Canon PowerShot G15: Budiž světlo!

4. března 2013
TWEET SDÍLET
Řada „géčkových“ kompaktů firmy Canon se na podzim loňského roku dočkala nového nástupce. Od oznámení předchozí G12 uběhly již dva roky, zároveň se ve firemním portfoliu objevil rival G1 X.

Jednoduchý design, široká nabídka funkcí a vysoká obrazová kvalita „géčkové“ řady Canonu má letitou tradici. G1 se na trhu objevila už v roce 2000, kdy nabídla možnost fotografování do formátu RAW.

Standardem se stal průhledový hledáček, a také výklopný displej. A právě o něj G15 v honbě za větší skladností přišla. Tento krok se zdá poněkud zpátečnický vzhledem k tomu, že nový model stejně příliš kapesní není (leda do klokaní kapsy, váha 352 g s baterií). Zkrátka tak přijdou lovci záběrů z netradičních snímacích úhlů. Zevnějšek G15 doznal ještě jedné změny – zmizel zabudovaný blesk a jeho místo nahradil vyskakovací, který aktivujete posuvným ovladačem vedle sáněk na externí blesk.

Rozsah ohniskových vzdáleností objektivu je totožný jako u G12 (28–140 mm), obrovským progresem však prošla jeho konstrukce. Světelnost s hodnotami F1,8 na nejširším ohnisku a F2,8 na maximálním končí tam, kde světelnost předchozího modelu začínala (F2,8 – F4,5). A tomu už se pane říká pokrok.

Klepněte pro větší obrázek
Povedená krabička, co říkáte?

Co se týká estetické stránky exteriéru, Canon se zuby nehty drží osvědčeného „krabičkoidního“ designu, který, jak praví klasik, neoslní, ani nezklame. Ovšem ve srovnání s Panasoniky řady LX nebo Fujifilmy řady X… ale to už je věc názoru a osobních preferencí. Na našem aparátku je každopádně znát kvalitní dílenské zpracování – je to poctivý kus kovu, má drsný jakoby teflonový povrch, který je příjemný na dotek a navíc neklouže.

Absence výklopného displeje zmenšila velikost fotoaparátu sice jen o fous, přesto se dá Canon PowerShot G15 bez problémů ovládat jednou rukou: přední pogumovaný grip má dostatečnou velikost a pohodlnějšímu držení napomáhá zdrsněná ploška pro palec na zadní straně aparátu.

 Klepněte pro větší obrázekrrr
Přímý přístup k většině nastavení je praktický

Při pohledu shora se vám naskytne pohled na velín G15. Ve srovnání s předchozím modelem ubylo kruhových voličů. Tohoto času je tu k dispozici volič režimu fotografování (AUTO, P, Av, Tv, plný Manuál a dva uživatelské režimy C1, C2), specialitkou je režim HDR (překrývající se kruhy). K dispozici je samozřejmě řada motivických režimů SCN (např. Pod vodou) a efektových filtrů (najdete v MENU – Rybí oko, Miniatura atd.)

Pod selektorem režimu se, částečně skryt, nachází kruhový volič určený ke kompenzaci expozice, a to v tradičním rozsahu -3EV až + 3EV. Ukazováčkem se ovládá spoušť a zoom (jako obvykle páčka okolo spouště). Optický zoom je pětinásobný.

 Klepněte pro větší obrázek
Kryt baterie NB-10L a karty (SD, SDHC a SDXC včetně Eye-Fi), šroub na stativ.

Zadní straně dominuje 3“ displej o příjemném rozlišení 920 000. Vzhledem k ošklivému počasí v době testu nebylo možné vyzkoušet jeho kvality na přímém slunci. Nicméně pro extrémní případy je k dispozici průhledový hledáček. Žádné zázraky však od něj nečekejte. Jeho pozorovací úhel neodpovídá výslednému záběru (při focení do formátu 4:3) – jeho pokrytí je pouhých 80 % a nenabízí pražádné informace o nastavení expozice atp. Paradoxně můžete provést optickou korekci – sundávat brýle kvůli tomuto „průhledu“ je však ztráta času.

Klepněte pro větší obrázek
Velký displej má i velké rozlišení

Po pravé straně naleznete klasický kruhový (lze jej použít též jako směrový) volič v obklopení 4 samostatných tlačítek. Tlačítko s mřížkou, umožňující volbu ostřícího bodu, osobně nepoužívám. Potřebuju-li rychle zaostřit, použiju středový bod a překomponuji. Při fotografování se stativem se však jistě hodit bude.

Pod hvězdičkou se skrývá tlačítko na blokování expozice AE. Ovladač vlevo dole patří k mým nejoblíbenějším – mění se jim režim měření expozice (poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové). A pak je tu tlačítko MENU pro přímý vstup do interní nabídky.

Klepněte pro větší obrázek
Pravobok: vstup pro dálkové ovládání (RS-60E3), USB konektor, A/V OUT, HDMI. Levobok: úchyt na poutko, mikrofon.

Ani u čtyřsměrového nebo kruhového ovladače se žádná revoluce nekoná, i když… nastavení citlivosti ISO mělo u G12 samostatný kruhový volič. Kromě ISO si odtud zvolíte režimu ostření (makro/MF), blesku, nebo určíte množství informací o expozici či pořízeném snímku (DISP.), které se vám zobrazí na displeji. Červený puntík vedle gripu na palec vás vybízí ke spuštění video-nahrávání.

V režimu prohlížení, který se aktivuje šipečkou vedle optického hledáčku, platí ikonky modré – důležitá je zejména popelnice pro úklid nepovedených snímků.

K dalšímu nastavení se propracujete pomocí tlačítka FUNC., touto cestou většinou získáte přístup k základním parametrům: vyvážení bílé, poměr stran, volba formátu, sekvenční snímání atd.; možnosti se liší podle zvoleného fotorežimu. Kompletní nabídku naleznete v MENU – je zde bohužel schována i samospoušť, která by si, dle mého soudu, zasloužila výsadnější postavení.

Klepněte pro větší obrázek
Výborným pomocníkem při focení je dvouosá elektronická vodováha. Vyváží snímek na vertikální i horizontální ose a ušetří vám minimálně jeden editační krok. V kombinaci s živým náhledem histogramu je to velmi silná zbraň.

Součástí balení je nabíječka baterií CB-2LC, jedna baterie NB-10L, popruh a CD s firemním softwarem. Avizovaná výdrž akumulátoru 350 snímků je hodně podceněná, na jedno nabití toho nafotíte mnohem více. Zklamáni však mohou být majitelé starších „géčkových“ modelů, kteří si chtějí do nové výbavy přinést staré baterie – nebudou jim totiž v novém Canonu G15 fungovat.

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní balení fotoaparátu

Na CD najdete tři aplikace: CameraWindow – slouží k importu snímku, a ke změně základních nastavení, ImageBrowser EX pro správu snímků, třídění, zobrazování a vyhledávání, Digital Photo Professional pro editaci RAWů. Nutno poznamenat, že obzvláště posledně zmiňovaný editor je velmi kvalitní a vhodný i pro pokročilou práci.

Témata článku: Canon, Technika, Testy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz