Canon PowerShot G7 X II: Upgrade ve znamení procesoru

22. června 2016
TWEET SDÍLET
Zakladatel linie prémiových kompaktů s jednopalcovým snímačem značky Canon má svého nástupce. Co nového přináší druhá generace v podobě modelu Canon G7 X II? Čtěte v našem testu.

První prémiový kompakt Canonu řady „X“ s jednopalcovým snímačem, Canon G7 X, spatřil světlo světa na sklonku léta 2014. Následující rok se rodinka rozrostla hned o tři nové modely – ultrazoom G3 X, stylový a odlehčený G9 X a vlajkovou loď G5 X, která přinesla elektronický hledáček a systémovou patici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Canon G7 X II vs. Canon G5 X

Druhá generace „sedmiček“ pokračuje v tradici prvního modelu – jedná se o kompaktní a lehký fotoaparát s objektivem nabízejícím 4,2× zoom a výbornou světelnost F1,8–2,8. Canon G7 X II od svého předchůdce zdědil snímač i objektiv, vyměněna však byla součástka, která navýšila celkovou rychlost fotoaparátu (provozu, ostření, sériového snímání) – v těle nového fotoaparátu najdeme procesor DIGIC 7. Vývojáři zapracovali též na ergonomii a jako třešničku na dortu přidali některé nové funkce.

Ergonomie a ovládání

Tělo Canonu G7 X II je celokovové a kvalitně zpracované, což už se koneckonců u prémiových kompaktů této značky stalo standardem. K dostání je pouze v klasickém černém designu, oživeném červenými prvky kolem spouště a voliče fotorežimů. Oproti předchůdci krapet nabyl nový model co do rozměrů a váhy, měří 105,5 × 60,9 × 42 mm a váží 319 g. 7 Důvodem fyzického přírůstku je především propracovanější ergonomie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Canon G7 X II vs. Canon G7 X

Zatímco přední stěna G7 X byla kompletně hladká, bez jakéhokoli výstupku, který by umožňoval jisté držení, u „dvojky“ brání nechtěnému vyklouznutí pogumovaný grip, resp. elegantně tvarovaná zarážka. Úchop je jištěn také kolíbkou pro palec na zadní stěně. S trochou snahy lze s fotoaparát držet a ovládat jednoruč, i když to není žádná slast ani pro drobné ženské ruce.

Klepněte pro větší obrázek

Druhou „externí“ novinkou modelu G7 X II je přepracovaný ovládací prstenec kolem objektivu, nově lze páčkou přepínat mezi hladkým nebo stupňovitým otáčením. Mohlo by se zdát, že se jedná o nepodstatnou drobnůstku, ale vězte, že tato maličkost se výrazně podílí na lepším ovládáním přístroje. Prstenec je samozřejmě programovatelný, v defaultním nastavení se jím v pokročilých režimech ovládá jeden z expozičních parametrů (clona, čas). Právě v těchto případech je výhodné nastavit stupňovitý chod, neboť se tak vyhnete nechtěnému pootočení (a k tomu v „hladkém“ módu dochází opravdu hladce) a přenastavení hodnot.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozmístění a funkčnost ostatních prvků zůstaly v podstatě totožné. Na horní stěně kromě tlačítka ON/OFF, spouště obkroužené zoomovací páčkou a voliče fotorežimů nalezneme též roller sloužící k nastavení korekce expozice – nachází se v ideální pozici nad gripem pro palec. Bez povšimnutí by neměl zůstat ani vyskakovací blesk s dosahem 50 cm–7,5 m (na nejkratším ohnisku) a 40 cm – 4 m (na dlouhém konci) pracující jak v automatickém, tak v manuálním režimu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní stěně vévodí 3“ výklopný (nahoru o 180 , dolů o 45 °) a dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů. Po jeho pravé straně, těsně pod gripem na palec, najdeme videospoušť a programovatelné tlačítko RING.FUNC. Jeho funkčnost v defaultním nastavením plně odpovídá popisku – sloužící k bleskovému nastavení funkčnosti předního prstence (ISO, manuální ostření, vyvážení bílé, volba mezi plynulým a skokovým zoomem, optimalizace jasu, volba poměrů stran a uživatelské nastavení) – dle libosti mu však můžete přiřadit jiný úkol, třebas ISO, expozice dotykem, blokování ostření/expozice, WB atd.

Klepněte pro větší obrázek

Tradiční čtyřsměrný a zároveň otočný volič je osazen položkami režim snímání (jeden snímek, série, samospoušť), blesk, INFO (zobrazení informací na displeji) a režim ostření (makro, normální a ruční). Otáčením se v manuálním módu nastavuje čas expozice. Poněkud by tu někomu chybělo tlačítko k nastavení citlivosti, může tuto funkci přiřadit výše zmíněnému programovatelnému tlačítku RING FUNC, nebo se k ní poměrně rychle proklikat prostřednictvím prostředního tlačítka Q, které v režimu fotografování slouží jako Rychlé menu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na levoboku fotoaparátu se nacházejí vstupy pro microUSB a HDMI konektory a tlačítko k aktivaci Wi-Fi, na pravé straně přístroje je pojistka k aktivaci blesku a prostor pro spárování se smartphony přes NFC. Na spodní hraně najdeme stativový závit a slot pro baterii a SD, SDHC a SDXC kartu. Dle specifikací lze na jedno nabití pořídit až 240 snímků, což je údaj minimálně pravdivý, ne-li trochu poddimenzovaný. Li-ion akumulátor NB-13L lze nabíjet v nabíječce, která je součástí balení, nebo přes microUSB přímo z počítače.​

Témata článku: Testy, Technika, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz