Canon o krok napřed: 12Mpx pro začátečníky

25. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Svorně s konkurencí představil Canon několik novinek pro jarní kolekci 2008. Na trh bude uvedeno pět nových digitálů.

Canon představil sérii nových výrobků pro první pololetí roku 2008 – jarní kolekce 08. Mimo několika nových tiskáren a celkem patnácti modelů videokamer byli k vidění tři nové kompakty z řady PowerShot, jedna stylovka Ixus a netrpělivě očekávaná digitální zrcadlovka EOS 450D.

Klepněte pro větší obrázek 
Vyjma EOSu 450D zde vidíte kompletní jarní digikolekci

Canon Digital Ixus 80 IS

Podobně jako před rokem byla touto dobou představena dvojice ultrakompaktů Ixus 70 a Ixus 75, tak i letos přichází na trh Ixus z nižší dvojciferné řady. Nic to však nemění na tom, že je fotoaparát vybaven několika novinkami.

Po stránce designové se téměř nic nezměnilo, Ixus 80 se drží retrovzezření svých předchůdců, tentokrát však přidává další rozměr v podobě čtyř barevných provedení – stříbrná, karamelová, čokoládová a růžová. Tělo je plastové s hliníkovým opláštěním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř fotoaparátu najdete CCD snímač s rozlišením 8 Mpx, jehož citlivost je možné volit v rozmezí ISO 80 až ISO 1 600. Optika je vybavena trojnásobným zoomem s rozsahem ohnisek 38–114 mm při světelnosti F2,8–4,9. I tentokrát se výrobce rozhodl přidat stabilizaci obrazu, což je ostatně patrné již ze samotného názvu fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv se Canon snaží zachovávat v řadě Ixus optické hledáčky, jejih použitelnost je velmi omezená. Pro kompozici tak téměř vždy využijete displej, který má velikost 2,5" a rozlišení 230 000 obrazových bodů.

Novinkou je funkce odstranění červených očí přímo v režimu snímání, bez nutnosti dodatečné úpravy a vylepšený detektor pohybu a tváří. Fotoaparát by se měl objevit na trhu v březnu tohoto roku.

Canon PowerShot A470

Základní řada digitálních kompaktů se po delší odmlce také dočkala upgradu. Na venek opět nenajdete mnoho rozdílů. Tělo fotoaparátu má stále podlouhlý tvar a zjednodušené ovládání. Nejviditelnější změnou je zvětšení displeje na 2,5", jeho rozlišení je však pouhých 115 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V útrobách se ukrývá snímač s rozlišením 7 Mpx, což je hned o dva megapixely více, než u předchůdce A460. Okem digitálu je objektiv s 3,4× zoomem a ohniskem 38–132 mm, jeho světelnost F3,0–5,8 však pokulhává za průměrem.

Klepněte pro větší obrázek

Expoziční automatika je doplněna celkem deseti scénickými módy, videosekvence je možné natáčet v rozlišení 640 × 480 bodů při frekvenci 20 sn./s.

Canon PowerShot A580 a A590 IS

Fotoaparáty řady A5xx byly tradičně představeny ve dvojici, která se liší podobně jako předchozí generace v přítomnosti/absenci stabilizace obrazu a v rozpětí expozičních režimů. Oba dva fotoaparáty mají rozlišení 8 Mpx, což s sebou nese velikost snímků 3 264 × 2 448 obrazových bodů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Shodný je i objektiv, který má čtyřnásobný optický zoom s rozsahem 35–140 mm a velmi dobrou světelnost F2,6–5,5. Model A590 IS má navíc optický stabilizátor obrazu. Citlivost je nastavitelná v tradičním rozsahu ISO 80 až 1 600.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako tomu bylo u modelů A560 a A570 IS, i v nové generaci je nižší model konstruován jako expoziční automat s řadou scénických režimů (13). Naopak u A590 IS najdeme mimo scénických režimů také plnou nabídku pokročilých expozičních režimů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V případě displeje sáhl Canon po stejné variantě jako v loňském roce, tj. velikost 2,5" a rozlišení podprůměrných 115 000 bodů. Samozřejmostí je podpora SD a SDHC paměťových karet. Napájení je v režii dvojice AA akumulátorů.

Canon EOS 450D

Netrpělivě očekávaný nástupce modelu EOS 400D je podle předpokladů jeho upgradem a nese označení EOS 450D, interní pracovní označení Canonu je labuť. Fotoaparát se opět drží zvolené cesty malých rozměrů, plastové konstrukce a jednoduchého ovládání. Tělo fototoaparátu bylo částečně přepracováno pro lepší držení. Grip je o něco větší a pro pevnější úchop byl použit gumový potah.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní stěna doznala větší změny, a to především z důvodu většího displeje, který má nyní úhlopříčku 3" a rozlišení 230 000 bodů. Částečně se také změnilo ovládání, kdy je menu přepracováno podle jedničkové řady zrcadlovek – procházení v záložkách. Křížový volič na zadní straně je osazen odlišnými parametry pro přímou volbu. Největší změnou je asi přesun tlačítka pro volbu citlivosti na horní stranu těla.

Klepněte pro větší obrázek

Nezbytnou novinkou je funkce živého náhledu na displeji, která se aktivuje tlačítkem SET. Ostření v režimu živého náhledu je zajištěno hlavním snímačem a podle dostupných informací pracuje na základě porovnávání kontrastu. Změny doznal také hledáček, který je o něco větší a světlejší než u modelu 400D, zvětšení hledáčku je 0,87×, pokrytí scény pak 95%. Nově se v hledáčku zobrazuje informace o zvolené citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení snímače narostlo o dva megapixely na celkových 12,2 Mpx, což znamená velikost obrázků 4 272 × 2 848 obrazových bodů, k dispozici je formát JPEG a RAW (12bit a 14bit). V nastavení citlivosti přibyla volba priority světlých tónů, která automaticky nastavuje citlivost v rozmezí ISO 200 až 1 600. Autofokus pracuje s devítkou ostřících boodů, přičemž ve středové oblasti jsou použity křížové ostřící body, jejich využití je však možné pouze při použití objektivu se světelností F2,8 a lepší.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako konkurence, tak i Canon změnil typ paměťové karty z CF na SD, samozřejmostí je i podpora SDHC karet. S přístrojem se bude dodávat nový typ akumulátoru, který má přibližně o 50 % větší výdrž.

Konečná cena fotoaparátu zatím nebyla stanovena, neměla by ale překročit 24 tisíc korun v setu se základním objektivem. Dostupnost na trhu byla oznámena na počátek března.

Témata článku: Technika, Canon, První pohled


Bitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

Bitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

** Ethereum ve středu čeká aktualizace Altair ** Je součástí přechodu na novou generaci příští rok ** Eth2 slibuje rychlost a žádné náročné těžení

Jakub Čížek
EthereumKryptoměnyTechnologie
Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

Mohutné „erupce“ supermasivních černých děr ovlivňují vesmír široko daleko

** Materiál vyvrhovaný z bezprostředního okolí supermasivních černých děr vytváří bubliny v jejich okolí ** Ty se postupně rozpínají a zasahují velkou oblast okolního vesmíru ** Při tom vznikají úchvatné a obrovské struktury hřibovitého tvaru, prstence či vlákna

Stanislav Mihulka
Černé díryVesmír
Do Fortnite míří další známé postavy. Tentokrát Jill a Chris z Resident Evil

Do Fortnite míří další známé postavy. Tentokrát Jill a Chris z Resident Evil

Crossovery nekončí, Fortnite opět přizval do své soupisky další populární hrdiny.

Michal Maliarov
Epic GamesFortniteVideo