Canon gratuluje letošní vítězce World Press Photo

22. února 2011

Společnost Canon gratuluje fotografce Jodi Bieber z Jižní Afriky k vítězství v prestižní soutěži World Press Photo. Na vítězné fotografii je zachycena Bibi Aisha. Fotografie byla pořízená pro časopis Time, který ji použil 1. srpna na titulní stránku. Snímek také v soutěži získal první cenu v kategorii „Portréty”.

World Press Photo je již 54 let uznávanou světovou soutěží pro novináře fotografy a vyhledávanou událostí mezi fotografy po celém světě. Letošního ročníku se zúčastnilo 5 847 profesionálních fotografů se 125 různými národnostmi. Celkově se soutěže zúčastnilo 108 059 snímků, což je oproti loňskému roku o 5 % více. Canon je partnerem World Press Photo od roku 1992.

„Působivé snímky oživují zážitky a události a působí o to silněji, když jsou veřejnosti na očích. Je nám potěšením spolupracovat s fotografickou soutěží World Press Photo již více než 19 let. Potvrzuje to náš závazek k ‚síle obrazu’. Neuvěřitelné snímky v letošním ročníku opět zvyšují laťku do příštích let a my gratulujeme všem účastníkům za fantastické příspěvky,“ Kieran Maggee, Professional Imaging marketing Director, Canon Europe.

Fotografové, fotoagentury, noviny a časopisy z celého světa představují nejlepší snímky z minulého roku. Mezinárodní porotě, složené z obrazových editorů, fotografů a zástupců tiskových agentur z různých částí světa, předsedá David Burnett, fotoreportér a zakladatel Contact Press Images. Celé dva týdny před udílením cen porota stráví vybíráním vítězů devíti kategorií. Již druhým rokem je první část soutěže v rukou poroty, která hodnotí každou kategorii. Ve finálovém kole se jeden zástupce z každé kategorie připojí k porotě a zajistí tak návaznost hodnocení.

Na vítězném snímku fotografky Jodi Bieber je osmnáctiletá Bibi Aisha z provincie Oruzgan v Afgánistánu. Bibi Aisha si stěžovala na manželovo násilné zacházení a utekla od něj do rodného domu. Hnutí Taliban přijelo pro Bibi Aishu, aby byla předána do rukou spravedlnosti. Poté, co velitel hnutí Taliban vyslovil svůj verdikt, švagr ji srazil k zemi a manžel jí uřízl uši a potom i nos. Bibi Aisha byla ponechána bez pomoci a zachránili ji až humanitární pracovníci a američtí vojáci.

Jodi Bieber obdrží za svůj vítězný snímek finanční odměnu 10 000 EUR a tělo fotoaparátu Canon EOS s objektivem. Ve všech kategoriích se také udělují první tři ceny. Vítězové první ceny v každé kategorii obdrží finanční odměnu 1500 EUR.

Vítězné fotografie budou vystaveny ve více než 100 městech ve 45 státech. Výstava bude zahájena koncem dubna v Amsterodamu. V ročence, která je překládána do šesti jazyků, jsou bližší informace o vítězných snímcích. Přehled jednotlivých výstav najdete na stránce: www.worldpressphoto.org/exhibitions.

World Press Photo podporují Dutch Postcode Lottery a celosvětově společnosti Canon a TNT. Více informací o soutěži World Press Photo najdete na stránce: www.worldpressphoto.org.

Témata článku: Tiskové zprávy