Canon představil další model systémového kompaktu: Canon EOS M6

17. února 2017
TWEET SDÍLET
Canon se do produkce systémových kompaktů pustil opravdu s vervou. Neuplynulo ani půl roku od ohlášení modelu EOS M5 a už tu máme další „bezzrcátko“ s APS-C snímačem… Na co se můžeme u Canonu EOS M6 těšit?

Ač by se dalo předpokládat, že se bude jednat o následníka M5, není tomu tak. Canon se očividně rozhodl rozdělit segment bezzrcadlovek na řady top modelů a jejich „lite-verzí“. Stájovou jedničkou je tedy stále Canon EOS M5 a novinka Canon EOS M6 je pokračovatelem modelu M3.

Základní parametry nového fotoaparátu jsou víceméně stejné jako u Canonu M5, od svého vyspělejšího sourozence se liší absencí elektronického hledáčku, a taktéž jiným, odlišně koncipovaným výklopným displejem, jenž je tzv. selfie-friendly – lze jej vyklopit o 180 °vzhůru.

Starý známý snímač a autofokus s duálními pixely

Nový systémový kompakt je osazen APS-C snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx. Senzor není, tak jako u předchůdce, mechanicky stabilizovaný, k dispozici je pouze digitální stabilizace při natáčení videa. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100 až 25 600. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/4 000 s. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo 14bitového RAWu.

Canon EOS M6 je vybaven autofokusem využívajícím technologie CMOS Dual Pixel se 49 ostřicími body a 80% pokrytím záběru. Volbu oblasti zaostření lze provést jednoduše dotykem na obrazovce. Autofokus ve spolupráci s výkonným procesorem DIGIC 7 by měl umožnit pořízení série fotografií rychlostí 7 sn./s s kontinuálním ostřením (9 sn./s s předostřením). K dispozici jsou též režimy sledování objektu a detekce obličeje.

Vzhledem k tomu, že se jedná o „lite verzi“ vlajkové lodi bezzrcadlovek Canonu, nebylo lze očekávat, že by tento nový model svého kolegu předčil v oblasti natáčení videa. Čili: tak jako u M5 nečekejte 4K video. Canon EOS M6 umí „pouze“ Full HD sekvence při 60 sn./s. Záznamy se ukládají do souborů MP4. Na těle fotoaparátu se nachází též vstup pro externí mikrofon.

Bluetooth pro trvalé spojení bez drátu

Tak jako u všech dosavadních letošních novinek od Canonu se i u tohoto přístroje můžeme těšit ze široké nabídky možností bezdrátového propojení s chytrými zařízeními. Kromě WiFi s podporou NFC je k dispozici energeticky nenáročná technologie pro trvalé připojení – Bluetooth. Canon taktéž slibuje, že aktualizuje svou aplikaci Canon Camera Connect a nabídne více nástrojů k dálkovému ovládání fotoaparátu.

Aktualizace se dočkalo i WiFi úložiště Connect Station CS100 s 1TB diskem, která slouží k ukládání, prohlížení a sdílení fotografií a videí, a také k přímému tisku. Díky novému firmwaru lze přenášet filmy z chytrých zařízení pomocí aplikace Connect Station. Navýšena by měla být též rychlost přenosu dat, a to až trojnásobně. Mezi další nové funkce patří přehrávání alba v nekonečné smyčce a možnost vypnutí automatického přechodu do pohotovostního režimu. 

Výklopný displej na selfíčka a volitelný EVF

Ergonomie přístroje a nabídka externích ovládacích prvků je totožná jako u Canonu EOS M5. Pohodlný úchop zajistí poměrně hluboký přední grip v kombinaci s opěrnou plochou pro palec na zadní stěně. Potěšitelná je též dvojice příkazových rollerů, která pokryje nastavení expozičních parametrů v ručním režimu – samostatný kruhový ovladač je přidělen také kompenzaci expozice.

Ke komponování záběru je určen 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů, který lze vyklopit směrem dolů o 45 ° a nahoru o 180 °. Jen pro zajímavost: monitor Canonu EOS M5 má úhlopříčku 3,2" a rozlišení 1 620 000 bodů. Na obrazovce si můžete zobrazit živý histogram, elektronickou vodováhu a během ručního ostření zvětšený (5× nebo 10×) náhled zaostřované oblasti.

Pokud se při fotografování neobejdete bez elektronického hledáčku, můžete si za 250 USD dokoupit současně oznámený externí EVF-DC2 s rozlišením 2 360 000 bodů.

Na těle fotoaparátu nalezneme též vyskakovací blesk se směrným číslem 5 a synchronizačním časem 1/200 s, jakož i patici na blesky externí. Rozměry přístroje činí 112 × 68 × 44,5 mm a váha 390 g (včetně baterie a paměťové SD karty). O napájení se stará dobíjecí akumulátor LP-E17E s avizovanou výdrží 295 snímků na jedno nabití.

Canon EOS M6 je kompatibilní s objektivy EF-M a přes adaptér také se všemi objektivy EF a EF-S. Novinka by se měla začít prodávat ve svou barevných variantách – černé a stříbrné – v dubnu za cenu 780 USD, tedy cca 20 000 Kč (jen tělo), v kitu se setovým objektivem EF-M 15–45 mm F3,5–6,3 IS STM za 900 USD.​

Témata článku: Canon, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Příslušenství, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz