Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.
Asi nejvíce podobná je novinka dříve uvedenému modelu G5 X s nímž si ji můžete na první pohled snadno splést. Oba dva modely totiž mají charakteristicky podlouhlé tělo s výrazným hranolem, který ukrývá blesk a elektronický hledáček. Také ergonomie ovládacích prvků je podobná – vše co je uvnitř se však liší.


Vlevo model G5X, vpravo pak G1X Mark III
Snímač jako v zrcadlovce
Největší chloubou nového fotoaparátu je obrazový snímač, ten totiž nemá obvyklou velikost 1", ale po vzoru svých předchůdců se jedná o APS-C snímač, v tomto případě s rozlišením 24 Mpx, který je podle výrobce podobný snímači použitému v digitální zrcadlovce EOS 80D.
Velký snímač s sebou samozřejmě nese také větší množství obrazových informací a méně šumu, což umožnilo rozšířit rozsah citlivostí na iSO 100 až 25 600. O zpracování obrazu se stará procesor Digic 7, který zvládá i dvě nadstandardní funkce – automatická optimalizace jasu a korekce difrakce.
Objektiv nabídne trojnásobný optický zoom 15–45 mm, což znamená efektivní rozsah 24–72 mm při světelnosti F2,8–5,6. Clona má devět (!) lamel, aby bylo zajištěno příjemné rozostření pozadí při práci s malou hloubkou ostrosti. Canon prý objektiv navrhl a odladil přímo pro tento model a použitý snímač, což by se mělo odrazit v minimalizaci případných optických vad.


V řadě kompaktů G se také poprvé objevuje ostření pomocí duálních pixelů CMOS snímače, v praxi je díky tomu ostření velmi rychlé, a to během 0,09 s. Objektiv je stabilizovaný v pěti osách a dokáže prodloužit udržitelný expoziční čas o 4 EV, takže uživatelé nebudou muset příliš zvyšovat citlivost v horších světelných podmínkách. Optická konstrukce zahrnuje devět členů v osmi skupinách a obsahuje čtyři asférické členy.
Fotografie ukládá digitál ve formátu JPEG a RAW o velikosti 6000 × 4000 bodů, video zaznamenáte maximálně ve Full HD rozlišení při 60 sn./s. Ostření je v režii 49 ostřicích bodů (mřížka 7×7), k dispozici je také zónový výběr 3×3 body. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 10 cm na širokém a 30 cm na dlouhém ohnisku.

Závěrka pracuje v rozsahu časů 30 – 1/2000 s, pro případ vysoké hladiny osvětlení je k dispozici vestavěný ND filtr s rozsahem 3 EV. Vedle klasických poloautomatických expozičních režimů nabídne G1X Mark III přes padesát scénických režimů.
Ergonomie v rámci možností
Tělo fotoaparátu je utěsněno proti vlhkosti a prachu a nabídne ergonomii velmi podobnou ovládání zrcadlovek – tedy dvojici rollerů a k nim i menu, které vychází také z řady EOS a má charakteristické členění do samostatných záložek.
Oproti ostatním zástupcům řady G však má i výraznější grip pro lepší držení. Komponovat a prohlížet snímky je možné na velkém třípalcovém displeji s rozlišením 1 040 000 bodů, který má i dotykovou vrstvu a je polohovatelný – kloub je umístěn na levé straně těla, takže s displejem je možné otáčet a vyklápět jej. Displeji sekunduje elektronický hledáček s OLED displejem velikosti 0,39" a rozlišením 2 360 000 bodů, dioptrická korekce má rozsah -3 až +1 D.

Pro milovníky potápění a fotografování pod vodou je v rámci příslušenství k dispozici voděodolné pouzdro, se kterým je možné se potápět do hloubky 40 metrů. Konektivita je zajištěna USB a miniHDMI rozhraním, které doplňuje Bluetooth, NFC a Wi-Fi 802.11 b/g/n. Paměťové karty je možné používat formátu SD, SDHC a SDXC (kompatibilní s UHS-I).
Při rozměrech 115×77,9×51,4 mm váží aparát 399 gramů včetně baterie, ta má udávanou výdrž 200 snímků, respektive 250 snímků v novém Eco režimu. Nabíjení je nově možné také z powerbanky prostřednictvím USB portu.

Oficiální cena pro český trh ani dostupnost zatím nebyla oznámena, podle informací ze zahraničí by se však měl Powershot G1X Mark III objevit na trhu v listopadu za cenu 1299 USD.