52
Fotogalerie

Canon PowerShot S90: test digitálního kompaktu

Canon takřka po pěti letech resuscitoval prémiovou řadu kompaktů s označením S. Návrat této řady je velmi povedený.

Fotoaparáty Canon PowerShot S patřily vždy mezi jakostní a velmi dobře zpracované modely, v žebříčku fotoaparátu výrobce jim patřilo druhé místo hned za téměř profikompakty z řady G. Předposlední model s označením S80 byl představen na sklonku roku 2005 a od té doby se po malých digitálech slehla zem. Na trhu zůstaly z této řady pouze ultrazoomy s jednociferným označením.

Canon PowerShot S90 IS lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Celkové portfolio Canonu však začalo být mírně nevyvážené, především s nástupem digitálů značky Panasonic a dalších kapesních modelů s velmi dobrou optikou a pokročilými funkcemi. To byl možná hlavní důvod pro obnovení řady S. Dá se říci, že návrat na scénu se Canonu povedl, protože model S90 splňuje prakticky všechny požadavky, které mají na digitál pokročilí a nároční uživatelé – tomu samozřejmě odpovídá také cena fotoaparátu.

 S90FSL.jpg

Základní parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/1,7", 10,0 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • videosekvence: 640 × 480, 30 sn./s
  • objektiv: 28-105 mm, F2,0–4,9
  • paměťové médium: SD, SDHC
  • LCD: úhlopříčka 3", 461 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a hmotnost: 100 × 58,4 × 30,9 mm, 175 gramů
  • oficiální cena: 10 290 Kč vč. DPH

Klame tělem

Ačkoliv je S90 v podstatě kapesním kompaktem v ruce se vám rozhodně neztratí. Dílenské zpracování je na velmi dobré úrovni, všechno lícuje jak má a je vidět, že výrobce si na tomto modelu dal opravdu záležet. Jediné co mne při představení zamrzelo, je pozměněná koncepce fotoaparátu oproti předchůdcům. Ti totiž měli posuvnou přední část těla, pod kterou se skrýval objektiv – osvědčený způsob ochrany objektivu již z doby kinofilmových kompaktů.

Konstrukce aktuálního modelu je tedy až na jednu drobnost prakticky stejná jako u ostatních kompaktů výrobce. Designéři se drželi osvědčeného a prověřeného rozmístění ovládacích prvků, takže pokud už jste v ruce kompakt od Canonu drželi, velmi rychle se zorientujete i u S90.

Fotoaparát se prodává pouze v černé barvě, díky které je na první pohled velmi nenápadný a málokdo by tipoval, co všechno se ukrývá v jeho útrobách. Horní strana má klasické uspořádání – tlačítko pro zapnutí/vypnutí, volič funkce okruží objektivu (viz dále) ovládací páčka zoomu s integrovanou spouští, otočný volič expozičních režimů, levý roh ukrývá výsuvný blesk. Zadní stranu pak z velké části kryje displej s úhlopříčkou 3" a vedle něj tlačítko pro zobrazení informací na displeji, vstup do menu, režim prohlížení, tlačítko pro přímý tisk/uživatelsky nastavitelné, čtyřsměrný volič režimů.

canon-powershot-s90-top.jpg

Na boční stěně je krytka konektoru HDMI a AV OUT, na spodní straně pak tradičně dvířka pro přístup k baterii a paměťové kartě a stativový závit. Pod voličem expozičních režimů na zadní straně najdete malý reproduktor a vedle něj výstupek, usnadňující držení aparátu. Hned při prvním uchopení na něm automaticky přistane palec pravé ruky. Ergonomie je celkově na velmi dobré úrovni, pouze spoušť se zoomovacím prstencem se mi zdála umístěná dále od okraje, než by měla být.

Drobná škobrtnutí

Přibližně po první půlhodině používání jsem narazil na několik věcí, které se mohou zdát banální, avšak považuji za důležité je zde zmínit, neboť mají významný vliv na práci s fotoaparátem.

Výsuvný blesk, který je ukrytý v levém horním rohu (při pohledu zezadu) pracuje spolehlivě, jeho mechanismus je elektronicky ovládaný, takže stačí pouze v menu aktivovat blesk a tento se sám vysune, respektive zasune při deaktivaci. Bohužel umístění blesku, který se vysouvá směrem nahoru, není příliš praktické. Vzhledem ke konstrukci a především rozměrům digitálu, je nutné držet jej prsty levé ruky přesně v místě, kde se blesk vysouvá. Pokud by výrobce ponechal blesk v pozici zasunuté a pouze odstranil krycí kov před ním, byla by práce mnohem komfortnější.

canon-powershot-s90.jpg 

Druhým nedostatkem, se kterým se Canon potýká již delší dobu, je otočné okruží kolem čtyřsměrného voliče. Zde je patrná inspirace z digitálních zrcadlovek střední a vyšší třídy, které mají prakticky na stejném místě obdobný ovládací prvek. U kompaktu slouží okruží k nastavení clony, času, korekce expozice či k posunu snímků při prohlížení. Nápad velmi dobrý a funkční, jeho provedení však není dotažené, protože okruží nemá nijak aretované jednotlivé pozice, a tak stačí pouze zavadit fotoaparátem o kus oděvu a rázem se změní nastavení. Nejednou se tak stalo, že jsem měl zcela jinak nastavenou clonu či korekci expozice, aniž bych to vědomě učinil. Se stejným problémem se potýkají i ostatní modely Canonu vybavené tímto ovládacím prvkem.

A přece se točí...

Inovativním prvkem ovládání, který prozatím Canon nikde nepoužil, je otočné okruží objektivu. U kompaktů řady PowerShot jsme si již zvykli, že kolem objektivu je pod krytkou ukryt bajonet, sloužící k připevnění volitelného příslušenství – předsádkových čoček či redukcí pro sluneční clonu.

Nová S90 však tento bajonet nemá, nahradil jej kovový kroužek s vroubky, který se je možné libovolně otáčet na obě strany. Tímto kroužkem můžete nastavovat clonu, ostřit v režimu manuálního ostření, anebo třeba zoomovat v předem definovaných skocích.

canon-powershot-s90-back.jpg

Výrobce zde uplatnil osvědčený způsob známý z objektivů manuálních zrcadlovek. Jednoduché, elegantní a funkční řešení. Zmiňované tlačítko na horní straně fotoaparátu slouží k přiřazování konkrétních funkcí otočnému kroužku. Pochvalu si zaslouží také displej, který má při velikosti 3" velmi jemný obraz díky rozlišení 461 000 obrazových bodů.

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Z pohledu vybavenosti funkcemi je na tom S90 velmi dobře, najdete zde prakticky všechno, co byste si mohli přát. Na voliči režimů jsou zastoupeny všechny pokročilé expoziční režimy, včetně plně manuálního či plně automatického režimu. 

Na voliči také najdete režim pro fotografování za špatného osvětlení, dále vstup do režimu natáčení sekvencí, zkratka SCN pak slouží k výběru jednoho z více než patnácti scénických režimů. Velmi praktická je možnost uložení vlastního nastavení fotoaparátu včetně poskládání položek menu tak, abyste k těm nejpoužívanějším měli snadný přístup.

Při fotografování můžete na displeji zobrazit několik doplňkových a pomocných informací, jednak je to reálný histogram, který vám usnadní optimální nastavení expozice. Dále je to možnost zobrazit pomocnou mřížku, která pomáhá držení rovného horizontu anebo kompozici do zlatého řezu. Při nastavení korekce expozice se zobrazí osa indikující pře- nebo podexpozici. Manuální ostření je pak doprovázeno zvětšenou oblastí pro ostření a také indikátorem vzdálenosti.

V režimu prohlížení je možné přepínat mezi čtyřmi módy zobrazení snímku – samostatný, stručné informace, podrobné informace a s kontrolou zaostření. Pokud zvolíte zobrazení s podrobnými informacemi, můžete zkontrolovat i místa s přepalem nebo s podexpozicí, která na displeji blikají.

Podrobnější prohlídku menu digitálu si můžete spustit na následujícím videu.

Nastavení parametrů fotografování je vyřešeno pro Canon tradičně pomocí středového tlačítka čtyřsměrného ovladače, označeného FUNC.SET. Jeho stiskem vyvoláte pohotovostní menu s nastavením citlivosti, vyvážení bílé, samospouští, volba mé barvy, korekce expozice blesku, způsob měření expozice a rozlišení.

Jako jeden z mála kompaktů umožňuje S90 snímat do formátu RAW (CR2), k dispozici je také možnost snímání do RAWu a JPEGu zároveň.

Rychlost snímání je na dobré úrovni, první snímek pořídíte za méně jak dvě sekundy, snímek bez namáčknutí pak zvládne digitál za 0,3 s, reakce při namáčknutí spouště je okamžitá. Ukládání snímku již trvá o trochu déle, při formátu JPEG je tro 2,6 s, při snímání do RAWu si musíte počkat 3,2 s. Sériové snímání zvládá fotoaparát rychlostí jednoho snímku za sekundu, jejich počet pak je omezen pouze velikostí paměťové karty.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení, demosnímky

Fakt, že je u PowerShotu S90 použit stejný snímač jako u modelu G11, který patří mezi nejlépe hodnocené kompakty na trhu, dává tušit, jakých výsledků asi nová S90 dosahuje v obrazové kvalitě. Kombinace prověřeného snímače a obrazového procesoru se světelným objektivem přináší vynikající výsledky.

Světelnost F2,0 na počátečním ohnisku objektivu přináší možnost alespoň minimálního vlivu na hloubku ostrosti. Vzhledem k velikosti snímače je u běžných námětů rozdíl prakticky neviditelný, při malé předmětové vzdálenosti je však vidět rozdíl v zaclonění poměrně dobře.

16.JPG 17.JPG 18.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost 

Výsledná kvalita obrazu je vynikající, na testovacích obrazcích je vidět, že i při fotografování na plnou díru si objektiv poradil s detailními částmi snímku, ve středové oblasti dosahuje při zaclonění rozlišení 2 000 lph. Rohové oblasti trpí mírnou neostrostí a ztrátou kontrastu, což je však běžné prakticky u všech kompaktů.

wide_01.JPG wide_02.JPG wide_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
wide_04.JPG wide_05.JPG
max. velikost | max. velikost
Široké ohnisko

U nejdelšího ohniska mírně klesá rozlišovací schopnost objektivu, zlepšuje se ale kresba v rozích při plném odclonění objektivu.

tele_01.JPG tele_02.JPG tele_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
tele_04.JPG
max. velikost
Nejdelší ohnisko

Střední oblast rozsahu ohnisek cca 15 mm se ukázala jako ideální vzhledem k ostrosti i k rozlišovací schopnosti objektivu.

střed_01.JPG střed_02.JPG střed_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Střední ohnisková vzdálenost

Obrazová kvalita je jak u snímků testovacích tak u těch reálných velmi dobrá, v celém rozsahu ohnisek narazíte zřídka na chromatickou vadu, která je velmi dobře eliminována, také sférické zkreslení u krajních ohnisek není patrné. Jediným šrámem na jinak čistém štítu objektivu je zhoršený přenos kontrastu při použití delších ohnisek a měkčí kresba okrajových partií snímku. S vinětací se setkáte při použití nízkých clonových čísel, a to ještě s velmi jemnými projevy.

Hodnocení

Canon PowerShot S90 je povedeným digitálem nejen pro každodenní nošení, ale bez problémů bude doplňovat zrcadlovku jako záložní model pro příležitosti, kdy není na velký fotoaparát místo ani čas. Snoubení malých rozměrů, nenápadného designu a funkčnosti je v případě S90 ukázkové, k dokonalosti chybí fotoaparátu opravdu jen pár drobností, jako například sáňky pro externí blesk.

Veškeré klady tohoto přístroje jsou pro běžného uživatele vykoupeny relativně vysokou pořizovací cenou. Vzhledem k cílové skupině uživatelů je to však cena přiměřená, neboť obdobně vybavené kompakty od konkurence, anebo přímo od Canonu se pohybují cenově na podobné hladině.

Plusy:

  • snímání do RAWu
  • světelnost objektivu
  • mechanická stabilizace

Minusy:

  • vyšší cena
  • umístění blesku
  • okruží čtyřsměrného ovladače bez aretovaných poloh

Cena:

  • doporučená 11 990 Kč vč. DPH
  • na interentu cca 9 890 Kč vč. DPH

Za zapůjčení fotoaparátu k recenzi děkujeme společnosti FotoŠkoda.

S90.jpg

Demosnímky

 

02.JPG 05.JPG 06.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
07.JPG 08.JPG 09.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
10.JPG 11.JPG 12.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
13.JPG 14.JPG 15.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
19.JPG 20.JPG 21.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
22.JPG 23.JPG 24.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
25.JPG 26.JPG 29.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
30.JPG 31.JPG 32.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
33.JPG 34.JPG 35.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
38.JPG 39.JPG 40.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
41.JPG 42.JPG
max. velikost | max. velikost

 

Graf ceny produktu Canon PowerShot S90 IS poskytuje server Heureka.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud