93
Fotogalerie

Canon PowerShot SX200 IS: dlouhý, široký a bystrozraký

Hledáte malý kompakt s velkým zoomem, který umožňuje natáčení HD videa, plnou automatiku i manuální nastavení?

PowerShot SX200 IS je již třetím zástupcem kapesních ultrazoomů z produkce Canonu. Je jedinou letošní novinkou, která krom plné expoziční automatiky nabízí i manuální nastavení clony a času. V našem testu jsme fotoaparát podrobili zkouškám kvality obrazu i komfortu jeho ovládání.

Základní parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,33", 12,1 Mpx
 • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
 • objektiv: 28–336 mm, F3,4–5,3
 • LCD displej: úhlopříčka 3,0", 230 000 obr. bodů
 • video: 1 280 × 720 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • záznamový formát: JPEG
 • rozměry a hmotnost: 103 × 61 × 38 mm, 220 gramů
 • oficiální cena: 8 000 Kč vč. DPH

Evoluce rodiny PowerShot SX

Návrháři Canonu si pro tuto jarní sezónu dali za úkol navrátit se k hranatým tvarů a povedlo se jim navrhnout kompakty s lákavým tělem. I tento model je hranatý, ale díky zaobleným hranám nepůsobí masivně. Vnější obal je celokovový a tak můžeme od něj očekávat více odolnosti a zvýšenou ochranu vnitřních součástek než od „plasťáků“. Povrchová úprava je v matné tmavohnědé, modré nebo červené barvě, pouze boční stěna, kterou při fotografování skryje dlaň, je v pochromovaném provedení. Na ní sice budou vidět otisky prstů, ale dle mého názoru lesklý chrom na kompakty zkrátka patří.

DSC07468.JPG DSC07469.JPG
max. velikost | max. velikost
Přístroj ve vypnutém stavu | Zapnuto; vysune se nejen objektiv, ale i blesk

DSC07470.JPG DSC07471.JPG
max. velikost | max. velikost
Pravá stana | Levá strana s poutkem na řemínek

Tenký lesklý pruh se táhne i přes horní stěnu a jeho funkce je čistě estetická. U tohoto modelu došlo k zásadní změně vzhledu a více než své rodiče PowerShot SX100 IS a PowerShot SX110 IS připomíná kolegy ze stylové řady. Dvě tužkové baterie, které napájely předchozí modely, nahradil plochý akumulátor a to se projevilo ve zmenšení gripu, který se změnil z vystupující obliny na pozvolné rozšíření těla. Kompakt je opět koncipován jako bezhledáčkový.

powershot sx110 IS.jpg powershot sx200 IS.jpg
PowerShot SX110 IS | PowerShot SX200 IS

Jednou rukou nebo raději dvěma?

Ačkoli rozměry kompaktu jsou jen o málo větší než rozměry méně vybavených kolegů a fotoaparát při přenášení dobře padne do dlaně, budete jej při fotografování nejspíš držet oběma rukama.

Tlačítko ON/OFF se nachází v polovině horní stěny a ačkoli je moje ruka poměrně velká, nedokázal jsem jej uchopit a současně ukazováčkem stisknout tlačítko tak, abych měl absolutní jistotu, že se mi relativně těžký a hladký kompakt náhodou nevysmekne z dlaně. Aktivace přístroje s obouručním držením je mnohem bezpečnější, jenže ouha – po zapnutí na ukazováček levé ruky něco zatlačí a po uvolnění sevření zjistíme, že to je vyklápějící se blesk. Doufám, že tohle překvapení nikoho nezaskočí tak, že by se lekl a kompakt upustil.

DSC07483.JPG DSC07484.JPG DSC07487.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zapnutí jednou rukou je obtížné | Dvěma to jde lépe | Ale je třeba dát pozor na blesk

Blesk se bohužel vystrčí vždy po zapnutí přístroje a to i když máme nastaven zákaz jeho používání. Mechanismus, který bleskem pohybuje, je naštěstí volný a blesk můžeme, byť nechtíc, přitlačit zpět do těla, aniž by došlo k jeho poškození.

DSC07472.JPG DSC07474.JPG
max. velikost | max. velikost
Kompletní horní strana | Na spodní straně nalezneme krytku baterie a karty a stativový závit

DSC07476.JPG DSC07477.JPG
max. velikost | max. velikost
Baterie a SD karta | Pohled shora
DSC07475.JPG
max. velikost
Konektor HDMI a miniUSB

Horní stěně dominuje otočný volič expozičních režimů, jehož piktogramy obvykle prozradí, pro jaký typ uživatelů je fotoaparát určen. Je ctí vývojářů Canonu, že tento digitál navrhli pro naprosté začátečníky i pro pokročilé fotografy, kteří vyžadují manuální nastavení expozice P/Tv/Av/P. Ty, kteří chtějí pouze „cvakat“, potěší plně automatický režim „Snadno“ s piktogramem srdce. V tomto režimu lze nastavit pouze vypnutí blesku a zbytek starostí s expozicí převezme elektronika.

Režim „AUTO“ poskytuje o trochu víc uživatelské volnosti, menu je aktivní a lze v něm nastavit například rozlišení a kompresi snímku. Nejběžnější scénické expoziční režimy se nalézají přímo na kruhovém voliči. Ty méně obvyklé se nalézají pod volbou „SCN“ a jejich výběr se provádí v menu. Volbu režimů uzavírá ikona pro natáčení videosekvencí.

DSC07472_1.jpg
max. velikost
Otočný volič režimů a spoušť se zoomem

Posledním ovládacím prvkem na horní stěně je spoušť s okružím zoomu. Zoom má dva stupně rychlosti posunu a řídí se podle vychýlení prstence. U tak velkého rozsahu ohnisek je to jistě užitečné vylepšení. Rychlé přezoomování celého rozsahu trvá asi tři sekundy.

Ovládací prvky zadní stěny jsou v klasickém uspořádání a pro palec snadno přístupné. Okruží křížového voliče je otočné a jeho chod jde velice zlehka. Menu je velmi přehledné a intuitivní. Ke snadnému ovládání přispívá zobrazení nápovědy a manuál kompaktu pročtou jen opravdoví zájemci.

DSC07473.JPG
max. velikost
Na zadní stěně je vše logicky uspořádáno a popsáno

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Snímač s inteligentním prokreslením stínů

Za objektivem se skrývá 1/2,33" CCD snímač s rozlišením 12,1 Mpx. Obrazová data zpracovává procesor Digic 4 s technologií iSaps. Součástí procesu „výroby“ fotografie je redukce šumu a vylepšení kvality obrazu. Přístroj nabízí rozsah citlivosti je ISO 80–1 600. V režimu vysoké citlivosti, která je k dispozici jako samostatný scénický režim, lze citlivost zvýšit na ISO 3 200, ale za cenu menší (3Mpx) fotografie.

Pokreslení tmavých partií lze softwarově vylepšit. V menu se nachází funkce iContrast, která opravdu funguje a pokud bych tento kompakt vlastnil, ponechal bych ji vždy zapnutou.

iContrast OFF 3.JPG iContrast ON 3.JPG
max. velikost | max. velikost
Účinky iConstrastu na reálných fotografiích; vlevo vypnut; vpravo zapnut

Objektiv

Z okruží objektivu na čelní stěně se po zapnutí vysune skutečný „macek“. Rozsah ohnisek začíná na potěšitelné hodnotě 28 mm a horní mezí je 336 mm. Ačkoli je tubus objektivu dostatečně široký, jeho světelnost se pohybuje v rozsahu F3,4–5,3. To je daň za úctyhodný optický rozsah 12× zoom. Maximální clona F8 v celém rozsahu nedává příliš volnosti pro práci s hloubkou ostrosti. Ale u kompaktů je reálný význam hloubky ostrosti malý. Objektiv je stabilizovaný pohybem optického členu a umožňuje bezproblémové použití expozičních časů do hodnoty 1/6 sekundy.

Stabilizace 6.JPG Stabilizace 8.JPG
max. velikost | max. velikost
Stabilizace expozičního času 1/6 sekundy | Stabilizace expozičního času 1/8 sekundy

Pro velký rozsah zoomu je Canon SX200 IS nejčastěji srovnáván s konkurenčním Panasonikem DMC-TZ7. Zatím se v naší redakci neobjevil testovací kus a tak srovnávat můžeme pouze technické parametry objektivu. Objektiv DMC-TZ7 s rozsahem 25–300 mm je širokoúhlejší, ale neposkytuje takové přiblížení. Světelnosti jsou téměř vyrovnané F3,3–4,9.

DSC07481.JPG DSC07482.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 28 mm | Ohnisko 336 mm

Pozor na makro!

Zpět k našemu testovanému digitálu. Objektiv ve standardním režimu ostří zhruba od čtyřiceti centimetrů na širokém ohnisku, v režimu makro zhruba od tří centimetrů. V režimu super makro (ohnisko pouze 28 mm) se lze k fotografovanému předmětu přiblížit až na dotek s přední čočkou a objektiv stále ostří. Fotografovat s minimálním odstupem nebylo snadné, neboť objektiv většinou zastínil fotografovaný makro objekt.

Zde bych rád varoval všechny příznivce makro fotografie před znečištěním přední čočky objektivu nebo dokonce před jeho poškrábáním. Jedním okem sledujte displej a druhým vzdálenost od objektu.

Makro 1.JPG Makro 2.JPG Makro 3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Je třeba si dát pozor na stín vržený objektivem | Makro ve stínu | Pozor na rosu

Podle čeho kompakt ostří?

V režimu „AUTO“ se ostřící body vybírají technologií AiAF, založené na automatickém vyhledání ostřících zón, kterých je celkem devět a jsou rozprostřeny poblíž středu snímku. Objeví-li se v záběru tvář, přístroj ji detekuje a ostří na ni.

Při fotografování v scénickém nebo manuálním režimu vícebodový AiAF nelze využít, což je škoda. Autofokus vyhodnocuje ostrost pouze ve středu snímku. Kreativněji založený fotograf bude často pracovat s blokací ostření nátiskem spouště neboť se bude snažit vyhnout středové kompozici. Autofokus lze v menu přepnout do režimu detekce tváře nebo do režimu sledování fotografovaného objektu.

Ostření.JPG
max. velikost
Není-li času nazbyt, nevyhneme se středové kompozici 

I tento kompakt nabízí manuální ostření. Pro precizní výběr roviny ostrosti můžeme využít funkci 100% zvětšení středu fotografované scény na displeji.

Ovládáme expozici

I když se stále bavíme o kompaktu, fotografování v pokročilých režimech expozice je velice podobné práci se zrcadlovkou. Pokud se fotograf rozhodne zasáhnout do expozice, nejprve vybere způsob měření intenzity světla dopadajícího na snímač. V nabídce jsou celkem tři typy expozimetrů: poměrový, celoplošný se zdůrazněným středem a bodový. Změřené hodnoty lze korigovat kompenzací expozice v rozsahu +/- 2 EV s krokem jedna třetina.

Expozice.JPG
max. velikost
Expozičně komplikovaná scéna

Při plném manuálu se na displeji objeví stupnice expozimetru a jas obrazu na displeji se mění podle navoleného času a clony. Reálný histogram bohužel chybí a jeho zobrazení je možné pouze u náhledu hotové fotografie.

 

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Senzitometrie

Neodolali jsme a přístroj podrobili zkouškám šumu a citlivosti. Kompakt nás překvapil zjištěním, že využitelný rozsah expozic je skvělých -5 až +2,3 EV.

Senzita.jpg
max. velikost
Křivka citlivosti senzoru

Šum

Šum.jpg
max. velikost
 Křivka jasové složky míry šumu vykazuje pomalý růst a podíváme-li se na jednotlivé RGB kanály, jsou jejich průběhy vzácně vyrovnané.

Fotografování testovací barevné scény mám tyto dobré poznatky jen potvrdilo. V celém rozsahu ISO 80–1 600 se na fotografiích nevyskytuje „krupice“ barevných pixelů a šum je příjemně monochromatický. Zásluhu na tom mají dobré odšumovací algoritmy. Ztráta detailů, nepříjemný vedlejší produkt potlačení šumu, se v menší míře projevuje od ISO 400 a u vyšších hodnot citlivosti je rozpad hran snadno pozorovatelný.

ISO0080.JPG ISO0100.JPG ISO0200.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 80 | ISO 100 | ISO 200

ISO0400.JPG ISO0800.JPG ISO1600.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 400 | ISO 800 | ISO 1 600

ISO3200.JPG
max. velikost
ISO 3 200

Kresebnost

Spojení optiky objektivu s malý snímačem o vysokém rozlišení dokáže v optické ose rozlišit výborných 1 900 lph na širokém ohnisku a 1 500 lph na ohnisku dlouhém. Na okrajích snímku je kresebnost optiky pochopitelně horší, ale stále vykazuje dobré hodnoty: 1 500 lph (W) a 1 400 lph (T).

Hledáme chyby

Sférické zkreslení

Na nejkratším ohnisku se projevuje sférické zkreslení mírnou soudkovitostí, na nejdelším je tato optická vada nepozorovatelná.

Chromatická vada

Barevné kontury na okrajích kontrastních partií jsou více znatelné na dlouhé ohniskové vzdálenosti, ale projevují se v akceptovatelné míře a na objektiv s takovým rozsahem ohnisek to je dobrý výkon. Široké ohnisko objektivu je chromatickou vadou postiženo minimálně.


Aberace T.JPG Aberace W.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 336 mm | Ohnisko 28 mm 

Závoj, odlesky

Antireflexní vrstvy na čočkách poskytují dobrou službu, odlesky a závoj se projevují pouze v extrémních podmínkách.

Protisvětlo.JPG Světelený zdroj 2.JPG
max. velikost | max. velikost
Závoj od protisvětla | Zdroj intenzivního světla v záběru

Blooming

Přelévaní světla z přeexponovaných partií do tmavých se projevuje ztrátou kontrastu a kresby. Tento nedostatek se narozdí od aberace a vinětace nedá softwarově odstranit. Při fotografování s tímto kompaktem si musíme dát pozor především na detaily před přeexponovanou oblohou, typicky stromy, les.

Blooming.JPG
max. velikost
Bloomig

Vinětace

Ztmavení okrajů je nejvíc patrné na širokém ohnisku a s prodlužováním ohniska klesá. Vinětace se projevuje v rozích fotografie, kde má poněkud strmější nástup. Při fotografování běžných scén tento drobný nedostatek patrně vůbec nezaznamenáte.

Vinětace_T.JPG Vinětace_W.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 336 mm | Ohnisko 28 mm 

Vyvážení bílé

Při testování přizpůsobivosti barevnému světlu jsme byli potěšeni dobrými výsledky. Kompakt na automatiku i předdefinované umělé světelné zdroje zachovává reálné barvy. Pro případ selhání automatiky nebo pro speciální případy má fotograf možnost bílou nastavit ručně.

WB_Auto.JPG WB_Manual 2.JPG
max. velikost | max. velikost
WB Auto | WB manual, zdroj zářivka

WB_Manual.JPG WB_zářivka den.JPG
max. velikost | max. velikost
WB manual, zdroj žárovka | WB zářivka s denním světlem
 

 

Video

S kompaktem natočíte ozvučené videosekvence o různém rozlišení. Maximální délka videa je omezena jeho datovou velikostí 4 GB nebo časem 29 minut 59 sekund nebo kapacitou akumulátoru. Největší je širokoúhlé video o rozměrech 1 280 × 720 s 30 snímky/s, následuje velikost 640 × 480 s 30 snímky/s. Nejmenší video má rozměry 320 × 240 s 30 snímky/s. Během natáčení lze použít digitální zoom. V diskuzích tak často kritizovaná absence možnosti optického přezoomování mi nepřijde jako nedostatek, neboť do zvukové nahrávky by se zaznamenal i zvuk pohonu zoomu.

Výdrž baterie

Podle specifikací dodávaný Li-Ion akumulátor NB-5L poskytuje kapacitu na 280 snímků nebo 300 minut přehrávání. Tento fakt se mi během testů přibližně potvrdil.

Naměřili jsme

Kompakt má díky složitějšímu mechanizmu objektivu poněkud pomalejší start, ale doba, než pořídíte první snímek, odpovídá fotoaparátům této konstrukce. Rychlost jednotlivého i sekvenčního snímání je uskopojivá.

Canon PowerShot SX200 IS
první snímek2,46 s
snímek bez namáčknutí0,34 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,61 s
rychlost sériového snímání0,8 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD Transcendent 80× 1 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Testovací obrazec

Ohnisko 28 mm

IMG_1633.JPG IMG_1634.JPG IMG_1635.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
F6,3 | F3,4 | F5

Ohnisko 158 mm

IMG_1649.JPG IMG_1650.JPG IMG_1651.JPG IMG_1652.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
F4,5 | F5,6 | F6,3 | F8,0

Ohnisko 232 mm

IMG_1644.JPG IMG_1645.JPG IMG_1646.JPG IMG_1648.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
F5,0 | F5,6 | F6,5 | F8,0

Ohnisko 336 mm

IMG_1640.JPG IMG_1641.JPG IMG_1642.JPG IMG_1643.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
F5,3 | F6,3 | F7,1 | F8,0

Rozsah zoomu

ZOOM 1 T.JPG ZOOM 1 W.JPG
max. velikost | max. velikost

ZOOM 2 T.JPG ZOOM 2 W.JPG
max. velikost | max. velikost

ZOOM 3 T.JPG ZOOM 3 W.JPG
max. velikost | max. velikost

Makro 

Macro 1.JPG Marco Super 1.JPG
max. velikost | max. velikost
Makro | Super makro

Portrét

Portrét 1.JPG Portrét 2_1.jpg
max. velikost | max. velikost 

Citlovost ISO

Scéna ISO 100.JPG Scéna ISO 400.JPG Scéna ISO 800.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 100 | ISO 400 | ISO 800

Účinky funkce iContrast

iContrast OFF 1.JPG iContrast ON 1.JPG
max. velikost | max. velikost
Vypnuto | Zapnuto

iContrast OFF 2.JPG iContrast ON 2.JPG
max. velikost | max. velikost
Vypnuto | Zapnuto

Další demosnímky

IMG_1483.JPG IMG_1493.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1503.JPG IMG_1765.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1768.JPG IMG_1769.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1772.JPG IMG_1775.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_1925.JPG IMG_1977.JPG
max. velikost | max. velikost

IMG_2016.JPG IMG_2021.JPG
max. velikost | max. velikost
 

Video

Ke stažení krátká ukázka videa 1 280 × 720 v originálním formátu MOV, velikost souboru 53,5 MB.

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Canon SX200 IS bude vyhledáván především pro velký rozsah ohnisek. Kovové tělo obstojí i při hrubším zacházení a vyšší hmotnost dodá při fotografování pocit jistoty. Svou výbavou a ovládáním je připraven pro všechny druhy fotografů. Naprosté amatéry osvobodí od starostí spojených s technickou stránkou fotografování a pokročilým fotografům nabídne plnou kontrolu nad expozicí a ostřením. Nevýhodou je absence reálného histogramu a ostření pouze ve středu snímku.

Ovládání přístroje je intuitivní. Tlačítka jsou na správných místech. Pohyb v menu usnadňuje kruhový volič. Menu je doplněno postačující nápovědou.

Obrazová kvalita je velice dobrá. Menší světelnost objektivu kompenzuje optická stabilizace a pokud ani ta nepotlačí pohybovou neostrost, můžeme bez obav zvýšit citlivost. Do hodnoty ISO 400 nám kompakt udělá fotografie, které budou dostatečně kvalitní pro webové prezentace nebo tisk na běžný formát 10 × 15 cm.

Při tak velkém rozsahu ohnisek, respektive složitosti konstrukce objektivu, se musíme smířit s poněkud delším časem potřebným na vysunutí objektivu z těla do pohotovostního stavu. Rychlost pořizování snímků odpovídá třídě fotoaparátu. Kompakt nepatří mezi nejrychlejší ani mezi nejpomalejší.

Plusy:

 • kovové tělo
 • rozsah ohniskových vzdáleností
 • obrazová kvalita
 • stabilizace obrazu
 • jednoduché ovládání
 • manuální režimy

Minusy:

 • absence reálného histogramu
 • neustále vysunutý blesk

Cena:

 • na internetu od 8 000 Kč vč. DPH

Zdroj:

Canon PowerShot SX200IS.jpg   

Zkrácená verze článku vyšla v časopise DIGIfoto 5/2009. Pokud jste si DIGIfoto dosud nepředplatili a chcete to změnit, najdete vše potřebné k objednávce, včetně informací o dalších výhodách, na této stránce.

 

001.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud