Canon oznámil dvě nové APS-C zrcadlovky: EOS 800D a EOS 77D

16. února 2017
TWEET SDÍLET
Canon rozšířil řadu zrcadlovek určených pro začínající a pokročilejší fotografy. Novinkami jsou vylepšený autofokus, výkonnější procesor a rozšířené možnosti bezdrátové konektivity přes Bluetooth.

Začátečnická DSLR Canon EOS 800D a pokročilejší Canon EOS 77D, kterou lze označit za odlehčenou verzi modelu EOS 80D, sdílejí řadu společných rysů.

Oba fotoaparáty jsou osazeny APS-C CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx – jedná se tedy o stejné rozlišení, jako u Canonu EOS 750D z roku 2015. Citlivost je možné nastavit v rozmezí hodnot ISO 100–25 600 (v režimu rozšíření až ISO 51 200). Závěrka pracuje rychlostí 30 až 1/4 000 s.

7 nejčastějších začátečnických chyb při fotografování

7 nejčastějších začátečnických chyb při fotografování

Každý fotograf nějak začínal a každý fotí trošku odlišně a tím si buduje svůj fotografický rukopis. Výsledkem jsou fotografie originální pojetím i obsahem. Velmi často se začátečníci dopouštějí celé řady chyb. Jaké jsou ty nejčastější?

Oba modely jsou nově poháněny procesorem DIGIC 7, jímž je vybavena též poslední loňská novinka Canonu, bezzrcadlovka EOS M5. Díky zvýšenému výkonu lze pořizovat série rychlostí až 6 sn./s, resp. 4,5 sn./s při použití živého náhledu, přičemž vyrovnávací paměť pojme až 27 snímků ve formátu RAW (14 bitů).

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

Akurátní změření expozice má na starosti snímač RGB+IR s 7 560 pixely. Měření je rozdělené do 63 zón a mělo by zohledňovat i jemné nuance v záběru, jako je např. tón pleti. Expozici lze kompenzovat v rozsahu +/-5 EV. V nabídce jsou tradiční fotografické režimy Auto, P, S, A, M, 7 scénických módů a 10 kreativních filtrů. U obou přístrojů je možné přepnout z tradičního uživatelského prostředí do „jednoduššího“ režimu s průvodcem určeného pro naprosté začátečníky

Autofokus v novém

Vylepšen byl taktéž systém automatického ostření. Při fotografování přes optický hledáček je k dispozici 45 ostřicích bodů křížového typu, což je solidní počet oproti 19 bodům u Canonu EOS 750D. S citlivostí až -3 EV by měl autofokus zvládat ostření v horších světelných podmínkách. Při focení přes živý náhled se aktivuje technologie Dual Pixel AF se 49 ostřicími body s možností sledování objektu a detekce tváře. Oblast zaostření lze vybírat jednoduše dotykem na obrazovce.

 Nová technologie snímání Dual pixel od Canonu

 Nová technologie snímání Dual pixel od Canonu

Canon představil novou zrcadlovku EOS 70D, která využívá nový typ snímače Dual Pixel CMOS AF. Podrobnosti najdete v článku.

Sledování objektu funguje i v režimu natáčení videa. Obě nové zrcadlovky umí natáčet Full HD videosekvence při snímkové frekvenci 60 sn./s. Při natáčení filmů z ruky lze využít služeb 5osého digitálního stabilizátoru. Soubory se ukládají do formátu MP4 a maximální délka záznamu činí 30 minut. Na těle přístrojů najdeme i konektor pro externí mikrofon.

Držet směr – test Canonu EOS 750D

Držet směr – test Canonu EOS 750D

Canon EOS 750D je dalším pokračováním v řadě zrcadlovek určené mírně pokročilým amatérům. Jistě bude svádět těžké bitvy s bezzrcadlovkovou konkurencí, která se tlačí na jeho místo.

Záběr lze komponovat přes optický hledáček s 95% pokrytím a se zvětšením 0,82×, nebo přes 3" displej s rozlišení 1 040 000 bodů. LCD je nejen dotykové, ale taktéž otočné. U vyššího modelu EOS 77D je přítomný indikátor přiblížení oka.

Canon zapracoval také na bezdrátové konektivitě. Kromě WiFi s podporou NFC mohou uživatelé nově využít trvalého propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními prostřednictvím technologie Bluetooth. Oba oznámené modely jsou tedy plně kompatibilní s novým dálkovým „bluetooth“ ovladačem BR-E1 s dosahem až 5 m, jehož cena byla stanovena na 50 USD.

Soubory se ukládají na SD, SDHC a SDXC paměťové karty. Li-Ion akumulátor LP-E17 by měl na jedno nabití zvládnout nafocení 600 (přes OVF) nebo 270 (přes LCD)snímků. Vestavěný blesk se směrným číslem 12 a synchronizačním časem 1/250 s podporuje bezdrátové optické připojení více blesků řady Speedlite EX.

Canon EOS 80D a zoom EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM

Canon EOS 80D a zoom EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM

Novinka EOS 80D přichází s novým snímačem a vylepšeným autofokusem. Zároveň výrobce představil nový univerzální zoom pro DSLR formátu APS-C a zajímavý doplněk pro záznam videa.

Rozdílů poskrovnu

A čím se tedy Canon EOS 800D a Canon EOS 77D liší? Vyšší model nabízí pokročilejší možnosti externího ovládání. Na horní stěně nalezneme displej se zobrazením nastavení fotoaparátu a ovladač vedle displeje je nejen 4směrný, ale též otočný – v manuálním módu jím lze nastavit jeden z expozičních parametrů (druhému je určen horní roller).

EOS 77D je s 540 gramy krapet těžší než EOS 800D (532 g), nicméně rozměry obou přístrojů jsou totožné – 131 × 99,9 × 76,2 mm. Canon EOS 800D se začne prodávat v dubnu za 750 USD (jen tělo). Canon EOS 77D by se měl na trhu objevit v téže době s cenovkou 900 USD (tělo).

Inovovaná optika

Společně s novými zrcadlovkami byl představen základní objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností Canon EF-S 18–55mm F4–5,6; po vynásobení crop faktorem 1,6× odpovídá rozsah ohnisek 29–88 mm. Optická konstrukce sestává z 12 členů uspořádaných do 10 skupin. Clonu tvoří 7 lamel a závit na filtr má průměr 58 mm. Objektiv je stabilizován s účinností 4 EV a autofokus je poháněn motorkem STM.

Minimální zaostřovací vzdálenost činí 25 cm. Hlavní devizou nového zoomu jsou jeho kompaktní rozměry – tubus je dlouhý 61,8 mm s maximálním průměrem 66,5 mm – a nízká váha, pouhých 215 gramů. Canon EF-S 18–55mm F4–5,6 bude k dostání v kitu s výše zmíněnými novými těly, popř. si jej budete moci zakoupit samostatně za 250 USD.​

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

3 Adam Kos