Canon oznámil dvě nové APS-C zrcadlovky: EOS 800D a EOS 77D

16. února 2017
TWEET SDÍLET
Canon rozšířil řadu zrcadlovek určených pro začínající a pokročilejší fotografy. Novinkami jsou vylepšený autofokus, výkonnější procesor a rozšířené možnosti bezdrátové konektivity přes Bluetooth.

Začátečnická DSLR Canon EOS 800D a pokročilejší Canon EOS 77D, kterou lze označit za odlehčenou verzi modelu EOS 80D, sdílejí řadu společných rysů.

Oba fotoaparáty jsou osazeny APS-C CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx – jedná se tedy o stejné rozlišení, jako u Canonu EOS 750D z roku 2015. Citlivost je možné nastavit v rozmezí hodnot ISO 100–25 600 (v režimu rozšíření až ISO 51 200). Závěrka pracuje rychlostí 30 až 1/4 000 s.

Oba modely jsou nově poháněny procesorem DIGIC 7, jímž je vybavena též poslední loňská novinka Canonu, bezzrcadlovka EOS M5. Díky zvýšenému výkonu lze pořizovat série rychlostí až 6 sn./s, resp. 4,5 sn./s při použití živého náhledu, přičemž vyrovnávací paměť pojme až 27 snímků ve formátu RAW (14 bitů).

Akurátní změření expozice má na starosti snímač RGB+IR s 7 560 pixely. Měření je rozdělené do 63 zón a mělo by zohledňovat i jemné nuance v záběru, jako je např. tón pleti. Expozici lze kompenzovat v rozsahu +/-5 EV. V nabídce jsou tradiční fotografické režimy Auto, P, S, A, M, 7 scénických módů a 10 kreativních filtrů. U obou přístrojů je možné přepnout z tradičního uživatelského prostředí do „jednoduššího“ režimu s průvodcem určeného pro naprosté začátečníky

Autofokus v novém

Vylepšen byl taktéž systém automatického ostření. Při fotografování přes optický hledáček je k dispozici 45 ostřicích bodů křížového typu, což je solidní počet oproti 19 bodům u Canonu EOS 750D. S citlivostí až -3 EV by měl autofokus zvládat ostření v horších světelných podmínkách. Při focení přes živý náhled se aktivuje technologie Dual Pixel AF se 49 ostřicími body s možností sledování objektu a detekce tváře. Oblast zaostření lze vybírat jednoduše dotykem na obrazovce.

Sledování objektu funguje i v režimu natáčení videa. Obě nové zrcadlovky umí natáčet Full HD videosekvence při snímkové frekvenci 60 sn./s. Při natáčení filmů z ruky lze využít služeb 5osého digitálního stabilizátoru. Soubory se ukládají do formátu MP4 a maximální délka záznamu činí 30 minut. Na těle přístrojů najdeme i konektor pro externí mikrofon.

Záběr lze komponovat přes optický hledáček s 95% pokrytím a se zvětšením 0,82×, nebo přes 3" displej s rozlišení 1 040 000 bodů. LCD je nejen dotykové, ale taktéž otočné. U vyššího modelu EOS 77D je přítomný indikátor přiblížení oka.

Canon zapracoval také na bezdrátové konektivitě. Kromě WiFi s podporou NFC mohou uživatelé nově využít trvalého propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními prostřednictvím technologie Bluetooth. Oba oznámené modely jsou tedy plně kompatibilní s novým dálkovým „bluetooth“ ovladačem BR-E1 s dosahem až 5 m, jehož cena byla stanovena na 50 USD.

Soubory se ukládají na SD, SDHC a SDXC paměťové karty. Li-Ion akumulátor LP-E17 by měl na jedno nabití zvládnout nafocení 600 (přes OVF) nebo 270 (přes LCD)snímků. Vestavěný blesk se směrným číslem 12 a synchronizačním časem 1/250 s podporuje bezdrátové optické připojení více blesků řady Speedlite EX.

Rozdílů poskrovnu

A čím se tedy Canon EOS 800D a Canon EOS 77D liší? Vyšší model nabízí pokročilejší možnosti externího ovládání. Na horní stěně nalezneme displej se zobrazením nastavení fotoaparátu a ovladač vedle displeje je nejen 4směrný, ale též otočný – v manuálním módu jím lze nastavit jeden z expozičních parametrů (druhému je určen horní roller).

EOS 77D je s 540 gramy krapet těžší než EOS 800D (532 g), nicméně rozměry obou přístrojů jsou totožné – 131 × 99,9 × 76,2 mm. Canon EOS 800D se začne prodávat v dubnu za 750 USD (jen tělo). Canon EOS 77D by se měl na trhu objevit v téže době s cenovkou 900 USD (tělo).

Inovovaná optika

Společně s novými zrcadlovkami byl představen základní objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností Canon EF-S 18–55mm F4–5,6; po vynásobení crop faktorem 1,6× odpovídá rozsah ohnisek 29–88 mm. Optická konstrukce sestává z 12 členů uspořádaných do 10 skupin. Clonu tvoří 7 lamel a závit na filtr má průměr 58 mm. Objektiv je stabilizován s účinností 4 EV a autofokus je poháněn motorkem STM.

Minimální zaostřovací vzdálenost činí 25 cm. Hlavní devizou nového zoomu jsou jeho kompaktní rozměry – tubus je dlouhý 61,8 mm s maximálním průměrem 66,5 mm – a nízká váha, pouhých 215 gramů. Canon EF-S 18–55mm F4–5,6 bude k dostání v kitu s výše zmíněnými novými těly, popř. si jej budete moci zakoupit samostatně za 250 USD.​

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Canon, Objektivy, Zrcadlovky


Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily