9
Fotogalerie

Canon PowerShot S5 IS – vykutálený dáreček

V rámci oslav 50. výročí působení na evropském trhu uvedl Canon několik nových produktů, mezi nimiž se skví stabilizovaný a v mnoha ohledech vyspělý PowerShot S5 IS.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů (4:3)
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 1 832 pixelů (3:2)
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, 32MB karta v balení
 • objektiv: 36–432 mm, F2,7–3,5
 • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 207 000 obrazových bodů
 • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG video: 640 × 480 px, 30 sn./s, stereozvuk
 • rozměry: 117 × 80 × 78 mm, 450 gramů
 • předpokládaná cena: 15 000 Kč vč. DPH

Nejnovější digitál s elektronickým hledáčkem je nástupcem populárního PowerShotu S3 IS, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Připomeňme, že S3 IS působí na trhu již rok, což je u digitálního fotoaparátu poměrně dlouhá doba, neřkuli „krásný věk“. Nová vlajková loď S5 IS ale nepřináší obdivný převrat, a tak můžeme jen kvitovat co se pokrokovosti předchozího modelu týče.

Novému PowerShotu samozřejmě nechybí režim priority času, clony ani plný manuál, nabízí uživatelské nastavení (mód C) a množství scénických programů.

01.jpg 01_b.jpg
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – první dojem: změna rozlišení a sáňky na blesk navíc

PowerShot S5 IS však – tedy alespoň viděno z pohledu dnešního trendu – nemohl přijít s „pouhým“ 6Mpx rozlišením, Canon mu přidělil hned o dva miliony buněk více. Bohužel mu už ale nedopřál nový čip – jeho velikost 1/2,5" zůstala zachována. Běžné osmimegapixelové digitály disponují většinou čipem 1/1,8", z tohoto hlediska je tedy Canon pozadu a jsme zvědavi, co tato skutečnost provede v praxi s hladinou šumu.

A to už i z toho důvodu, že zatímco hranice citlivosti sahala u minulého modelu od ISO 80 do ISO 800, nyní můžete pracovat v plném rozlišení také s nastavením ISO 1 600. Obrazový procesor DIGIC III by měl podle tiskových materiálů nabídnout vyspělou technologii redukce šumu …

Zatímco pro řadu potřebných funkcí musíte zmáčknout tlačítko FUNC., právě citlivost má privilegium tlačítka přímé volby.

04.jpg 04_b.jpg
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – jen mírné přeskupení prvků

S optikou fotoaparátu je výrobce zřejmě spokojen, neboť na nové, lehce inovované tělo nasadil původní objektiv. Už právě ze štítků na obou „sklech“ můžete vyčíst, že mají totožné parametry: vzhledem k 12× rozsahu 36–432 mm mají výbornou světelnost F2,7–3,5. Pohled shora na objektiv prozradí, že je nejen stabilizovaný, ale zároveň poháněný ultrasonickým motorkem pro tiché a rychlé ostření. Kromě AF můžete samozřejmě využít manuální zaostření.

03.jpg 03_b.jpg
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – téměř identická dvojčata

Stejně tak jako oproti předchůdci mírně povyrostlo tělo přístroje, zvětšil výrobce také úhlopříčku výklopného displeje: původní 2" (51 mm) jsou na dnešní dobu opravdu málo. Velkost 2,5" sice patří k dobrému standardu, který nikoho neurazí, rozlišení však mohlo být vyšší než 207 000 pixelů. PowerShot S3 IS byl jedním z prvních Canonů, kterému výrobce dopřál kromě náhledového také reálný histogram – o tuto funkci samozřejmě není ochuzen ani nový model.

Ten také nabízí funkci Face Detection – detekce obličeje, která by měla optimalizovat expozici, zaostření i sílu blesku při snímání osob. V souvislosti s touto technologií přináší Canon novou funkci: v náhledovém režimu lze opravovat nežádoucí výskyt červených očí na snímcích.

02.jpg 02_b.jpg
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – zvětšení displeje je pro kompozici důležité

Fotoaparát nabízí tak jako S3 IS dnes již standardní rozlišení videosekvencí, tedy 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s, opět se stereozvukem – tímto nadstandardem se ještě příliš mnoho digitálů pochlubit nemůže. Nově přináší funkci Foto při snímání videa (Photo In Movie), kdy lze v průběhu natáčení pořizovat v plném rozlišení fotografie.

Překvapením je patice pro externí blesk, která je kompatibilní s některými blesky Canon EX Speedlite. K dispozici – samozřejmě jako nadstandard – bude i širokoúhlý a telekonvertor, kteří rozšíří ohniskovou vzdálenost od 27 mm do 648 mm. Výrobce nabízí také makropředsádku.

05.jpg
S nasazeným externím bleskem se fotoaparát tváří profesionálně

Na tomto místě můžeme jen polemizovat, jakou obrazovou kvalitu nový model přinese. Přestože předchozí „es trojka“ vykazovala dobrý výkon v přenosu kontrastu i ostrosti snímků, nebyli jsme příliš spokojeni s podáním jemných detailů ani nadšeni z hojně zastoupené chromatické vady.

Pochvalu však sklidila optika za velice mírné sférické zkreslení na nejširším ohnisku 36 mm a za téměř nulové na delších ohniscích. Zcela jistě také můžeme očekávat příjemné barevné podání včetně pleťových odstínů. Tyto dohady však uvedeme na pravou míru až model otestujeme.

Canon PowerShot S5 IS by měl být dostupný od poloviny června, jeho cenu odhadujeme na 15 000 Kč, vzhledem k tomu, že se S3 IS k dnešnímu dni prodává oficiálně za 12 999 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud