Canon PowerShot G3 X: Ultrazoom s ambicemi

18. října 2015
TWEET SDÍLET
Canon PowerShot G3 X: Ultrazoom s ambicemi
Ultrazoomy jsou stále populární, proto se podíváme na zoubek pokročilému přístroji – nabízí objektiv s širokým ohniskovým rozsahem a dobrou světelností. Představme si Canon PowerShot G3 X.

Utěsněné kovové tělo by mělo odolat útoku vodního živlu (v podobě menší spršky) a zabránit vniknutí prachu. Na svou třídu je přístroj poměrně malý, váhově odpovídá spíš průměru.

Ovšem i přes menší rozměry těla (myšleno v kategorii ultrazoomů), které co do hloubky znatelně nabývá pořádným objektivem, se perfektně drží – především díky přednímu ergonomicky tvarovanému gripu a zarážce na palec na zadní stěně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Funkce, kam se podíváš

Nadstandardní je též nabídka externích ovládacích prvků. Velmi pohodlná je spoušť umístěná nad předním gripem, která je obkroužená zoomovací páčkou – ano, k zoomování slouží pouze tato páčka. Ač na objektivu najdeme klasický prstenec, tento je primárně určen k manuálnímu ostření. Jinak se též jedná o jeden z programovatelných ovládacích prvků – vedle videospouště, tlačítka S u gripu na palec a dvou tlačítek na objektivu.

Pokud by vás, jako mě, napadlo přiřadit prstenci funkci nastavení citlivosti (ISO), vězte, že to není dobrá volba – velmi snadno totiž může dojít k nechtěnému přetočení… a fotit za slunečného dne např. s ISO 12 600 není zrovna optimální. Pro přístup k nejčastěji používaným funkcím je k samozřejmě k dispozici také Quick Set – na zadní stěně uprostřed kruhového a zároveň 4směrného voliče.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě klasických rollerů na horní stěně fotoaparátu, z nichž jeden slouží k volbě fotorežimu a druhý ke kompenzaci expozice, jsou k dispozici další dva otočné prvky – jeden, zapuštěný na horní stěně a druhý vedle displeje: podle zvoleného režimu se jimi nastavují základní hodnoty expozice (čas a clona).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Široká nabídka externích ovládacích prvků a okamžitý přístup k důležitým funkcím slibuje komfortní a promptní ovládání, ale není všechno zlato, co se třpytí…

Marné hledání bez hledáčku, o stabilitě nemluvě

Fotoaparát s takovým kouskem skla přímo vybízí k přiložení k oku, což by celou soustavu pěkně stabilizovalo, zejména při focení na dlouhé ohnisko, ale ejhle není tu elektronický hledáček, který mi u těchto přístrojů přijde jako nezbytnost. Pokud chcete udržet aparát v klidu, pomůže vám jedině zaklesnutí do popruhu a pohled na displej z dálky, což není příliš komfortní.

Ve specifikacích také najdete, že je tento Canon stabilizován v pěti osách – pěkné lákadlo. Ale! Vzhledem k tomu, že stabilizován je nikoli snímač, ale objektiv, je to s těmi pěti osami trochu složitější – při statickém fotografování je k dispozici 2osá optická stabilizace, kterou lze při natáčení videa v režimu Dynamic IS digitálně „rozšířit“ na 5osou.

Klepněte pro větší obrázek

Výkon stabilizace se mi navíc nezdál příliš oslnivý – v kombinaci s absencí hledáčku, a tudíž nemožností pevného ukotvení fotoaparátu, je focení na dlouhé ohnisko hodně komplikované. Velmi často se vám vytratí objekt ze záběru…

Ke cti Canonu ale budiž, že se tento fakt snažil vykompenzovat speciální ovládacím prvkem na boku objektivu, tzv. Asistentem kompozice: při focení na dlouhé ohnisko se po namáčknutí tlačítka okamžitě rozšíří záběr, abyste objekt svého zájmu mohli znovu rychle vyhledat, a po jeho „odmáčknutí“ objektiv zazoomuje na původní ohnisko.

Rychlost sériového snímání a autofokusu

Nebo spíš pomalost. To je Achillova pata kompaktů a ultrazoomů Canonu obecně. Již jsme o tom psali například v recenzi Canonu EOS M3. V tomto směru Canon prostě není konkurenceschopný.

Rychlost sekvenčního snímání (s jednorázovým i kontinuálním ostřením) dosahuje ve srovnání s nejbližšími konkurenty (např. Sony RX10 nebo Panasonicem FZ1000) zhruba polovičních hodnot. Nedostatečná je zejména rychlost kontinuálního snímání při současném ukládání do RAWu – přesně jsem neměřila, ale výkon Canonu G3 X je v tomto směru opravdu žalostný.

Co se týká rychlosti a přesnosti autofokusu, v dobrých světelných podmínkách je poměrně uspokojivá, mnohem horší je jeho výkon v horších světelných podmínkách, kde ostření pouze na základě detekce kontrastu prostě nestíhá…

Témata článku: Testy, Technika, Canon, Kompaktní fotoaparáty, Superzoomy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

5 Helena Vyplelová

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly pod stromečkem potěšit nejen vás, ale i vaše blízké.

88 Helena Vyplelová

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

29 Helena Vyplelová