11
Fotogalerie

Canon G5 X a G9 X: Doplnění profesionálních kompaktů Canon

Minulý týden byly oficiálně ohlášeny nové modely Canon PowerShot G5 X a G9 X, které doplnily portfolio kompaktů s velkými, resp. většími snímači. Co nového přináší a kdo je jejich hlavním rivalem.

Letos se Canon opravdu pochlapil. Nejenže zapracoval na svém systému kompaktních fotoaparátů s výměnnou optikou, který doposud ležel tak trochu ladem, ale pořádně „hrábl“ také do své nabídky profesionálních (jak je sám označuje) kompaktů.

Jen pro úplnost: Zmíněná bezzrcátková řada „M“ zaznamenala hned dva nové přírůstky – vlajkovou loď Canon EOS M3 a její light verzi EOS M10. Do jaké míry dokážou tyto dva přístroje konkurovat vycizelovaným modelů jiných značek, toť otázka. Ostatně, něco jsme o tom už psali.

Mnohem jistější půdou je pro Canon produkce vyspělých kompaktů. V tomto segmentu firma dlouho bodovala s fotoaparáty řady G se snímačem o velikosti 1/1,7". Poslední model, G16, už má ovšem za sebou dva roky existence. A od té doby ticho po pěšině… Nebo že by ne? Je dost možné, že těmto tolik oblíbeným kompaktů odzvonilo a na jejich místo přichází přístroje vyšší/jiné kategorie.

PowerShot G5 X Top Hotshoe BEAUTY.jpgPowerShot G9 X BK FSR BEAUTY.jpg
Podzimní novinky: Canon PowerShot G5 X a Canon PowerShot G9 X

Už roku 2012 Canon přišel na trh s ambiciózním fotoaparátem Canon PowerShot G1 X, který nabídl na kompakt tehdy nebývale velký, 1,5“ snímač. „Ikskovou“ řadu (písmeno X má nejspíš signalizovat velký snímač) loni na podzim doplnil přístroj G7 X s menším, jednopalcovým snímačem.

Právě tento model nejspíš původní „géčkovou“ řadu umrtvil a připravil půdu pro 3 letošní novinky: Canon PowerShot G3 X, G5 X a G9 X. Ač se jedná o parametrově podobné přístroje (s výjimkou G3 X, který spadá do kategorie ultrazoomů), je velmi pravděpodobné, že jde o „zakladatele“ nezávislých modelových řad, jež budou dále inovovány a po vzoru zrcadlovek dále značeny jako G? X Mark II/III…

Pokrok nezastavíš

Zdá se, že znakem pokročilého fotoaparátu už není jen nabídka manuálního ovládání nebo výborná, světelná optika, pozornost se stále více přesouvá na velikost a výkon snímače. Jednoduše: pro tzv. vyspělý fotoaparát už je 1/2,3", popř. 1/1,7" málo. Důkazem budiž nejen absence následníka již zmiňované G16, ale i loňský nástup kompaktů jako Panasonic Lumix LX100 s 4/3 Live MOS čipem nebo vytrvalý vývoj podobně koncipovaných přístrojů Sony RX100 disponujících 1" snímačem – tato modelová řada letos dospěla už do svého čtvrtého vývojového stádia v podobě Sony RX100 IV.

sony-rx100-iv-vs-panasonic-lx100-comparison.jpg
Nejbližší rivalové: Sony RX100 IV a Panasonic Lumix LX100

Vraťme se však k našim Canonům: Nové dva modely logicky zapadají do vzrůstající číselné řady „ikskové“ série, přičemž platí, že čím nižší numero, tím vyšší model (parametrově i cenově).

První fotoaparát, Canon G1 X (i jeho inovovanou verzi Mark II), ovšem ponecháme stranou, neboť se od svých bratříčků poněkud liší. A věnujeme pozornost rodince soustředěné kolem loni oznámeného Canonu G7 X.

PowerShot G1 X Mark II FSL.jpgPowerShot G7 X FSL.jpg
Canon G1 X s 1,5" snímačem a „otec rodu“ Canon G7 X

Právě tento přístroj je totiž jakýmsi předstupněm jak Canonu PowerShot G5 X, tak G9 X, a není tedy žádným překvapením, že mají spoustu vlastností společných:

  • 1" BSI-CMOS snímač s efektivním rozlišením 20,2 Mpx, citlivost lze nastavit na ISO 125–12 800
  • Procesor DIGIC 6
  • Podobná rychlost sekvenčního snímání pohybující se kolem hodnoty 6 sn./s (při jednorázovém zaostření)
  • Dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px
  • Maximální rychlost závěrky 1/2 000 s – poměrně nízká hodnota je kompenzována vestavěným ND filtrem s účinností 3 EV
  • Automatické ostření na základě detekce kontrastu (31 bodů), manuální ostření se zvětšením zaostřované oblasti
  • Inteligentní optická stabilizace s dynamickým režimem pro 5 os
  • Full HD video (30/60p)
  • Ukládání do JPEGu a RAWu
  • WiFi s podporou NFC

Canon PowerShot G5 X: Velký brácha s hledáčkem

Z těchto rodičovských dispozic vycházejí oba nové přírůstky, dále už se však jejich cesty rozcházejí. Jak už bylo řečeno, nižší modelové číslo G5 X signalizuje, že se bude jednat o vyspělejší přístroj. Ano, Canon G5 X by se dal označit jako vylepšení „gésedmičky“, s nímž na rozdíl od G9 X sdílí také objektiv – je totožné konstrukce, nabízí tedy stejný rozsah ohnisek 24–100 mm (4× zoom) a světelnost F1,8–2,8.

PowerShot G5 X Flash up FRT.jpgPowerShot G5 X Lens out TOP.jpg

To, čím se liší, se neskrývá v útrobách aparátu, je to patrné na první pohled. Přepracovaná je celková konstrukce fotoaparátu, který svým retrodesignem připomíná Olympus Stylus 1 (že by někdo opisoval?). Na těle přibyl grip a především prvek, který G5 X posouvá blíž ke konkurenci – elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 px. Dotykový displej je plně otočný na rozdíl od výklopného u G7 X.

PowerShot G5 X Back Hotshoe EVF BEAUTY.jpgPowerShot G5 X Front Dial BEAUTY.jpg

Komfort ovládání by měl podpořit také otočný prstenec na objektivu a roller umístěný na přední stěně fotoaparátu, jimiž se nastavují expoziční hodnoty. Univerzálnost přístroje stvrzuje patice na externí blesk a vstup na mikrofon. Ačkoli tělo prošlo kompletní rekonstrukcí, k dramatickému nárůstu co do velikosti a váhy nedošlo. Při hodnotách 112 × 76 × 44 mm a 353 g se stále jedná o velmi kompaktní kousek. Že je Canon G5 X ambicióznější model než loňský G7 X, který v době uvedení na trh stál 16 500 Kč, potvrzuje i jeho „vyvolávací cena“ 19 000 Kč.

Za podobné peníze lze aktuálně pořídit „vymazlený“ Panasonic LX100, který jako bonus nabízí navíc 4K video, nebo starší verze Sony RX100, konkrétně ten s pořadovým číslem III, jenž v současnosti seženete za cca 20 000 Kč.

Canon PowerShot G9 X: Obrazový záznamník do kapsy

Druhá oznámená novinka, Canon G9 X, se nese ve znamení kompaktnosti. Fotoaparát s rozměry 98 × 58 × 31 mm, váhou 209 g a fixním LCD je koncipován jako kapesní obrazový záznamník. Tomu je přizpůsobeno také externí ovládání – rollery a tlačítka jsou zredukována na nezbytné minimum – v poloautomatických a manuálních módech se budete muset při nastavování expozičních parametrů vydat do Menu – naštěstí je na zadní stěně jedno tlačítko dedikováno Rychlému menu, které vám tento úkon, v kombinací s dotykovým ovládáním, usnadní.

PowerShot G9 X SL Front Flash up.jpgPowerShot G9 X SL Top Lens out.jpg

Od svých vyspělejších sourozenců se G9 X liší také objektivem, který nabízí pouze 3× zoom (28–84 mm) se světelností F2–F4,9. Vzhledem k tomu, že se jedná o odlehčenou (doslova i přeneseně) verzi, je tento kompakt nabízen za nižší cenu – 13 000 Kč. V této cenové relaci nemá zatím Canon s jednopalcovým snímačem konkurenci.

Portfolio profesionálních kompaktů Canonu se zdá být prozatím kompletní. Ale je možné, že se časem dočkáme jeho rozšíření. Co byste řekli například kompaktu s ještě větším senzorem (APS-C a větším) a vysoce světelným objektivem s pevným ohniskem, jaké známe třebas od Sony (RX1R), Ricohu (GR II) nebo od Fujifilmu (X100)?​

Určitě si přečtěte

Články odjinud