Canon PowerShot G3 X: Ultrazoom s ambicemi

18. října 2015
TWEET SDÍLET
Canon PowerShot G3 X: Ultrazoom s ambicemi
Ultrazoomy jsou stále populární, proto se podíváme na zoubek pokročilému přístroji – nabízí objektiv s širokým ohniskovým rozsahem a dobrou světelností. Představme si Canon PowerShot G3 X.

Na kvalitě fotografií se podepisuje zejména objektiv ve spojení se snímačem. Robustní optika Canonu G3 X nabízí mohutný ohniskový rozsah od širokoúhlých 24 mm po „úzkých“ 600 mm. Světelnost objektivu začínající na F2,8 poměrně rychle klesá: na 50 mm dosahuje hodnoty F4 a na 200 mm padne až na F5,6.

Sférické zkreslení, které lze snadno opravit ve fotoeditorech, ač za cenu ztráty části obrazu, ponecháme stranou – i tak není nijak drastické, odpovídá normě. Čeho si však nelze nevšimnout je chromatické aberace (CA) – ono barevné lemování na kontrastních hranách zachycených objektů. Ovšem ač je CA na snímcích patrná po celé ploše obrazu, k zásadní degradaci obrazu nedochází.

Snímač lze nastavit na citlivost ISO 125–12 800 (ve speciálním režimu až ISO 25 600). Vzhledem k velikosti čipu a jeho rozlišení 20 Mpx lze (správně) předpokládat, že pětimístné hodnoty ISO jsou jen jakýmsi marketingovým bonbonkem pro neznalé kupce, v reálu nepoužitelné. Ale ani na nižších hodnotách není Canon G3 X žádný přeborník, kupodivu se i při nastavené nižší citlivosti objevují barevné artefakty, zejména na tmavých plochách: v JPEGu jsou potlačeny na úkor detailnosti kresby, ale v RAWu už se neskryjí. Ostatně posuďte sami. Vlevo JPEG, vpravo RAW.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 200
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 400
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 800
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 1 600
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 3 200
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 6 400
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 12 800 

Klady

  • Solidní kovová konstrukce a výborná ergonomie
  • Propracované externí ovládání, včetně řady programovatelných prvků
  • Kvalitní velký displej s úhlopříčkou 8 cm, který je navíc výklopný (snadné fotografování z pod/nadhledu i pořizování selfies) a dotykový (komfortní volba zaostřované oblasti)
  • Široká nabídka bonusových funkcí a pomůcek (vodováha, živý histogram, zvětšení zaostřované oblasti, asistent kompozice ad.)
  • Rozšiřitelnost systému – patice na externí blesky, vstup na mikrofon i sluchátka

Zápory

  • Absence elektronického hledáčku = zhoršená stabilita při fotografování s dlouhým ohniskem
  • Pomalé sekvenční snímání, zejm. při ukládání do RAWu
  • Strmě klesající světelnost objektivu
  • Nepříliš spolehlivý autofokus, který ostří pouze na základě detekce kontrastu (většina konkurentů je vybavena ostřením hybridním)

Cena

Canon PowerShot G3 X nabízí za ceny od do .

Demosnímky:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Superzoomy, Kompaktní fotoaparáty

Určitě si přečtěte