Canon PowerShot 600 a EOS D30: Recenze průkopníků

9. prosince 2014
TWEET SDÍLET
První digitální kompakt a první digitální zrcadlovka z dílny Canon. Jak vypadaly? Jak si stojí proti nejnovějším modelům své kategorie? Dnes tyto dvě legendy postavíme proti EOSu 7D mark II a PowerShotu G7X.

Je to již osmnáct let, kdy se na trhu objevil první, masově dostupný, digitální kompaktní fotoaparát Canon – model PowerShot 600. O další čtyři roky později, tedy v roce 2000 přišla na trh první dostupná digitální zrcadlovka. Canon EOS D30.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon PowerShot 600 | Canon EOS D30 + Canon EF 28-135 / F3,5-5,6 IS USM

Dnes, díky archivu českého zastoupení společnosti Canon, máme možnost se na oba průkopníky detailně podívat a porovnat, jak obor digitální fotografie od svého počátku pokročil. K porovnání použijeme v dnešních dnech ty nejpovolanější: Canon EOS 7D mark II a Canon PowerShot G7X.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon PowerShot G7X | Canon EOS 7D mark II + Canon EF 28-135 / F3,5-5,6 IS USM

Canon PowerShot 600

Píše se rok 1996, mezi fotografickou veřejností je rozšířen především kinofilm, v každém větším městě existuje prosperující minilab a zároveň se objevují první vlaštovky mezi digitálními fotoaparáty. Mezi ně patřil nejen PowerShot 600, ale například také Olympus Camedia C-800L nebo Minolta Dimage V.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
PowerShot 600 v porovnání s PowerShotem G7X

Kompaktní fotoaparát. I termín samotný doznal za osmnáct let vývoje nemalých změn. PowerShot 600 se „pyšnil” rozměry 86 × 65 × 159 milimetrů a hmotností 435 gramů. Do kapsy saka se tedy rozhodně schovat nedal. Pro lepší představu, jen akumulátor PowerShotu 600 je téměř stejně velký, jako celý PowerShot G7X.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor PowerShotu 600 v porovnání s PowerShotem G7X

Nejen fotoaparáty byly větší. Do redakce nám totiž dorazilo raritní, kompletní balení včetně krabice a veškerého příslušenství. Tehdejší balení se velikostí vyrovná dvěma balením zrcadlovky 7D, nebo šesti balením moderního PowerShotu G7X. Domů jste si tedy z obchodu nesli nepřehlédnutelný balík a vaše okolí mohlo váš nový digitál patřičně závidět.

  Klepněte pro větší obrázek
PowerShot 600 byl dodáván ve vskutku rozměrném balení

„Půlmega” ve dvou režimech

Dnes máme vyšší rozlišení i v kamerách přenosných počítačů. Tehdy se jednalo o výstřelek technologie. PowerShot disponoval CCD snímačem s rozlišením 570 tisíc obrazových bodů. Snímky bylo možné pořizovat ve třech rozlišeních: 832×608, 640×480 a 320×240 pixelů. Fotografie se ukládaly ve formátu JPEG při barevné hloubce 24 bitů. Zajímavosti bylo souběžné ukládání náhledů fotografií ve formátu TIFF. Citlivost snímače byla konstantní – ISO 100.

Klepněte pro větší obrázek
O zapínaní fotoaparátu se staral mechanický posuvný spínač, který zároveň odkrýval objektiv

O přenos obrazu na snímač se staral 7mm objektiv se světelností F2,5 (ekvivalent 50mm ohniska po přepočtu na plný formát). Ten byl vybaven automatickým ostřením pracujícím v rozsahu 40 cm až nekonečno, respektive v rozsahu 10 až 40 cm v makro režimu.

Oproti současným kompaktům byl PowerShot 600 vybaven štěrbinovou závěrkou, pracující s časy 1/30 až 1/500 sekundy.

Hit jménem PCMCIA

Pořízené snímky bylo možné uložit hned několika způsoby. K dispozici byla integrována flash paměť o kapacitě jednoho megabajtu a slot na paměťové karty. Použít bylo možné PCMCIA drive Canon (typ III) nebo PCMCIA Compact Flash adaptér (typ II) a to až do kapacity 170 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot na PCMCIA paměťové médium

Výrobce již tenkrát myslel na komfort uživatelů. V balení najdete mimo jiné i dokovací stanici. S fotoaparátem ji spojoval Centronics konektor a pro připojení k počítači byl použit standardní paralelní port.

Kreativně v devadesátémšestém

Nebyl by to Canon, abychom na něm nenašli kruhový volič. U modelu PowerShot 600 měl sice jen čtyři řežimy, o to však byly zajímavější. Prvním byl plně automatický režim označený písmenem „A”. Druhý, pokročilý režim označený jako „Custom” umožňoval manuální nastavení blesku, kompenzaci expozice ale například také fotografování do RAWu nebo aktivaci samospouště. Ta už tenkrát nabízela dvou nebo desetisekundovou prodlevu.

Třetí a čtvrtá poloha otočného voliče nesli označení „Erase” a „Erase all”. Jak už někteří jistě tuší, tyto režimy sloužily pro mazání fotografií z karty. Jak přesně tyto režimy fungovaly jsem nezjistil, vzápětí zmíním proč.

Klepněte pro větší obrázek
Horní stěna fotoaparátu s otočným voličem režimů

Dalším prvkem podporujícím kreativitu fotografů byl posuvný volič pod hledáčkem. Ten přepínal standardní barevné fotografie a černobílý záznam. Zajímavým prvkem voliče byla indikace vysunutím červeného proužku v hledáčku, jenž upozorňoval na zapnutý černobílý režim.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní stěna s posuvným voličem pro aktivaci černobílého režimu snímání

Akumulátor držák!

Fotoaparát byl dodáván se dvěma akumulátory typu NB-6N. Jednalo se o niklokadmiové články s kapacitou 700 mAh o napětí 7.2 V. Na jedno nabití šlo pořídit až 500 snímků bez blesku nebo 300 s bleskem. Dva akumulátory měly své opodstatnění. Jeho plné nabití totiž trvalo 12 až 15 hodin. Za zmínku také stojí fakt, že dnes, po osmnácti letech, vydržel nabitý akumulátor přibližně stovku snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akumulátory PowerShotu 600 bylo možné dobíjet jak v dokovací stanici, tak napřímo, síťovým adaptérem

Displej?

Nebo spíš zobrazovač? Ano, první PowerShot nedisponoval žádným displejem pro prohlížení pořízených snímků. V horní části fotoaparátu byl umístěn stavový displej z nějž bylo možné vyčíst informace o zbývající kapacitě paměťového média, nastavené kvalitě snímků a indikaci zapnutých kreativních funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
Stavový displej nabízel jen velmi strohé informace

Nyní bych se vrátil k režimům „Erase” a „Erase all”. Bez displeje, na kterém byste si prohlédli fotky, jste mohli jen tušit, jaké snímky se možná nepovedly a museli jste se pamatovat jejich pořadí na kartě. V podstatě se jednalo o ruskou ruletu mezi fotografiemi.

Nic víc?

Kdepak. Co by bylo za kompakt bez blesku. PowerShot 600 disponoval integrovaným bleskem se směrným číslem 9. Efektivní dosah je udáván v rozsahu 20 centimetrů až 3,5 metru.

Klepněte pro větší obrázek
Blesk, průhledový hledáček, snímač, senzory a tlačítko pro ovládání blesku v Custom režimu

Poslední nezmíněnou funkcí jsou hlasové poznámky. Fotoaparát měl již před 18 lety integrovaný mikrofon a kromě fotografií umožňoval zápis zvukových souborů ve formátu WAV.

Závěrem vlastnost v níž 18 let starý fotoaparát poráží svého novodobého „parťáka”. PowerShot 600 disponoval optickým průhledovým hledáčkem s přibližně 85% pokrytím. nový model PowerShot G7X hledáček nemá.

Technické specifikace:

 Model: Canon PowerShot 600
 Rok uvedení na trh: 1996
 Typ snímače: CCD
 Rozlišení snímače: 0,57 Mpx
 Efektivní rozlišení: 0,5 Mpx
 Velikost snímače:1/3“
 Citlivost: ISO 100
 Podporovaná rozlišení:832×608 px
640×480 px
320×240 px
 Vyvážení bílé: Automatické
 Objektiv:Pevný, ohnisko 7 mm (ekvivalent 50 mm)
 Rozsah ostření:Základní režim: 0,4 m až nekonečno
Makro režim: 0,1 m až 0,4 m
 Typ závěrky: s integrovanou clonou
 Rychlost závěrky:1/500–1/30 s
 Typ měření:se zvýhodněným středem
 Kompenzace expozice: -2 EV až +2 EV s krokem po 1/3 EV
 Kreativní režimy:černobílý, makro, custom
 Slot pro paměťovou kartu:PCMCIA (typ II nebo III)
 Podporované soubory: JPEG
TIFF (náhledy)
RAW
WAV (zvukové poznámky)
 LCD:pouze stavový, černobílý, segmentový
 Hledáček: optický, průhledový, pokrytí přibližně 85 %
 Blesk:integrovaný, směrné číslo 9
 Akumulátor:NB-6N (Ni-Cd, 700 mAh)
 Rozměry:160×93×59 mm
 Hmotnost: 420 g

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Akce už je někdy už moc, a tak je lepší trochu zpomalit. Vybrali jsme hry, u kterých můžete vypnout a přijít na jiné myšlenky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě