Canon PowerShot A700: Všestranný obrazotvůrce (recenze)

Canon PowerShot A700: Všestranný obrazotvůrce (recenze)
Áčkové řadě kompaktů PowerShot se daří, stala se oblíbenou klasikou střední kategorie. Ani tento fotoaparát s označením A700 nevybočuje z vyjetých kolejí. Nechybí typické znaky této řady: automatika i manuální nastavení, množství funkcí, kvalita obrazu a praktické napájení „tužkovkami“.

Největší oblast kompaktů představují ty s trojnásobným zoomem. V poslední době se u malých fotoaparátů navyšuje nejen rozlišení, ale i ohniskový rozsah. Tento fotoaparát pracuje s 6× zoomem v rozsahu 35–210 mm. Hodnoty F2,8–4,8 charakterizují v kategorii střední třídy dobrou světelnost objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Kruhový volič na horní straně přístroje nabízí automatický režim, stejně jako priority clony a času či manuální nastavení. Není zapomenuto na scénické režimy a panorama (Stitch assist). Poslední ikona značí výběr nahrávání ozvučeného videa ve formátu AVI s rozlišením 640 × 480 px a 30 fps. Nelze použít optický zoom, nabízí se alespoň využití zoomu digitálního.

Barvičky má rád
Tlačítkem Func.Set uprostřed křížového ovladače se snadno přesouváte do přehledné řady důležitých parametrů. Nastavíte zde ISO, vyvážení bílé, sériové snímání či libovolný čas samospouště. V řadě formátů se objevuje i atraktivní poměr 16:9. Režim Mé barvy, typický pro kompakty Canon PowerShot, byl přesunut z kruhového voliče přímo do této nabídky „Func.“. Efekty tak lze využívat pohotověji a realizovat je můžete dokonce i při natáčení videa. Konkrétně je v rámci této nabídky Mé barvy lze tedy konkrétně přednastavit míru ostrosti, saturace a kontrastu, efekt sépie a černobílý. Originální jsou efekty pro tmavší či světlejší tón pleti. Působivé volby záměny či zvýraznění vybrané barvy jsou zařazeny jako scénický program.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko Func.Set umožňuje snadný přístup k nastavením důležitých parametrů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Formát 4:3 a 16:9
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo původní fotografie. Vpravo záměna barev
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Zde bylo použito režimu zvýraznění barvy
Max. velikost

Bystrý zaměřovač
S prací autofokusu jsme byli spokojeni. Inteligentní devítibodový AiAF ostřil rychle a spolehlivě, na krátké vzdálenosti dokonce i v šeru a tmě, a to díky silné přísvětlovací diodě. V případě potřeby bylo snadné zvolit i manuální ostření. Praktickou funkcí, bohužel nešikovně skrytou, je možnost posunu zaostřovacího bodu, a to v matici 13 × 21. Po navolení této tzv. Flexizone v menu aktivujete posun AF bodu tlačítkem pro mazání snímků.

Canon A700 je vhodným nástrojem pro snímání malých objektů. Nejmenší zaostřitelnou vzdáleností je v makrorežimu 1 cm, při plně vysunutém objektivu přibližně 50 cm. Základní zaostřovací vzdálenost s krátkým ohniskem činí 20 cm.

Klepněte pro větší obrázek
Makro režim na nejširší ohnisko
Max. velikost

Ošemetnou záležitostí je blesk. Směřují k němu hned dvě výtky. Tou první je nijak výjimečný dosah 2,5 m na nejdelší ohnisko a dlouhá doba nabíjení blesku po jeho použití, která dosahuje 3-5 s. Na druhou stranu nutno zmínit, že blesk umožňuje korigovat sílu záblesku pro kreativní účely či jednoduše pro blízké snímání apod.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Témata článku: Testy, Canon

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily