Canon G1 X III – malý kompakt s obrazem zrcadlovky

23. prosince 2017
TWEET SDÍLET
Snímač formátu APS-C v těle kompaktního fotoaparátu, výkonná stabilizace, automatické ostření s technologií Dual Pixel, elektronický hledáček, inovovaný design. To vše nabízí novinka z dílny Canonu se zajímavými parametry.

V posledních několika letech Canon docela šlápl na plyn. Nejenže – po několika poněkud rozpačitých pokusech – nabídl konkurenceschopné bezzrcadlovky, ale zapracoval i na vývoji (kvalitativním i kvantitativním) pokročilých kompaktních fotoaparátů s větším snímačem sdružených pod označením PowerShot G (1/3/5/7/9) X.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Poslední přírůstek do kompaktní rodinky nese označení G1 X III, které napovídá, že se jedná o následníka „géjedniček“ se snímačem typu 1,5 palce. Ale: exteriér i „vnitřnosti“ fotoaparátu se od předchozích dvou generací natolik liší, že lze uvažovat o zcela nové kategorii kompaktů. Canon G1 X III je osazen zbrusu novým velkým APS-C snímačem, jemuž sekunduje nový objektiv, přibyl elektronický hledáček a změny se pozitivně promítly i do rychlosti zpracování dat a automatického ostření.

Ergonomie a ovládání

První, čeho si na Canonu GX 1 III všimneme, je jeho inovovaný vzhled, který se nyní podobá stájovému souputníkovi Canonu G5 X, a to zejména díky nově zakomponovanému elektronickému hledáčku. Přidány však byly také ovládací prvky a proměnou prošel též systém vyklápění zadního displeje. I přesto patří fotoaparát s váhou 399 g (včetně karty a baterie) a rozměry 115 × 78 × 51,4 mm ke kapesním přístrojům, které můžete mít stále po ruce. Tělo fotoaparátu je navíc odolné proti nepříznivým klimatickým podmínkám.

Malé rozměry si vybírají svou daň v oblasti ergonomie, respektive ovládání. Přední grip, nebo spíš zarážka pojme sotva dva prsty, nicméně úchop je velmi chytře jištěn na zadní stěně výstupkem, o který lze zapřít palec. Obavy ve mne vzbuzovala trojice zapuštěných tlačítek v prostoru, na které dosedá bříško palce. Tyto obavy však byly liché, neboť nechtěné promáčknutí tlačítek nehrozí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prostoru pro komfortní držení jednou rukou ovšem příliš není. I menší dlaň musí být při manipulaci jednoruč prohnuta do oblouku s křečovitě zaťatými prsty, ale to lze samozřejmě vyřešit podepřením fotoaparátu druhou rukou. Co se ovšem až tak snadno vyřešit nedá, je nechtěné pootáčení příkazového voliče umístěného na přední stěně nad gripem – primárně tento roller slouží k nastavení času/clony.

Určitě by neuškodila jeho mírná aretace, jakou nabídne například kruhový volič na horní stěně vpravo určený ke kompenzaci expozice. V manuálním režimu přednímu rolleru při nastavování expozičních parametrů (clony a času) sekunduje 4směrný a zároveň otočný volič na zadní stěně vedle displeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dalším otočným ovládacím prvkem je prstenec kolem objektivu, jemuž je defaultně přiřazena funkce zoomování. Vzhledem k tomu, že ohniskovou vzdálenost lze měnit také prostřednictvím kroužku se zpětným chodem u spouště, je nasnadě přiřadit prstenci jinou funkci. V nabídce najdete ovládaní clony, vyvážení bílé nebo třeba citlivosti – osobně tuto funkci doporučuji, abyste nemuseli ISO nastavovat z menu.

Prstenec však není jediným programovatelným externím prvkem. Podle vlastních představ lze upravit také funkčnost obou výše zmíněných příkazových voličů, tedy již zmíněného předního rolleru a kruhového a současně 4směrného ovladače na zadní stěně a uživatelsky konfigurovat můžete také videospoušť a tlačítko s mřížkou, jemuž je v továrním nastavení přiřazena funkce volby AF rámečku. Vybírat můžete namátkou z těchto funkcionalit: režim měření expozice, nastavení touchpadu, aktivace ND filtru, samospoušť, focus peaking, uspání, vypnutí přístroje aj.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Volič fotografických módů nyní disponuje aretací a nově se nachází nalevo od hledáčku, do něhož je zepředu zakomponován výklopný blesk a shora sáňky na připojení externího příslušenství. K dispozici je tradiční nabídka režimů: Auto, P, A, S, M, Hybridní Auto (tvorba krátkého filmu během focení, není v RAW), Scénické režimy (15), Video a 2 uživatelské módy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na pravoboku fotoaparátu se nachází zdířky pro HDMI a USB kabel, které doplňuje vstup pro dálkovou spoušť. Akumulátor NB-13L a paměťová karta (SD, SDHC, SDXC, podporována je rychlostní třída 1 UHS) se vkládají zespodu fotoaparátu. Výdrž baterie je dimenzována na 200 snímků na jedno nabití, v režimu eco na cca 250 fotek. V balení je k dispozici externí nabíječka. Pokud byste však chtěli fotoaparát nabíjet z počítače přes USB, nejspíš si budete muset pořídit propojovací kabel IFC-600PCU. Výrobce sice uvádí, že by neměl být problém ani s jinými kabely podobného typu, ale během testování mně osobně ani jeden kabel z mé široké zásoby v tomto ohledu nefungoval.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Canon, Testy, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM