Canon, Nikon a Sony pro nás chystají nové plnoformátové stroje, kdy se jich dočkáme?

Canon, Nikon a Sony pro nás chystají nové plnoformátové stroje, kdy se jich dočkáme?

Zatímco před několika měsíci většina výrobců rušila své prezentace na veletrzích a mnohé akce se přesouvaly, nyní se mlžeme těšit na nemálo nových produktů.

Canon

Jako první své novinky ukáže Canon, očekávané bezzrcadlovky EOS R5 a EOS R6 by měly být oficiálně představeny 9. července ve 14.00 – právě v tento okamžik bude také spuštěno online představení novinek.

image.png

Vedle dvojice bezzrcadlovek se můžeme těšit také na několik nových objektivů a pravděpodobně bude doplněna i mapa objektivů pro následující období. Internetová šuškanda se v tomto směru shoduje nad následujícími novinkami:

 • Canon RF 50 mm F1,8 STM
 • Canon RF 85 mm F2 Macro IS STM
 • Canon RF 70–200 mm F4 L IS USM
 • Canon RF 100–500 mm F4,5–7,1 L IS USM
 • Canon RF 600 mm F11 IS
 • Canon RF 800 mm F11 IS STM
 • Canon RF 1,4× telekonvertor
 • Canon RF 2× telekonvertor

Nikon

U Nikonu se podle posledních informací můžeme těšit na dvojici plnoformátových bezzrcadlovek Z6s a Z7s, které by měly nahradit první generaci této dvojice. 

Podle neověřených informací budou oba přístroje postaveny na základě svých předchůdců, a to včetně snímače. Nově by měla být osazena dvojice obrazových procesorů Expeed, baterie s větší kapacitou, možnost napájení prostřednictvím USB-C rozhraní, dva sloty pro paměťové karty, video v rozlišení 4K při 60 sn.

Z_Series.jpeg

Představeny budou oba dva modely do konce roku 2020, přesnější odhady termínu pak hovoří o říjnu. Velmi pravděpodobné je také uvedení modelu Z5 který bude lehčí variantou Z6, určenou pro začínající fotografy. Společně s touto bezzrcadlovkou se očekává také uvedení trojice nových objektivů:

 • Nikkor Z 24–50 mm F4-6,3 
 • Nikkor Z 50 mm F1,2 S
 • Nikkor Z 14–24 mm F2,8 S

Sony

V případě největšího rivala předchozích dvou firem bychom se měli dočkat ji třetí generace plnoformátové videobezzrcadlovky A7S III. Podle dostupných informací by měl být digitál představen koncem léta.

Z rozhovoru z viceprezidentem Sony, Kenji Tanakou, vyplynulo, že novinka nebude pouze rozšiřovat předcházející generaci, ale mělo by se jednat o kompletně nový stroj, osazený novým snímačem, což by mělo přinést také možnost videozáznamu ve 4K 60p při 10 bitech (4:2:2) a pravděpodobně také možnost ukládání RAW videa.

We’ve received many requests, especially from professional video content creators, and I can confirm that a successor to the Alpha 7S II will be coming, later this summer. Right now we’re focused on the launch of the new camera, and it will be a complete redesign of the whole system, including the image sensor. Everything is new. We hope it will meet and exceed the expectations and requests of our customers. I’m very confident that our new model will meet their demands.

The ‘S’ originally stood for ‘sensitivity’ but now I think it should stand for ‘supreme’ in terms of image quality, and expression. It comes from having really big pixels. I think that many professionals and high-end users will enjoy the new camera.

Kenji Tanaka

Novinkou vy údajně měl být také zcela nový elektronický hledáček s velmi detailním rozlišením 9,11 Mpx. Na jednu stranu je to zvláštní krok, jelikož je fotoaparát využíván především pro záznam videa, které se obvykle točí v režimu živého náhledu na displeji. Na druhou stranu je ale fotoaparát využíván pro regulérní fotografii zejména ve zhoršených světelných podmínkách, kdy podává vynikající výsledky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud