Canon PowerShot S60 – široký záběr s výbavou

Canon PowerShot S60 – široký záběr s výbavou

Začátkem léta se trh dočkal inovace v modelové řadě „S“ od Canonu. Loni v únoru uvedený typ S50 se pyšnil velmi dobrou výbavou a přitom stále ještě dostatečně kompaktními rozměry. Co se typem S60 změnilo a stojí-li to za řeč, čtěte níže.

Esková řada fotoaparátů od Canonu míří mezi fotografy hledající aparát homogenního tvaru a kompaktních rozměrů, s důrazem na kvalitu provedení a rozsah uživatelských funkcí. Podlouhlé kovové tělo svými rozměry přesahuje představu o vyloženě kapesním aparátu, jeho výbava však skýtá hobby-fotografům možnost překročit rámec ryzí automatiky a s fotografií si „pohrát“. K tomu je aparát vybaven klasickými expozičními programy P/A/S/M, třemi druhy měření expozice, souborovým formátem RAW, patnácti přímými ovládacími tlačítky na těle, synchronizací blesku na první i druhou lamelu, nebo třeba vyvážením bílé pod vodní hladinu.

Zásadní změnu oproti modelu S50 doznala především optika: původní trojnásobný zoom s rozsahem 35–105 mm byl nahrazen novým objektivem s větším rozsahem (3,6×), orientovaným ke kratší ohniskové vzdálenosti, konkrétně 28–100 mm. S touto změnou se tedy významně zvětšil snímací úhel na kratším konci z 63 ° na 75 °, přičemž menší přiblížení na dlouhém konci lze více než dostatečně kompenzovat volitelným dvojnásobným telekonvertorem. Zřejmě se změnou optiky souvisí drobné leč vítané třímilimetrové zmenšení hloubky přístroje, jehož celkový formát zůstal v zásadě zachován.


Stejný je i snímací čip s 5,36 Mpx, což je v zásadě chvályhodné – rádoby logické zvětšení o 1 Mpx by nemělo zásadní praktický význam. Namísto toho je zachována osvědčená kvalita a nezhoršily se rychlostní parametry. Obdobně zůstal zachován koncept s paměťovým médiem CF a Li-ion akumulátorem, v obou případech však s jistým vylepšením. U paměti lze nově použít CF karty s kapacitou nad 2 GB, Li-ion akumulátor doznal modernizace a má znatelně lepší výdrž.

Funkci hlavního vypínače plní posuvná krytka objektivu s poněkud chabou aretací, což je mimochodem bolest i krytky akumulátoru. Oživit aparát lze ovšem i samostatným tlačítkem pro aktivaci prohlížení, což „ušetří“ vysouvání objektivu. Stejným tlačítkem lze samozřejmě přejít do prohlížení i z režimu snímání, ovšem jako nedostatek hodnotím, že při následném vypnutí krytkou objektivu zůstane náhled snímku na LCD „viset“.


Režim činnosti se určuje otočným kruhovým voličem na horním panelu, kde kromě auto módu najdete automatiky P/A/S, manuál, jednu uživatelskou paměť a asistenční programy pro portrét, krajinu, noční portrét, sport či panorámování, případně záznam videosekvence.

Komfort další obsluhy je dán přímým ovladačem blesku a makra, manuálního ostření a výběru způsobu měření, dále pětisměrovým ovladačem a nejnověji také tlačítkem pro export souborů – jak do PC tak na tiskárnu protokolem PictBridge. Další tři tlačítka již mají co do činění s komunikací na LCD: jednak lze panel samozřejmě vypínat, dále je nutné jeho prostřednictvím provést základní a uživatelská nastavení aparátu v MENU a konečně operativně měnit klíčová snímací nastavení pohotově skrytá pod tlačítkem FUNC. – rozlišení a kompresi, citlivost ISO a korekci blesku, sériové snímání či autobracketing apod.

Pokračování 2 / 5

Funkce, vybavení

Z hlediska vybavenosti funkcemi aparát v zásadě nepostrádá nic významného. Příjemná je možnost rychlé změny způsobu měření expozice od plošného, přes středově vyvážené až po bodové. Autofokus si může vybrat oblast zaostření sám s využitím funkce AiAF, která se však zvláště u prostorově hlubokých scén i přes vyspělý algoritmus může mýlit. V takovém případě je lépe zvolit ostřící bod manuálně z matice 15 × 23 pokrývající plochu snímku, což je snadné s využítím pětisměrového ovladače. Tato funkce má význam mimo jiné při makrofotografii, kterou nová optika umí již od 4 cm – jak to bohužel u kompaktních digitálů bývá – pouze při krátkém ohnisku. Na bod zaostření lze nuceně vázat bodové měření expozice.

Neobvyklá je funkce „Safety Shift“ (bezpečná změna) aktivní v režimu priority času a clony: v případě že program vyhodnotí uživatelem nastavenou expozici jako nevhodnou, nerespektuje příslušné nastavení byť zobrazené na LCD a uzpůsobí čas či clonu v okamžik expozice na nejblíže vhodnou hodnotu.

Funkcí obvyklou u aparátů vyšší třídy je zámek EV, pro který sice není vyhrazeno samostatné tlačítko (slouží k tomu tlačítko pro změnu měření), funguje však i pro snímání s bleskem, kdy si dokonce jeho „předbliknutím“ scénu proměří.
Korekce blesku je vůbec silnou stránkou S60. Jeho výkon lze ovládat ve dvou režimech: v šesti krocích do plusu a minusu lze korigovat automatikou nastavenou hodnotu, nebo striktně určit výkon ze škály minimum – střed – maximum.


Nastavení korekce blesku v menu

Trochu zvyku si žádá umístění blesku přímo v rohu aparátu, kterému hrozí zakrytí prstem. Kromě toho při nejkratším ohnisku dochází k „vinětaci“, 75 ° je na integrovaný blesk přece jen dost. Blesk je synchronizován na maximálně 1/250 s, při nastaveném kratším čase jej aparát automaticky sníží. K redukci jevu červených očí aparát nepoužívá stroboskopických předblesků, ale asistenčního světla ostření.

Sériové snímání má dva režimy, přesto není silnou zbraní tohoto aparátu. „Standard“ zvládá 10 snímků tempem 1,6 sn/s, „H“ potom 8 snímků při 2,09 sn/s. Užitečnou alternativou je intervalové snímání 2 až 100 snímků s periodou 1 až 60 minut, možná ještě praktičtější pak dokonce dvojí autobracketing – expoziční a zaostřovací. Záznam ozvučené videosekvence je sice v rozlišení VGA, snímková frekvence ale pouze 10 fps po dobu nejvýše 30 s, přičemž fotoaparát průběžně nepřizpůsobuje expozici.

Běžný standard překračuje asistence panoramatického snímání, která napomáhá navazování snímků v horizontálním, vertikálním i kruhovém směru.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Při posuzování obrazové kvality referenčních snímků pořízených v nejnižší kompresi JPEG se jeví jako poměrně dobrá ostrost: 1600/1550 čar na krátkém, resp. dlouhém ohnisku. Při nejširším záběru kresba v rozích znatelně měkne a objevuje se u digikompaktů obvyklá soudkovitost a nepatrná chromatická vada. Poměrně zanedbatelné je poduškovité zkreslení na dlouhém konci.

Testovací obrazec - nejširší ohnisko
nejvyšší rozlišení bez úprav
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení bez úprav
Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav

Makro exaktní
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav


 
Velmi dobře u aparátu vychází senzitometrie s rozsahem –5/+2 EV – dlužno ale dodat, že hodnota –5 EV je spíše jen teoretická, jelikož firmware fotoaparátu nevygeneruje plnou černou barvu.

Využitelný rozsah expozic
- 5 až + 2 EV


Šum
Velmi přirozeně působí barevnost a vůbec softwarové zpracování obrazu je příjemné. Nenaleznete výrazné artefakty softwarového doostřování ani komprese. Šum samozřejmě vzrůstá s citlivostí, ale rovnoměrně v barevných kanálech a nevytváří tak rušivé skvrny.

Provozní rychlost
Rychlost obecně není silnou stránkou S60, při srovnání s konkurencí ztrácí body prakticky ve všech měřených parametrech. Snad jen osm snímků v sérii je nadstandard.

Naměřili jsme

první snímek 4,11 s
snímek bez namáčknutí  0,92 s
snímek s namáčknutím  0,10 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku  1,96 s
rychlost sériového snímání  3,09/s
max. počet snímků v sérii  8

Měřeno s paměťovou kartou Lexar CF I, 128 MB; v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí
Redakce DIGI používá paměťové karty Lexar, zapůjčila Penta Strakonice.

 

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

 

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Pleťové odstíny – denní světlo
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav 
  Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Režim Krajina preferuje F 5,6. Prakticky žádný šum.
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Nejdelší ohnisko, ISO AUTO zde znamená 50
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Nízký šum, dobré zvládnutí kontrastu
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Nejkratší ohnisko, chromatická vada patrná na věži
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Velmi nízký šum, výborná ostrost a barevné podání
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
  Markantní rozdíl ve vyvážení bílé
náhled 800 × 600 px
100% výřezy
  Nejmenší clona, měkké rohy, výborná barevnost
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení bez úprav
   

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení, technické parametry

S ohledem na celkové rozměry a tvar těla se jedná o aparát, který je pohodlným společníkem prakticky v jakékoli situaci. Trochu překvapuje „dětská nemoc“ krytu baterií a ne každému se zalíbí mimo střed umístěný stativový závit. Velmi příjemná je jednoduchost obsluhy – jak tlačítka na těle, tak menu na LCD je uspořádáno přehledně. Asistenční programy přizpůsobí parametry snímanému námětu bez nároků na znalosti obsluhy, pro náročnější fotografy se nabízí řada uživatelsky ovlivnitelných funkcí a mohou dokonce snímky ukládat ve formátu RAW. Ten je ostatně dostupný pouze v režimech P/A/S/M, oželet jej musíte v automatice i scénách.
Aparát lze ovládat dálkovým ovladačem, dovybavit podvodním pouzdrem, pro které je určeno samostatné vyvážení bílé, nebo optickými předsádkami. Z tohoto pohledu se jedná o fotoaparát opravdu univerzální. Obrazová kvalita je velmi solidní a v úvodu zmiňované „hry“ s hobby fotografií nezklame.


 plusy

 minusy

vybavenost funkcemi reakce bez namáčknutí
možnosti korekce blesku absence reálného histogramu
výdrž akumulátoru chromatická vada



Zdroj: Canon CZ Praha
Kontakt: tel: 225 280 111
Cena: 19 999 Kč vč. DPH

Podrobné technické parametry

Určitě si přečtěte

Články odjinud