Canon představil další model systémového kompaktu: Canon EOS M6

17. února 2017
TWEET SDÍLET
Canon se do produkce systémových kompaktů pustil opravdu s vervou. Neuplynulo ani půl roku od ohlášení modelu EOS M5 a už tu máme další „bezzrcátko“ s APS-C snímačem… Na co se můžeme u Canonu EOS M6 těšit?

Ač by se dalo předpokládat, že se bude jednat o následníka M5, není tomu tak. Canon se očividně rozhodl rozdělit segment bezzrcadlovek na řady top modelů a jejich „lite-verzí“. Stájovou jedničkou je tedy stále Canon EOS M5 a novinka Canon EOS M6 je pokračovatelem modelu M3.

Základní parametry nového fotoaparátu jsou víceméně stejné jako u Canonu M5, od svého vyspělejšího sourozence se liší absencí elektronického hledáčku, a taktéž jiným, odlišně koncipovaným výklopným displejem, jenž je tzv. selfie-friendly – lze jej vyklopit o 180 °vzhůru.

Canon EOS M3: O krok dál – lépe a rychleji

Canon EOS M3: O krok dál – lépe a rychleji

První model bezzrcadlovky s označením „M“ se Canonu příliš nepovedl. A na reparát si museli uživatelé emkové série v Evropě počkat skoro celé tři roky. Podařilo se Canonu napravit předchozí přešlapy?

Starý známý snímač a autofokus s duálními pixely

Nový systémový kompakt je osazen APS-C snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx. Senzor není, tak jako u předchůdce, mechanicky stabilizovaný, k dispozici je pouze digitální stabilizace při natáčení videa. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100 až 25 600. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/4 000 s. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo 14bitového RAWu.

Canon EOS M6 je vybaven autofokusem využívajícím technologie CMOS Dual Pixel se 49 ostřicími body a 80% pokrytím záběru. Volbu oblasti zaostření lze provést jednoduše dotykem na obrazovce. Autofokus ve spolupráci s výkonným procesorem DIGIC 7 by měl umožnit pořízení série fotografií rychlostí 7 sn./s s kontinuálním ostřením (9 sn./s s předostřením). K dispozici jsou též režimy sledování objektu a detekce obličeje.

Canon EOS M5 – Berte mě vážně [test]

Canon EOS M5 – Berte mě vážně [test]

Po několika spíše nesmělých pokusech vkročil Canon na pole bezzrcadlovek modelem, který k sobě může připoutat pozornost zkušenějších fotografů i příležitostných videoamatérů. Jak se podařilo odladit další generaci EOSu M jsme vyzkoušeli hned s několika objektivy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o „lite verzi“ vlajkové lodi bezzrcadlovek Canonu, nebylo lze očekávat, že by tento nový model svého kolegu předčil v oblasti natáčení videa. Čili: tak jako u M5 nečekejte 4K video. Canon EOS M6 umí „pouze“ Full HD sekvence při 60 sn./s. Záznamy se ukládají do souborů MP4. Na těle fotoaparátu se nachází též vstup pro externí mikrofon.

Bluetooth pro trvalé spojení bez drátu

Tak jako u všech dosavadních letošních novinek od Canonu se i u tohoto přístroje můžeme těšit ze široké nabídky možností bezdrátového propojení s chytrými zařízeními. Kromě WiFi s podporou NFC je k dispozici energeticky nenáročná technologie pro trvalé připojení – Bluetooth. Canon taktéž slibuje, že aktualizuje svou aplikaci Canon Camera Connect a nabídne více nástrojů k dálkovému ovládání fotoaparátu.

Novinky od Canonu: PowerShot G9 X II, dva IXUSy a ultrazoom

Novinky od Canonu: PowerShot G9 X II, dva IXUSy a ultrazoom

Veletrh CES je obvykle provázen oznámením fotonovinek. Letos se svou troškou do mlýna přispěchal mezi prvními Canon. Zatímco loni se leden nesl ve znamení vlajkových DSLR, letos se prozatím musíme spokojit s přírůstky kompaktními.

Aktualizace se dočkalo i WiFi úložiště Connect Station CS100 s 1TB diskem, která slouží k ukládání, prohlížení a sdílení fotografií a videí, a také k přímému tisku. Díky novému firmwaru lze přenášet filmy z chytrých zařízení pomocí aplikace Connect Station. Navýšena by měla být též rychlost přenosu dat, a to až trojnásobně. Mezi další nové funkce patří přehrávání alba v nekonečné smyčce a možnost vypnutí automatického přechodu do pohotovostního režimu. 

Výklopný displej na selfíčka a volitelný EVF

Ergonomie přístroje a nabídka externích ovládacích prvků je totožná jako u Canonu EOS M5. Pohodlný úchop zajistí poměrně hluboký přední grip v kombinaci s opěrnou plochou pro palec na zadní stěně. Potěšitelná je též dvojice příkazových rollerů, která pokryje nastavení expozičních parametrů v ručním režimu – samostatný kruhový ovladač je přidělen také kompenzaci expozice.

Ke komponování záběru je určen 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů, který lze vyklopit směrem dolů o 45 ° a nahoru o 180 °. Jen pro zajímavost: monitor Canonu EOS M5 má úhlopříčku 3,2" a rozlišení 1 620 000 bodů. Na obrazovce si můžete zobrazit živý histogram, elektronickou vodováhu a během ručního ostření zvětšený (5× nebo 10×) náhled zaostřované oblasti.

Pokud se při fotografování neobejdete bez elektronického hledáčku, můžete si za 250 USD dokoupit současně oznámený externí EVF-DC2 s rozlišením 2 360 000 bodů.

Na těle fotoaparátu nalezneme též vyskakovací blesk se směrným číslem 5 a synchronizačním časem 1/200 s, jakož i patici na blesky externí. Rozměry přístroje činí 112 × 68 × 44,5 mm a váha 390 g (včetně baterie a paměťové SD karty). O napájení se stará dobíjecí akumulátor LP-E17E s avizovanou výdrží 295 snímků na jedno nabití.

„Emkové“ novinky: Canon EOS M5 a univerzální zoom

„Emkové“ novinky: Canon EOS M5 a univerzální zoom

Nová vlajková loď bezzrcadlovek značky Canon přichází s procesorem, který by měl navýšit celkový výkon fotoaparátu, a se zabudovaným elektronickým hledáčkem.

Canon EOS M6 je kompatibilní s objektivy EF-M a přes adaptér také se všemi objektivy EF a EF-S. Novinka by se měla začít prodávat ve svou barevných variantách – černé a stříbrné – v dubnu za cenu 780 USD, tedy cca 20 000 Kč (jen tělo), v kitu se setovým objektivem EF-M 15–45 mm F3,5–6,3 IS STM za 900 USD.​

Témata článku: Technika, Canon, Bezzrcadlovky, Příslušenství

Určitě si přečtěte