Canon G5 X a G9 X: Doplnění profesionálních kompaktů Canon

20. října 2015
TWEET SDÍLET
Minulý týden byly oficiálně ohlášeny nové modely Canon PowerShot G5 X a G9 X, které doplnily portfolio kompaktů s velkými, resp. většími snímači. Co nového přináší a kdo je jejich hlavním rivalem.

Letos se Canon opravdu pochlapil. Nejenže zapracoval na svém systému kompaktních fotoaparátů s výměnnou optikou, který doposud ležel tak trochu ladem, ale pořádně „hrábl“ také do své nabídky profesionálních (jak je sám označuje) kompaktů.

Jen pro úplnost: Zmíněná bezzrcátková řada „M“ zaznamenala hned dva nové přírůstky – vlajkovou loď Canon EOS M3 a její light verzi EOS M10. Do jaké míry dokážou tyto dva přístroje konkurovat vycizelovaným modelů jiných značek, toť otázka. Ostatně, něco jsme o tom už psali.

Canon EOS M3: O krok dál – lépe a rychleji

Canon EOS M3: O krok dál – lépe a rychleji

První model bezzrcadlovky s označením „M“ se Canonu příliš nepovedl. A na reparát si museli uživatelé emkové série v Evropě počkat skoro celé tři roky. Podařilo se Canonu napravit předchozí přešlapy?

Mnohem jistější půdou je pro Canon produkce vyspělých kompaktů. V tomto segmentu firma dlouho bodovala s fotoaparáty řady G se snímačem o velikosti 1/1,7". Poslední model, G16, už má ovšem za sebou dva roky existence. A od té doby ticho po pěšině… Nebo že by ne? Je dost možné, že těmto tolik oblíbeným kompaktů odzvonilo a na jejich místo přichází přístroje vyšší/jiné kategorie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podzimní novinky: Canon PowerShot G5 X a Canon PowerShot G9 X

Už roku 2012 Canon přišel na trh s ambiciózním fotoaparátem Canon PowerShot G1 X, který nabídl na kompakt tehdy nebývale velký, 1,5“ snímač. „Ikskovou“ řadu (písmeno X má nejspíš signalizovat velký snímač) loni na podzim doplnil přístroj G7 X s menším, jednopalcovým snímačem.

Právě tento model nejspíš původní „géčkovou“ řadu umrtvil a připravil půdu pro 3 letošní novinky: Canon PowerShot G3 X, G5 X a G9 X. Ač se jedná o parametrově podobné přístroje (s výjimkou G3 X, který spadá do kategorie ultrazoomů), je velmi pravděpodobné, že jde o „zakladatele“ nezávislých modelových řad, jež budou dále inovovány a po vzoru zrcadlovek dále značeny jako G? X Mark II/III…

Pokrok nezastavíš

Zdá se, že znakem pokročilého fotoaparátu už není jen nabídka manuálního ovládání nebo výborná, světelná optika, pozornost se stále více přesouvá na velikost a výkon snímače. Jednoduše: pro tzv. vyspělý fotoaparát už je 1/2,3", popř. 1/1,7" málo. Důkazem budiž nejen absence následníka již zmiňované G16, ale i loňský nástup kompaktů jako Panasonic Lumix LX100 s 4/3 Live MOS čipem nebo vytrvalý vývoj podobně koncipovaných přístrojů Sony RX100 disponujících 1" snímačem – tato modelová řada letos dospěla už do svého čtvrtého vývojového stádia v podobě Sony RX100 IV.

Klepněte pro větší obrázek
Nejbližší rivalové: Sony RX100 IV a Panasonic Lumix LX100

Vraťme se však k našim Canonům: Nové dva modely logicky zapadají do vzrůstající číselné řady „ikskové“ série, přičemž platí, že čím nižší numero, tím vyšší model (parametrově i cenově).

První fotoaparát, Canon G1 X (i jeho inovovanou verzi Mark II), ovšem ponecháme stranou, neboť se od svých bratříčků poněkud liší. A věnujeme pozornost rodince soustředěné kolem loni oznámeného Canonu G7 X.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Canon G1 X s 1,5" snímačem a „otec rodu“ Canon G7 X

Právě tento přístroj je totiž jakýmsi předstupněm jak Canonu PowerShot G5 X, tak G9 X, a není tedy žádným překvapením, že mají spoustu vlastností společných:

  • 1" BSI-CMOS snímač s efektivním rozlišením 20,2 Mpx, citlivost lze nastavit na ISO 125–12 800
  • Procesor DIGIC 6
  • Podobná rychlost sekvenčního snímání pohybující se kolem hodnoty 6 sn./s (při jednorázovém zaostření)
  • Dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px
  • Maximální rychlost závěrky 1/2 000 s – poměrně nízká hodnota je kompenzována vestavěným ND filtrem s účinností 3 EV
  • Automatické ostření na základě detekce kontrastu (31 bodů), manuální ostření se zvětšením zaostřované oblasti
  • Inteligentní optická stabilizace s dynamickým režimem pro 5 os
  • Full HD video (30/60p)
  • Ukládání do JPEGu a RAWu
  • WiFi s podporou NFC

Canon PowerShot G5 X: Velký brácha s hledáčkem

Z těchto rodičovských dispozic vycházejí oba nové přírůstky, dále už se však jejich cesty rozcházejí. Jak už bylo řečeno, nižší modelové číslo G5 X signalizuje, že se bude jednat o vyspělejší přístroj. Ano, Canon G5 X by se dal označit jako vylepšení „gésedmičky“, s nímž na rozdíl od G9 X sdílí také objektiv – je totožné konstrukce, nabízí tedy stejný rozsah ohnisek 24–100 mm (4× zoom) a světelnost F1,8–2,8.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To, čím se liší, se neskrývá v útrobách aparátu, je to patrné na první pohled. Přepracovaná je celková konstrukce fotoaparátu, který svým retrodesignem připomíná Olympus Stylus 1 (že by někdo opisoval?). Na těle přibyl grip a především prvek, který G5 X posouvá blíž ke konkurenci – elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 px. Dotykový displej je plně otočný na rozdíl od výklopného u G7 X.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort ovládání by měl podpořit také otočný prstenec na objektivu a roller umístěný na přední stěně fotoaparátu, jimiž se nastavují expoziční hodnoty. Univerzálnost přístroje stvrzuje patice na externí blesk a vstup na mikrofon. Ačkoli tělo prošlo kompletní rekonstrukcí, k dramatickému nárůstu co do velikosti a váhy nedošlo. Při hodnotách 112 × 76 × 44 mm a 353 g se stále jedná o velmi kompaktní kousek. Že je Canon G5 X ambicióznější model než loňský G7 X, který v době uvedení na trh stál 16 500 Kč, potvrzuje i jeho „vyvolávací cena“ 19 000 Kč.

Za podobné peníze lze aktuálně pořídit „vymazlený“ Panasonic LX100, který jako bonus nabízí navíc 4K video, nebo starší verze Sony RX100, konkrétně ten s pořadovým číslem III, jenž v současnosti seženete za cca 20 000 Kč.

Canon PowerShot G9 X: Obrazový záznamník do kapsy

Druhá oznámená novinka, Canon G9 X, se nese ve znamení kompaktnosti. Fotoaparát s rozměry 98 × 58 × 31 mm, váhou 209 g a fixním LCD je koncipován jako kapesní obrazový záznamník. Tomu je přizpůsobeno také externí ovládání – rollery a tlačítka jsou zredukována na nezbytné minimum – v poloautomatických a manuálních módech se budete muset při nastavování expozičních parametrů vydat do Menu – naštěstí je na zadní stěně jedno tlačítko dedikováno Rychlému menu, které vám tento úkon, v kombinací s dotykovým ovládáním, usnadní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Od svých vyspělejších sourozenců se G9 X liší také objektivem, který nabízí pouze 3× zoom (28–84 mm) se světelností F2–F4,9. Vzhledem k tomu, že se jedná o odlehčenou (doslova i přeneseně) verzi, je tento kompakt nabízen za nižší cenu – 13 000 Kč. V této cenové relaci nemá zatím Canon s jednopalcovým snímačem konkurenci.

Portfolio profesionálních kompaktů Canonu se zdá být prozatím kompletní. Ale je možné, že se časem dočkáme jeho rozšíření. Co byste řekli například kompaktu s ještě větším senzorem (APS-C a větším) a vysoce světelným objektivem s pevným ohniskem, jaké známe třebas od Sony (RX1R), Ricohu (GR II) nebo od Fujifilmu (X100)?​

Témata článku: Technika, Canon, Kompaktní fotoaparáty

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina