Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem

19. prosince 2015
TWEET SDÍLET
Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem
Canon na podzim doplnil řadu prémiových kompaktů s přídomkem X. Podíváme se na model G9 X, který je určen do kapes fotografů, toužících po dobré obrazové kvalitě v miniaturním a stylovém těle.

Hlavní předností Canonu G9 X je malá váha a kapesní rozměry, čemuž je přizpůsobena celková konstrukce těla fotoaparátu, na němž bychom marně hledali nějaké ergonomické prvky. O stabilitu se stará pouze grip na palec na zadní straně těla a protiskluzová úprava na straně přední.

Vzhledem k váze a rozměrům přístroje je tato ergonomická výbava více než dostačující i pro fotografování „od pasu“ čili jednou rukou.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání

Nabídka ovládacích prvků je redukována na minimum – na horní hraně sice najdeme kruhový volič fotorežimů, nicméně na zadní straně už vedle displeje nezbylo místo na klasický 4směrný volič, který obvykle slouží k navigaci v menu. K dispozici je pouze čtveřice tlačítek: videospoušť, Rychlé menu pro nastavení důležitých parametrů přes dotykovou obrazovku, Menu a Info pro přepínání zobrazených informací jak v režimu focení, tak v módu prohlížení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dotykový displej je tak jediným nástrojem pro práci v Rychlém menu/Menu, odkud se nastavuje např. režim autofokusu, měření expozice, obrazové filtry a efekty. V době dotykáčů (mobilů, tabletů) by ovšem tato vlastnost nemusela být vnímán negativně, i když staromilci (jako já) by ocenili možnost proklikat se ke všem funkcím a nastavením přes čudlíky. I tak je třeba ocenit rychlou a přesnou odezvu monitoru. S trochou cviku lze potřebná nastavení provést opravdu rychle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při prvním pohledu by se mohlo zdát, že je výčet ovládacích prvků kompletní, ale při bližším prozkoumání a ohmatání přece jen najdeme ještě jeden: otočný prstenec u kořene objektivu. Podle zvoleného fotografického režimu (P, Av, Tv, M) se jím nastavují dílčí expoziční parametry.

V prioritních módech jsou tak pokryty potřeby rychlého nastavení clony a času, v plném manuálu je bohužel nezbytné jeden z parametrů nastavit dotykem. Vzhledem k tomu, že prstenec představuje jediný „roller“ na tělě fotoaparátu, velmi pravděpodobně nevyužijete možnosti jeho přeprogramování na jinou funkci. Pro tyto účely daleko lépe poslouží videospušť (pokud tedy zrovna netočíte video), jíž lze též přiřadit jednu z volitelných funkcí.

Rychlost provozu a ostření

Fotoaparát ostří na základě detekce kontrastu, přičemž má k dispozici 31 ostřicích bodů. Podporuje funkce jako detekce obličeje a sledování objektu. Dle specifikací výrobce by měl být schopen zaostřit za 0,13 sekundy. Poslední údaj se však nejspíš vztahuje na ideální světelné podmínky čili kontrastní a jasnou scénu. V praxi je autofokus poněkud pomalejší a ani v přesnosti není velký přeborník. Nejspíš i proto je fotoaparát vybaven bracketingem ostření, kdy zachytí 3 snímky s různou rovinou zaostření (rozpětí lze zvolit).

Užitečným pomocníkem při jednorázovém zaostření je možnost volby oblasti ostření dotykem – přesnosti napomůže současné zvětšení zaostřované oblasti. Horší zprávou je velká prodleva mezi pořízením jednotlivých snímků, kdy si i při vypnutém náhledu vyfoceného snímku počkáte cca 0,88 s.

Od zapnutí po první snímek: 2,35 s

Snímek bez namáčknutí (předostření): 0,45 s

Snímek s namáčknutím (s předostřením): 0,17 s

Připravenost na další snímek při vypnutém náhledu snímku: cca 0,88 s

 

 

 

 

 

Obrazová kvalita

Jak už bylo řečeno v první kapitole, Canon G9 X je osazen objektivem s ohniskovým rozsahem 28–84 mm (ekv. 35 mm filmu), tedy s 3× optickým zoomem, což je o krapet menší rozpětí než u „dražších“ G7 X a G5 X. To ovšem nelze brát jako horší specifikace, ta je ukryta jinde: ve světelnosti zoomu. Zatímco objektivy vyspělejších sourozenců začínají na F1,8 a končí na F2,8, Canon G9 X nabízí rozsah světelnosti F2–4,9, přičemž s přizoomováním (i drobným) světelnost prudce klesá. Právě objektiv je nejspíš nejzásadnějším downgradem, kterým se tento fotoaparát liší od svých soukmenovců a který též stojí za jeho nižší cenou. Jinak se totiž o obrazový výstup starají totožný čip i procesor.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát ostří ze vzdálenosti 5 cm, lze s ním tedy při nevelké předmětové vzdálenosti dosáhnout příjemně rozostřeného pozadí, popř. zachytit detaily – vždy je však nutné v menu aktivovat režim makro.

Častým problémem kompaktů Canonu bývá chromatická aberace. V tomto případě jsou ovšem obavy liché, v JPEGu najdeme fialové lemování jen v rozích snímků na velmi kontrastních hranách

.Klepněte pro větší obrázek
Výřez při 100% přiblížení

Co se týče šumu, není vzhledem k rozměrů snímače divu, že Canon G9 X podává ve své kategorii velmi solidní výkon i při vyšších citlivostech, dle mého soudu až do hodnoty ISO 3 200. Ostatně, podívejte se sami na výřezy při 100% přiblížení. Vlevo JPEG, vpravo RAW.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 200
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 400
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 800
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 1 600
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 3 200
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 6 400
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ISO 12 800

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Kompaktní fotoaparáty

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

11 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý