Canon plánuje revoluci ve VR videu. Pomoci má duální objektiv se záznamem na jeden snímač

7. října 2021
TWEET SDÍLET

Canon představil nové průkopnické řešení pro záznam virtuální reality, které využívá schopnosti bajonetu RF. Systém Canon EOS VR, jehož součástí je nový stereoskopický objektiv Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE, byl vyvinut jako odpověď na poptávku po kvalitním 3D obsahu ve formátu 180° VR 0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento ultraširokoúhlý dvojitý objektiv typu rybí oko s úhlem záběru 190° je první výměnný VR objektiv značky Canon, který zjednodušuje technické vybavení i vlastní záznam videa ve formátu 180° VR a statických snímků fotoaparátem EOS R5, a to při zachování vysoké optické kvality. Aby se však fotoaparát naučil novým kouskům, bude muset být softwarově aktualizován.

Vedle samotného objektivu je součástí systému EOS VR také nově vyvinutá aplikace EOS VR Utility a zásuvný modul EOS VR Plug-in pro Adobe Premiere Pro, které zjednodušují postprodukci a usnadňují tvorbu od vstupu po konečný výsledek.

Důmyslná optická sestava objektivu, která umožňuje projekci dvou obrazů na jeden snímač, zajišťuje dokonalé zarovnání a synchronizaci přímo ve fotoaparátu. Zachycení dvou obrazů na jeden snímač totiž znamená dokonale sladěné parametry bez možných odchylek v podání barev či expozici, k nimž může docházet u systémů se dvěma snímači.

Elektromagnetické jednotky ovládání clony (EMD), kterými jsou oba objektivy vybavené, jsou rovněž synchronizovaně řízené kvůli konzistentní expozici.

Konstrukce duálního objektivu sestává z celkem 24 čoček ve 20 skupinách – 12 čoček v 10 skupinách pro každý objektiv. Konstrukce využívá důmyslný zásuvný optický mechanismus s interaxiální vzdáleností 60 mm pro přirozený dojem z obrazu.

Každý z objektivů má pak dva členy s velmi nízkým rozptylem, které pomáhají dosáhnout vysoké ostrosti v celé ploše snímku. Clona pracuje v rozmezí F2,8 až F16 a ostřit bude možné od 20 cm. K dispozici je i držák želatinových filtrů na straně s bajonetem.

Povrchová optická úprava SWC je vhodný i pro záznam se sluncem v záběru, protože potlačuje odlesky a závoj, k nimž běžně dochází. Vysoká světelnost objektivu F2,8 spolu s vysokou dostupnou citlivostí fotoaparátu EOS R5 jsou pak předpokladem k vynikajícím výsledkům při nízké hladině osvětlení.

Cena nového stereoskopického objektivu Canon RF 5,2 mm F2,8L DUAL FISHEYE byla stanovena na 56 990 korun. Dostupný by měl být koncem letošního roku.

Témata článku: Canon, Objektivy, Technologie, Objektivy na Heureka.cz