Canon PowerShot 600 a EOS D30: Recenze průkopníků

9. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Canon PowerShot 600 a EOS D30: Recenze průkopníků
První digitální kompakt a první digitální zrcadlovka z dílny Canon. Jak vypadaly? Jak si stojí proti nejnovějším modelům své kategorie? Dnes tyto dvě legendy postavíme proti EOSu 7D mark II a PowerShotu G7X.

Canon EOS D30

První v několika směrech. „Détřicítka” sice nebyla první DSLR nesoucí značku Canon, ale bezesporu byla první, jež pronikla mezi širší fotografickou veřejnost.

Svým způsobem se jednalo o „riskantní” model. V době, kdy Kodak, Nikon i ostatní konkurenti prosazovali CCD snímače, přinesl Canon na trh cenově dostupnou zrcadlovku s CMOS obrazovým snímačem. Poprvé v historii. Ačkoliv byl fotoaparát zprvu odmítán a kuloáry se šířily zvěsti, že CMOS je dobrý jen pro měření, ukázal se nakonec krok vstříc „CMOSům“ jako ten správný a udal směr digitálním zrcadlovkám, který je (až na výjimky) dodnes stále platným.

Tělo – sázka na jistotu

První pohled na tělo EOSu D30 jasně říká „tohle je Canon”. A říkalo to i v době svého uvedení na trh. Vzhled, tvar i rozmístění ovládacích prvků. Vše velmi dobře známé a ověřené desítkami let zkušeností, vše respektující své kořeny mezi kinofilmovými zrcadlovkami. Jedním prvkem však výrazně vybočoval z dosud známých zrcadlovek – digitálním, barevný displejem na zadní stěně těla.

Klepněte pro větší obrázek
Jako vejce vejci: Canon EOS 7D mark II a Canon EOS D30

Displej patřil ve své době mezi ty nejlepší. Na uhlopříčce 4,5 cm dokázal zobrazit 114 tisíc obrazových bodů. Displej byl vyroben technologií TFT.

Revoluční snímač

Jak již bylo zmíněno, EOS D30 byl první dostupnou zrcadlovkou s CMOS obrazovým snímačem. Rozměry snímače byly 22,7×15,1 mm, tedy APS-C snímač s faktorem pro přepočet ohniska 1,6×. Snímač měl rozlišení 3,25 megapixelů, z nichž efektivních bylo přibližně 3,11 megapixelu. Pořízené snímky měly velikost 2160×1440 bodů v plném, respektive 1440×960 bodů v úsporném režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtrnáct let pokroku se z hlediska vzhledu a ovládání projevilo především na zadní stěně

Snímky bylo možné ukládat do formátu JPEG v 24 bitové hloubce, nebo do formátu RAW v 36 bitové barevné hloubce. Pro záznam byla k dispozici dodnes užívaná paměťová karta Compact Flash.

Na ostří autofokusu

EOS D30 byl osazen standardním bajonetem Canon EF, díky kterému byl schopen pracovat se všemi objektivy Canon EF, tedy i s těmi, které původně sloužily na kinofilmových tělech.

Klepněte pro větší obrázek
Bílá tečka na bajonetu signalizuje podporu EF-S objektivů

Ostření zajišťoval autofokus TTL-CT-SIR typu s třemi ostřícími body vedle sebe. Pouze středový bod byl křížového typu. Fotoaparát umožňoval použití všech dodnes známých algoritmů ostření: ruční, jednorázové, průběžné a inteligentní ostření. Poněkud nečekaná byla v době uvedení absence volby ostřícího bodu okem, kterou například kinofilmový EOS 30 uvedený ve stejném roce měl.

Za zrcadlem

Pomyslným srdcem zrcadlovek je závěrka. Model D30 byl osazen vertikální lamelovou elektronicky řízenou závěrka. Ta umožňovala průnik světla na snímač v časech 1/4000 až 30 sekund. Ve spolupráci se zrcátkem a obrazovým procesorem byl EOS D30 schopen fotografovat rychlostí až 3 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot na paměťové CF karty | konektivita EOSu D30

Za pentaprismatickým hranolem se ukrýval hledáček s matnicí. Pokrytí zorného pole dosahovalo hodnoty 95 % při zvětšení 0,88×. Vpravo za očnicí byl ukryt volič dioptrické korekce hledáčku.

Funkční elita

V době svého vstupu na trh byl D30 zařazen mezi poloprofesionální zrcadlovky. Nutno podotknout, že právem. Disponoval všemi, v té době, známými a žádanými funkcemi. Otočný volič měl celkem 11 poloh. Od plně automatického režimu, přes režimy priority času a clony, až po kreativní a plně manuální režim expozice.

Zrcadlovka umožňovala kompenzovat expozici, volitelně po 1/2 nebo 1/3 EV, kompenzovat intenzitu záblesku, ručně nastavit hodnotu vyvážení bílé nebo například použít samospoušť v kombinaci s předsklopením zrcátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na stavový displej D30 a do menu fotoaparátu

Menu fotoaparátu bylo na dnešní poměry strohé. Ovšem i tato digitální zrcadlovka disponovala uživatelsky nastavitelnými funkcemi (C.Fn), mezi kterými nechyběla například redukce šumu při dlouhých časech nebo možnost změny funkcí některých ovládacích prvků. Velmi populární bývalo nastavení středového tlačítka otočného voliče pro ovládání citlivosti. Díky tomu bylo možné citlivost ISO měnit jedním tlačítkem namísto složitého vstupu do menu.

Citlivost versus šum

Jedním z důvodů, proč se výrobci vyhýbali použíti CMOS snímačů byl právě velký digitální šum. Ačkoliv se vývojářům v Canonu podařilo do jisté míry tento šum korigovat na únosnou míru, byly snímky při vyšší citlivosti na dnešní poměry téměř nepoužitelné. EOS D30 umožňoval nastavení citlivosti v krocích ISO 100, 200, 400, 800 a 1600.

Ač byly snímky při ISO 100 nebo 200 za dobrých světelných podmínek „použitelné”, večer či v noci se situace obracela a při delších expozičních časech byly i snímky pořízené na ISO 100 velmi zašuměné. Na vlastní oči se můžete přesvědčit v další kapitole při porovnání s novinkou EOS 7D mark II.

Technické specifikace:

 Model: Canon EOS D30
 Rok uvedení na trh: 2000
 Typ snímače: CMOS
 Rozlišení snímače: 3,25 Mpx
 Efektivní rozlišení: 3,11 Mpx
 Velikost snímače:15,1×22,7 mm
 Citlivost: ISO 100, 200, 400, 800, 1600
 Podporovaná rozlišení:2160×1440 px
1440×960 px
 Vyvážení bílé: Automatické + 5 přednastavených hodnot
 Objektiv:Bajonet Canon EF
 Zaostřování:Tři ostřící body, středový bod křížový,
jednorázové, kontinuální a inteligentní ostření
 Typ závěrky:Vertikální lamelová elektronicky řízená
 Rychlost závěrky:1/4000-30 s
 Typ měření:Se zvýhodněným středem
Se zvýhodněným středem – průměrové
Celoplošné
 Kompenzace expozice: -2 EV až +2 EV s krokem po 1/3 nebo 1/2 EV
 Režimy:Plně automatický, automatický,
s prioritou clony, s prioritou času,
automatická hloubka ostrosti, kreativní režimy
 Slot pro paměťovou kartu:Compact Flash (typ I nebo II)
 Podporované soubory: JPEG
RAW
 LCD:Barevný 1,8" TFT displej s rozlišením 114 tisíc bodů
 Hledáček: optický, pentaprismatický, pokrytí přibližně 95 %
 Blesk:Integrovaný, směrné číslo 12
patice pro externí blesk
 Akumulátor:BP-511
CR2025 (pro napájení paměti menu)
 Rozměry:149×106×75 mm
 Hmotnost: 780 g

Témata článku: Technika, Canon, Kompaktní fotoaparáty, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

52 Adam Kos

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

12 Helena Vyplelová