62
Fotogalerie

Canon PowerShot G7 X II: Upgrade ve znamení procesoru

Zakladatel linie prémiových kompaktů s jednopalcovým snímačem značky Canon má svého nástupce. Co nového přináší druhá generace v podobě modelu Canon G7 X II? Čtěte v našem testu.

První prémiový kompakt Canonu řady „X“ s jednopalcovým snímačem, Canon G7 X, spatřil světlo světa na sklonku léta 2014. Následující rok se rodinka rozrostla hned o tři nové modely – ultrazoom G3 X, stylový a odlehčený G9 X a vlajkovou loď G5 X, která přinesla elektronický hledáček a systémovou patici.

PowerShot G7 X Mark II FRT.jpgPowerShot G5 X FSL Flash up.jpg
Canon G7 X II vs. Canon G5 X

Druhá generace „sedmiček“ pokračuje v tradici prvního modelu – jedná se o kompaktní a lehký fotoaparát s objektivem nabízejícím 4,2× zoom a výbornou světelnost F1,8–2,8. Canon G7 X II od svého předchůdce zdědil snímač i objektiv, vyměněna však byla součástka, která navýšila celkovou rychlost fotoaparátu (provozu, ostření, sériového snímání) – v těle nového fotoaparátu najdeme procesor DIGIC 7. Vývojáři zapracovali též na ergonomii a jako třešničku na dortu přidali některé nové funkce.

Ergonomie a ovládání

Tělo Canonu G7 X II je celokovové a kvalitně zpracované, což už se koneckonců u prémiových kompaktů této značky stalo standardem. K dostání je pouze v klasickém černém designu, oživeném červenými prvky kolem spouště a voliče fotorežimů. Oproti předchůdci krapet nabyl nový model co do rozměrů a váhy, měří 105,5 × 60,9 × 42 mm a váží 319 g. 7 Důvodem fyzického přírůstku je především propracovanější ergonomie.

PowerShot G7 X Mark II FRT.jpgPowerShot G7 X FSL.jpg
Canon G7 X II vs. Canon G7 X

Zatímco přední stěna G7 X byla kompletně hladká, bez jakéhokoli výstupku, který by umožňoval jisté držení, u „dvojky“ brání nechtěnému vyklouznutí pogumovaný grip, resp. elegantně tvarovaná zarážka. Úchop je jištěn také kolíbkou pro palec na zadní stěně. S trochou snahy lze s fotoaparát držet a ovládat jednoruč, i když to není žádná slast ani pro drobné ženské ruce.

G7XMark11-Tech-1_470x450_tcm126-1353993.jpg

Druhou „externí“ novinkou modelu G7 X II je přepracovaný ovládací prstenec kolem objektivu, nově lze páčkou přepínat mezi hladkým nebo stupňovitým otáčením. Mohlo by se zdát, že se jedná o nepodstatnou drobnůstku, ale vězte, že tato maličkost se výrazně podílí na lepším ovládáním přístroje. Prstenec je samozřejmě programovatelný, v defaultním nastavení se jím v pokročilých režimech ovládá jeden z expozičních parametrů (clona, čas). Právě v těchto případech je výhodné nastavit stupňovitý chod, neboť se tak vyhnete nechtěnému pootočení (a k tomu v „hladkém“ módu dochází opravdu hladce) a přenastavení hodnot.

PowerShot G7 X Mark II Top.jpgPowerShot G7 X Mark II Lens Out Top.jpg

Rozmístění a funkčnost ostatních prvků zůstaly v podstatě totožné. Na horní stěně kromě tlačítka ON/OFF, spouště obkroužené zoomovací páčkou a voliče fotorežimů nalezneme též roller sloužící k nastavení korekce expozice – nachází se v ideální pozici nad gripem pro palec. Bez povšimnutí by neměl zůstat ani vyskakovací blesk s dosahem 50 cm–7,5 m (na nejkratším ohnisku) a 40 cm – 4 m (na dlouhém konci) pracující jak v automatickém, tak v manuálním režimu.

ZPR-CANON-G7XM2-BACKLEFT-LCD.JPGZPR-CANON-G7XM2-FRONTLEFT-LCD.JPG

Zadní stěně vévodí 3“ výklopný (nahoru o 180 , dolů o 45 °) a dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů. Po jeho pravé straně, těsně pod gripem na palec, najdeme videospoušť a programovatelné tlačítko RING.FUNC. Jeho funkčnost v defaultním nastavením plně odpovídá popisku – sloužící k bleskovému nastavení funkčnosti předního prstence (ISO, manuální ostření, vyvážení bílé, volba mezi plynulým a skokovým zoomem, optimalizace jasu, volba poměrů stran a uživatelské nastavení) – dle libosti mu však můžete přiřadit jiný úkol, třebas ISO, expozice dotykem, blokování ostření/expozice, WB atd.

back.jpg

Tradiční čtyřsměrný a zároveň otočný volič je osazen položkami režim snímání (jeden snímek, série, samospoušť), blesk, INFO (zobrazení informací na displeji) a režim ostření (makro, normální a ruční). Otáčením se v manuálním módu nastavuje čas expozice. Poněkud by tu někomu chybělo tlačítko k nastavení citlivosti, může tuto funkci přiřadit výše zmíněnému programovatelnému tlačítku RING FUNC, nebo se k ní poměrně rychle proklikat prostřednictvím prostředního tlačítka Q, které v režimu fotografování slouží jako Rychlé menu.

G7XMark11-Gallery-WiFi-Button-BK-Beauty_470x450_tcm126-1353992.jpgPowerShot G7 X Mark II BOTTOM.jpg

Na levoboku fotoaparátu se nacházejí vstupy pro microUSB a HDMI konektory a tlačítko k aktivaci Wi-Fi, na pravé straně přístroje je pojistka k aktivaci blesku a prostor pro spárování se smartphony přes NFC. Na spodní hraně najdeme stativový závit a slot pro baterii a SD, SDHC a SDXC kartu. Dle specifikací lze na jedno nabití pořídit až 240 snímků, což je údaj minimálně pravdivý, ne-li trochu poddimenzovaný. Li-ion akumulátor NB-13L lze nabíjet v nabíječce, která je součástí balení, nebo přes microUSB přímo z počítače.​

Pokračování 2 / 3

Výkon, funkce a obrazová kvalita

Funkční výbava

Canon G7 X jakožto fotoaparát určený zkušeným fotografům nabízí kompletní nabídku pokročilých fotografických režimů.

Kromě plné automatiky (Auto) je tedy k dispozici též programový mód (P), prioritní režimy (Av, Tv) i plný manuál (M) a uživatelský mód (C). Vedle těchto položek je na voliči fotorežimů věnován prostor Hybridní automatice (vytváří krátké klipy), Scénickým módům a Videorežimu. I v manuálním módu lze jednotlivé expoziční hodnoty nastavit pomocí externích ovládacích prvků – prstencem se ovládá clona, otočným voličem vedle displeje rychlost závěrky; o možnostech přímého nastavení ISO viz předchozí kapitolu.

PowerShot G7 X Mark II Lens Out Top.jpg

Neocenitelnými pomocníky v terénu jsou živý histogram a vodováha. Jednoduše řečeno, při fotografování s Canonem G7 X II máte vše pěkně po ruce, přičemž snadno zkontrolujete expozici i srovnání horizontu.

menu1.jpg

Výbornou vychytávkou, kterou známe ze zrcadlovek Canonu je funkce Picture Style, s jejíž pomocí můžete poměrně detailně nastavit výslednou podobu komprimovaného formátu JPEG – ostrost (ve 3 krocích), kontrast, saturaci, tón. Vybírat lze mezi přednastavenými obrazovými styly, popř. si vytvořit 3 vlastní.

Stejné obrazové parametry lze doladit při vyvolávání surových RAWů přímo ve fotoaparátu, dalšími položkami jsou jas, vyvážení bílé, míra potlačení šumu a kvalita snímku (síla komprese).

menuPS.jpgmenuRAW.jpg

Canon G7 X II umí zaznamenávat videosekvence ve Full HD rozlišení (1 080) se snímkovou frekvencí 24, 25, 30, 50 a 60 sn./s. Při natáčení klipů se můžete spolehnout na automatiku fotoaparátu nebo v ručním módu nastavit všechny expoziční hodnoty sami. Během natáčení lze zoomovat, o neroztřesený obraz se stará inteligentní stabilizace kompenzující otřesy a pohyby fotoaparátu v 5 osách. Videosoubory se ukládají do formátu MP4, přičemž maximální délka záznamu činí 30 min. Novinkou je funkce časosběrného videa.

Nedílnou součástí moderních fotoaparátů je možnost bezdrátového připojení k chytrým zařízením. Canon G7 X II kromě WiFi modulu disponuje také NFC technologií pro rychlé spárování dotykem. Komunikaci mezi zařízeními zajišťuje aplikace Canon Camera Connect (pro Android a iOS) umožňující procházení a ukládání snímků v mobilním přístroji, doplnění zeměpisných souřadnic a v neposlední řadě též dálkové ovládání fotoaparátu s možností nastavení času, clony, ISO, kompenzace expozice, režimu snímání a ostření.

Výkon a autofokus

Hlavní inovací Canonu G7 X II je nový procesor DIGIC 7, jehož úkolem je navýšit celkovou rychlost provozu přístroje. Nejedná se jen o rychlost kontinuálního snímání, ale především o kvapnější zpracování, uložení snímků po jejich pořízení. V tomto směru nová generace opravdu pokročila. Série snímků lze nově pořizovat při jednorázovém zaostření rychlostí 8 sn./s, přičemž buffer pojme na jeden zátah až 19 JPEG + RAWů, a při průběžném ostření rychlostí 5,4 sn./s.

Canon G7 X II ostří na základě detekce kontrastu, k dispozici má 31 ostřicích bodů. Nabídka režimů ostření je klasická: jednorázové ostření, souvislé, průběžné automatické zaostřování a expozice (Servo AF/AE), ostření dotykem a manuální.

G7X_Mark_ii-Tech-2_470x450_tcm126-1353991.jpgG7XMark11-Tech-3_470x450_tcm126-1353996.jpg

Při jednorázovém zaostření autofokus funguje takřka okamžitě a přesně, v kombinaci s výběrem bodu přes dotykovou obrazovku je ostření opravdu pohodlné. Problémy s přesností mívá AF v režimu makro, kdy ostříte na opravdu malou oblast záběru. V těchto případech je však k dispozici možnost přesného ručního doostření AF+M, kdy se při namáčknuté spouště a současném pootočení prstence automaticky zvětší zaostřovaná oblast (5× nebo 10×), přičemž si můžete aktivovat též funkci zvýraznění okrajů.

K fotografovanému objektu se můžete na širokém ohnisku přiblížit do vzdálenosti 5 cm a na dlouhém konci do 40 cm. V kombinaci s nízkým clonovým číslem dosáhnete opravdu malé hloubky ostrosti a díky 9lamelové cloně objektivu mají snímky i velmi pěkný bokeh.

IMG_0480.JPG

Pokud se budete chtít věnovat akčnějším žánrům, jistě vyzkoušíte režimu Sledování objektu. Bohužel v tomto oboru není Canon G7 X II žádný přeborník, srovnám-li jej například s Panasonicem TZ100, který jsme testovali ZDE. Krok neudrží ani s pomalu běžícím objektem, a naprosto selhává, je-li takovýchto objektů v záběru víc – to si pak skáče z jednoho na druhého nebo se úplně zatoulá a zoufale hledá po okolí, čeho se chytit. Při fotografování třebas sportu je mnohem spolehlivější stará dobrá metoda předostření.

Obrazová kvalita

Canon G7 X II je osazen totožným objektivem jako jeho předchůdce. 4,2× zoom pokrývající ohniska 24–100 mm je u tohoto typu fotoaparátů (pokročilých kompaktů) standardem, stejně jako světelnost F1,8 na širokém konci a F2,8 na dlouhém. Co se týče průběhu světelnosti, maximální světelnosti F1,8 si užijeme do ohniska 27 mm a od 59 mm (ekv. 35mm kinofilmu) se dostaneme na koncovou hodnotu F2,8. Objektiv je vybaven stabilizací s účinností 4 EV.

PowerShot_G5_X-Lens-Gallery-Components-BEAUTY_470x450_tcm126-1353414.jpg
Objektiv sestává z jedenácti optických členů uspořádaných v 9 skupinách, clona je 9lamelová

O záznam obrazu se stará jednopalcový 20,1Mpx BSI-CMOS snímač, jehož citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 125–12 800 (ve spec. režimu až na ISO 25 600). Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 15–1/2 000 s. Pokud by se vám zdál nejkratší čas příliš dlouhý, vězte, že k fotografování za jasného osvětlení je k dispozici automatický ND filtr. Snímky se ukládají do formátu JPEG a 14bitového RAWu.

Algoritmus odšumování u komprimovaného formátu lze nastavit ve třech krocích, nebo úplně vypnout. Snímky níže jsou fotografovány v továrním nastavení (2. stupeň odšumování) a v obrazovém režimu Standard – jak bylo řečeno výše, tyto styly lze poměrně detailně upravit podle vlastních potřeb, popř. si vytvořit vlastní. V režimu Standard je přednastavena poměrně velká míra doostřování, což je patrné zejména na snímcích s nízkou citlivostí, pokud byste chtěli zachovat více detailů, doporučuji hodnotu doostření stáhnout.

JPEGy jsou velmi kvalitní až do ISO 3 200, poté následuje značný kvalitativní pád. Pokud však nebudete v horších světelných podmínkách, např. v tmavém interiéru, potřebovat velkou hloubku ostrosti a spokojíte se s nízkým clonovým číslem, nad ISO 2 000 se dostanete málokdy.

Na vyvolaných RAWech je patrné, že je obraz poměrně čistý a detailní až do ISO 1 600, výše už se začínají v hojnější míře objevovat barevně artefakty. Vlevo JPEG, vpravo RAW.

JPEG200.JPGRAW200.jpg
ISO 200
JPEG400.JPGRAW400.jpg
ISO 400
JPEG800.JPGRAW800.jpg
ISO 800
JPEG1600.JPG RAW1600.jpg
ISO 1 600
JPEG3200.JPGRAW3200.jpg
ISO 3 200
JPEG6400.JPGRAW6400.jpg
ISO 6 400
JPEG12800.JPGRAW12800.jpg
ISO 12 800

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Canon G7 X II je prvním zástupcem druhé generace prémiových kompaktů modelové řady „X“, jejichž hlavním společným znakem je jednopalcový BSI-CMOS snímač.

Minulý rok se tato řada rozrostla hned o tři modely – ultrazoom G3 X, odlehčenou mini verzi G9 X a vlajkovou loď této linie G5 X, která se se svým zabudovaným elektronickým hledáčkem a systémovou paticí stala vylepšenou, profi verzí „gésedmičky“. Uvedením G5 X se logicky zúžil prostor pro možné inovace zakládajícího modelu. Na nové G7 X II byste proto marně pátrali po elektronickém hledáčku či možnosti rozšíření prostřednictvím systémového externího příslušenství.

PowerShot G7 X Mark II WP-DC55.jpg
Ke Canon G7 X II lze dokoupit podvodní pouzdro umožňující ponor do hloubky 40 m

Vzhledem k omezenému manévrovacímu prostoru se u Canonu G7-X nedaly očekávat žádné revoluční změny – totožný zůstal jak obrazový snímač s rozlišením 20,1 Mpx, tak objektiv s ohniskovým rozsahem 24–100 mm (ekv. 35mm kinofilmu) a světelností F1,8–F2,8. Za hlavní inovaci lze označit nový procesor DIGIC 7, jenž zajišťuje rychlejší provoz přístroje, ať už co do rychlosti sériového snímání, připravenosti k dalšímu snímku nebo brysknosti zaostřování. Přepracována byl též původní „hladký“ design fotoaparátu. Nový pogumovaný grip na přední stěně výrazně přispěl k jistějšímu úchopu přístroje.

Objevily se i některé nové funkcionality: za zmínku stojí především možnost vyvolávání snímků ve formátu RAW přímo ve fotoaparátu a funkce Picture Style, jejímž prostřednictvím si můžete poměrně detailně nastavit obrazové parametry snímků (JPEGů) ještě před jejich pořízením.

Ovládání Canonu G7 X II je naprosto bezproblémové – na těle najdeme dostatek ovládacích prvků, včetně dvou programovatelných, pro pohodlné nastavení expozičních parametrů. V režimu fotografování je dostupná řada pomůcek, např. vodováha, živý histogram, zvětšení zaostřované oblasti, zvýraznění obrysů. Při ostření je nespornou výhodou dotyková obrazovka, přes niž lze nejen určit oblast zaostření, ale také exponovat. Možnost vyklopení displeje navíc usnadňuje fotografování z netradičních úhlů.

PowerShot G7 X Mark II WITB.jpg
Obsah balení

Ač se jedná o prémiový kompakt, nemůžeme od jednopalcového čipu očekávat čistý obraz i na vysokých citlivostech, nicméně do ISO 1 600 jsou výsledky velmi solidní. V čem Canon G7 X II tak trochu pokulhává, je přesnost a rychlost ostření v režimu Sledování objektu. S tímto faktem se však lze poměrně snadno smířit, přiznáme-li si, že tento přístroj není určen k tak (technologicky) náročným a specializovaným disciplínám, jako je třebas focení sportu. Ocení ho především uživatelé, kteří chtějí mít po ruce drobný pokročilý přístroj, jenž jim nabídne jak široké možnosti nastavení, tak, a to především, dobrou obrazovou kvalitu.

Demosnímky

IMG_0165.JPGIMG_0210.JPGIMG_0173.JPGIMG_0392.JPGIMG_0248.JPGIMG_0251.JPGIMG_0310.JPGIMG_0308.JPGIMG_0336.JPGIMG_0322.JPGIMG_0396.JPGIMG_0397.JPGIMG_0398.JPGIMG_0400.JPGIMG_0405.JPGIMG_0408.JPGIMG_0416.JPGIMG_0431.JPGIMG_0514.JPGIMG_0598.JPGIMG_0296.JPGIMG_0169.JPGIMG_0340.JPG
IMG_0182.JPGIMG_0202.JPGIMG_0487.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud