti prachu a vlhkosti a jejich součástí je také multifunkční prstenec, který umožní nastavit clonu, rychlost závěrky, ISO a korekci expozice.

Dvojice objektivů by se měla objevit na pultech obchodů začátkem prosince, doporučená cena teleobjektivu je 74 090 Kč a u portrétního objektivu pak 89 590 Kč.

Canon EOS 1D X Mark III – rychlejší ostření a lepší obraz

Společně s uvedením dvojice nových objektivů oznámil Canon také vývoj nové profesionální zrcadlovky Canon EOS 1D X Mark III. Nový model se podle oficiálních informací zaměřuje na dvě hlavní priority – rychlé automatické ostření a vysokorychlostní komunikaci.

V duchu tohoto předsevzetí by měl být fotoaparát osazen novým autofokusovým modulem s 28× vyšším rozlišením ve středu senzoru, než je tomu u předchůdce. To by se mělo samozřejmě promítnout do rychlejšího a spolehlivějšího zaostřování v automatickém režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí bude samozřejmě i možnost sledování objektiv při automatickém ostření, a to jak při fotografování přes hledáček, tak při živém náhledu. Při jeho aktivaci bude k dispozici 525 ostřicích bodů, které by měly pokrývat cca 95 % plochy záběru. 

Rychlému ostření sekunduje také rychlé sériové snímání, a to rychlost 16 sn/s při fotografování s hledáčkem a 20 sn/s při snímání prostřednictvím živého náhledu. Z hlediska záznamu videa, bychom se měli dočkat 4K rozlišení při 60 sn/s s 10bit záznamem v režimu C-log.

Klepněte pro větší obrázek

Komunikace s periferiemi bude v režii vestavěného GPS, Wi-Fi a Bluetooth modulu, kterým sekunduje ethernetové rozhraní. Volitelný však bude další bezdrátový modul s vyšší rychlostí přenosu (WFT-E9). Novinkou by mělo být podsvícení  tlačítek, pro snadnější orientaci ve zhoršených světelných podmínkách.

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Příslušenství, Objektivy, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika