Canon PowerShot S70

Canon PowerShot S70

Koncem srpna jsme přinesli informaci o „vlně“ novinek firmy Canon v oblasti digitálních fotoaparátů, mezi jinými o Canonu PowerShot S70. Jak jsme ve článku Na první pohled uvedli, jedná se o „megapixelově“ vylepšený model S60, jehož recenze byla na našem webu publikována začátkem srpna.

Fotoaparát s jedním závěsným očkem a přesto ne kapesní, tak se dají popsat rozměry modelu PowerShot S70. Rejstřík jeho lákadel začíná 7 Mpx snímačem, pokračuje širokoúhlým objektivem, přes bohatou škálu funkcí či elegantní vzhled až po souborový formát RAW. Tradiční jsou paměťové karty Compact Flash u nichž je relativně příznivá cena za MB, velmi dobrou výdrží oplývá Li-ion akumulátor. Že není vše úplně bez vady na kráse je samozřejmé, nicméně pozornost si S70 jistě zasluhuje.


Více Mpx na stejné ploše snímače je poněkud problematický obolus, neboť kapacita světlocitlivých buněk se teoreticky, a jak test dále ukázal i prakticky – snížila. Expoziční rozsah, tedy rozpětí expozic při kterých jsou ještě zřetelné známky kresby, se snížil na obou koncích. Nic na tom nezmění ani rádoby „profesionální“ černá barva těla, brnkající v tomto případě spíše na strunku image.

Optika situovaná v měřítcích digitálních kompaktů k velmi širokému záběrovému úhlu, trpí bohužel barevnými aberacemi kontrastních hran při plně otevřené cloně. S rozsahem odpovídajícím 28 – 100 mm ohniskové vzdálenosti u kinofilmových přístrojů, se nelze divit ani ujíždějící ostrosti rohů – 75°na 3,6× zoomu je přece jen dost.

Dost však také radikálních odsudků, S70 je velmi dobře vybaveným a příjemně ovladatelným aparátem, jehož výše uvedené slabiny na snímcích naleznou zpravidla jen hloubaví „fajnšmekři“. Široké ohnisko naopak ocení většina fotografů momentek v interiéru tím spíše, že integrovaný blesk má bohatě regulovatelnou intenzitu záblesku. S dlouhým koncem zoomu lze udělat velmi pěkné portréty, ostrost i kresba je výborná.

Pokračování 2 / 6

Konstrukce a ovládání

Konstrukce těla a ovládacích prvků je zcela totožná s modelem S60 a tak je na místě link na jeho recenzi, která navíc porovnávala inovace oproti modelu S50. Podotkněme jen, že nápisy jsou na kovovém plášti vyvedeny plasticky a celý aparát je opravdu krásný. Slabinou zůstává lesklé krycí sklo LCD, které v řadě situací působí jako zrcadlo. Samotný stisk tlačítek je jistý, tři z nich jsou však umístěna svisle pod sebou na levé svislé hraně aparátu a občas dochází k nechtěné aktivaci. Příjemná je aretace spouště při namáčknutí, zoomování mezi krajními polohami trvá 2,1 sekundy. Neobvyklá je modrá barva LED kontrolky, signalizující přenos dat při přímém připojení snímků na tiskárnu. V průběhu testu jsme s úspěchem prověřili komunikaci s protokolem PictBridge jak s tiskárnami Canon PIXMA, tak Epson STYLUS Photo. Například s tiskárnou Canon PIXMA iP 2000 byl snímek formátu 10 × 15 zcela vytištěn za 1:46 mininut od odeslání.


Pro činnost fotoaparátu je rozhodující kruhový volič na horním panelu. Kromě AUTO módu zde najdete automatiky PAS, manuál, jednu uživatelskou paměť a asistenční programy pro portrét, krajinu, noční portrét, sport či panorámování, případně záznam videosekvence. Automatika P-EV bohužel neumí SHIFT, tedy posun programem stanovené expozice podle přání fotografa. Neobvyklý „Safety Shift“ (bezpečná změna) však lze aktivovat v režimu priority času a clony: v případě že program vyhodnotí uživatelem nastavenou expoziční hodnotu jako nevhodnou, resp. pro správnou expozici nedosažitelnou adekvátním přizpůsobením druhé hodnoty (času či clony), nerespektuje příslušné nastavení a uzpůsobí ji v okamžik expozice na nejblíže vhodnou hodnotu.

 



Tedy například: Nastavíte-li za slunečného počasí v režimu priority Av clonu na F2,8, může při snímání jasné scény nastat situace, kdy ani v té chvíli nejkratší dostupný expoziční čas 1/1250 sec. nezajistí správnou expozici – snímek by byl přeexponován, což ostatně na LCD signalizuje červené zbarvení hodnoty času. Při zapnuté funkci „Safety Shift“ bude v zájmu dosažení správné expozice automaticky nastavena clona vyšší než zadal uživatel (přesto, že jsme v režimu priority clony!) a k tomu přiřazen vhodný expoziční čas.
Poněkud zákeřně se chová nastavení velikosti a komprese snímků – příslušná hodnota totiž platí pouze pro určitou skupinu režimů na kruhovém voliči. Přecházíte-li mezi režimy, může současně docházet ke změně parametrů ukládaných snímků, jsou-li rozdílně nastaveny. Z tohoto pohledu je samostatný režim AUTO, Panorama a uživatelský Custom, čtvrtou skupinu tvoří režimy PASM a pátou společně všechny asistenční programy.

Rozměr snímků v pixelech a příslušná velikost obrazového souboru v MB u jednotlivých nastavení
L M1 M2 M3 S RAW
3 072 x 2 304 2 592 x 1 944  2 048 x 1 536 1 600 x 1 200  640 x 480  CCD RAW
Super Fine  Fine Normal Super Fine Fine Normal Super  Fine  Fine  Normal Super  Super Fine Fine Normal -  
3,6 2,3 1 2,6 1,6 0,84  1,8 1,2  0,6  1,2 0,82  0,4  0,23 0,15 0,8  7,2 


Z hlediska úspory drahocenné energie akumulátoru, lze prakticky u všech digitálů doporučit používání režimu spánku – tedy aparát „v akci“ nevypínat, ale nastavit časový interval po kterém se zastaví napájení čipu a zhasne LCD. V případě S70 se přístroj „vzbudí“ namáčknutím spouště, přičemž zůstanou zachovány nastavené hodnoty ISO, vyvážení bílé, saturace, korekce EV i blesku a dokonce zoom se vrátí do polohy před „usnutím“.

 

Pokračování 3 / 6

Funkce, vybavení

Poněkud mě překvapuje, že Canon jako renomovaný výrobce fotoaparátů, prezentuje na plášti nového modelu „15×ZOOM“. Jakoby tím signalizoval, do jaké oblasti zákazníků má S70 namířeno. Nesrovnatelný praktický význam optického a digitálního zoomu si snad ani nezasluhuje být takto prezentován, alespoň ne v „lepší společnosti“ do které S70 svojí cenou zapadá.

Zajisté praktičtější funkcí je variabilita ve způsobu měření expozice, která má u S70 všechny tři druhy: vzorek z plochy, středově vyvážené a bodové. Nejenom že jsou pohotově dostupné přímým tlačítkovým ovladačem na těle, bodové lze navíc volitelně vázat střed nebo oblast zaostřování. Oblast zaostřování totiž nemusí být vždy střed – v režimu AUTO pracuje výhradně zaostřovací funkce AiAF vybírající oblast ostření automaticky, v programech lze zaostřovacím rámečkem volně pohybovat po ploše snímku v matici 23 kroků horizontálně × 15 vertikálně. Výběr oblastí nesahá až ke krajům, po vypnutí aparátu se nastavení ostřící oblasti vrátí na střed. Kromě AF je k dispozici též manuální zaostřování, které je podporováno indikátorem zaostřené vzdálenosti, případně i zvětšením středové oblasti záběru na LCD. Zejména u makro snímků pak přijde vhod zaostřovací autobracketing, který pro dva následující snímky posouvá ostřící rovinu od první nastavené. Velikost posunu mezi jednotlivými snímky lze k tomu ve třech stupních zvolit. Úplnou specialitkou je tzv. kombinované zaostřování – aktivuje se v režimu MF stiskem tlačítka SET – autofokus vyhledá a automaticky doostří vhodný bod v blízkosti roviny mauálního zaostření. Vzhledem k problematické zřetelnosti detailů na LCD se pro makrofotografii jedná o skvělou pomůcku. Ápropos nejkratší zaostřitelná vzdálenost v makro režimu je 4 centimetry.

Autobracketing má S60 i expoziční, i zde je možno velikost posunu mezi jednotlivými snímky zvolit, nejmenší krok je 1/3 EV. Obdobně korekce jsou možné i pro intenzitu blesku a k výběru jsou dvě možnosti. „Auto“ umožňuje korigovat automatikou nastavenou úroveň blesku v jemných 1/3 krocích ±2 EV, naproti tomu „Manual“ nabízí výběr intenzity blesku ve škále minimum – střed – maximum, bez ohledu na expoziční hodnoty. Rozsah intenzity záblesku je skutečně veliký. V menu lze rozhodnout o časování blesku na první nebo druhou lamelu závěrky, případně povolit dlouhé expozičních časy při fotografování s bleskem – není-li tato funkce aktivována, použije aparát synchronizace blesku v rozsahu 1/250 až 1/60 s, je-li slow-synchro zapnuto, je možná třeba jednosekundová expozice s tlumeným doblesknutím.

Sériové snímání má dva módy: v módu „H“ jsem vyfotil čtyři snímky v řadě za 1,5 sekundy, tedy 2,44 fr/s,n, které následně aparát 13,2 s ukládal na kartu Lexar CF 80× 1GB. Průběžně jak se buffer vyprazdňoval, bylo možné fotit další jednotlivé snímky. Při pokusu stisknutou spouští permanentně trvat na sériovém snímání, sníží se po čtyřech snímcích tempo na 1,94 fr/s až do jedenáctého snímku, pak nastane „bussy“ – tedy úplné zahlcení bufferu indikované uvedeným nápisem na LCD. Druhý mód sériového snímání je pomalejší, 1,16 fr/s, ale vydrží déle, celých 17 snímků. Uvedená měření provádíme standardně při nejvyšším nativním rozlišení JPEG a nejnižší kompresi. V RAWu je rychlost ukládání samozřejmě pomalejší a mez zahlcení nastane také dříve. Obdobně při vyšší citlivosti ISO, kdy jsou vzhledem k vyššímu šumu soubory větší, dochází ke zpomalení.

Vyvážení bílé má osm předdefinovaných hodnot, mezi kterými naleznete i „rybku“, tedy vyvážení pro fotografování pod vodou. K tomu budete přirozeně potřebovat podvodní pouzdro. Jinak je zde jednoduše ovladatelná manuální kalibrace. Dostupné jsou rovněž obrazové efekty jako živější barevnost, černobílá a sépiová fotografie, nebo ve třech úrovních nastavitelné hodnoty ostrosti, sytosti a kontrastu. Na opačný konec uživatelských preferencí lze zařadit ukládání snímků ve formátu RAW, přičemž ke každému se současně ukládá i JPEG v předem definovaném rozlišení, nikoli však kompresi.
 

 

Pokračování 4 / 6

Obrazová kvalita, testy

Zjištěné skutečnosti dokládají, že s větším snímačem došlo ke snížení efektivního expozičního rozsahu a současně mírnému navýšení obrazového šumu. Ostrost je ovšem velmi dobrá a má na tom podíl jak optika, tak kvalitní softwarové zpracování obrazu bez rušivých artefaktů doostřování a komprese. Pouze ostrost rohů na nejkratším ohnisku poněkud utíká a současně se objevuje chromatická vada. Příjemné je standardní barevné podání.

Testovací obrazec - nejširší ohnisko
nejvyšší rozlišení       
 
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
Exaktní makro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
undefined  


Poměrně dlouho si s aparátem počkáte na první snímek je-li aparát vypnutý, celých 4,14 s. Samotné snímání ať již s nebo bez namáčknutí není z nejrychlejších, právě tak sériové snímání kterému k výsledku v testu 2,51 fr/s dost pomohla rychlá paměťová karta. Nicméně větší velikost snímků dříve zaplnila buffer než v případě pětimegového předchůdce S60.


Naměřili jsme

první snímek 4,14 s
snímek bez namáčknutí 0,94 s 
snímek s namáčknutím 0,08 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,88 s
rychlost sériového snímání 2,51/s 
max. počet snímků v sérii  4  

Měřeno s paměťovou kartou Lexar CF 80×, 1 GB; v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí
Redakce DIGI používá paměťové karty Lexar
Zapůjčila Penta Strakonice.

 

Pokračování 5 / 6

Demosnímky


 
  
Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení    
 
 
  
 
 

Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

 

Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)
Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Digitální zoom s výraznými artefakty interpolace a pixelizací
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Nejmenší clona, výrazné aberace, měkké rohy
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Nejkratší ohnisko, maximální clona
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Nejdelší ohnisko, maximální clona, standrdní nastavení barev
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Nejdelší ohnisko, maximální clona, vivid saturace barev
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Při ISO 400 je šum rušivý
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

Pokračování 6 / 6

Celkové hodnocení

Jde o velice pěkný aparát jehož dominantní vlastností je široký záběrový úhel na nejkratším ohnisku. Optické vady jsou pro amatérskou fotografii akceptovatelné, velmi dobré je softwarové zpracování obrazu. Obsluha je přívětivá pro úplného laika, kterému napomáhá jak kompletní automatika tak asistenční programy, hobby fotograf zde nalezne jak expoziční programy tak řadu uživatelských nastavení, které navíc může uložit do paměti jako uživatelský režim. Velmi bohaté jsou možnosti přizpůsobení blesku i varianty způsobu zaostřování. Rychlost není silnou stránkou tohoto aparátu, velmi dobře je na tom však výdrž akumulátoru, ostrost snímků a barevné podání. Aparát lze ovládat dálkovým ovladačem, dovybavit podvodním pouzdrem, pro které je určeno samostatné vyvážení bílé, nebo optickými předsádkami.


 plusy

 minusy

široký záběrový úhel

reakce bez namáčknutí

ostrost a barevné podání

absence reálného histogramu

režimy činnosti blesku

chromatická vada



Zdroj:
Canon CZ Praha
Kontakt:
tel: 225 280 111, www.canon.cz
Cena: 21 499 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud