Canon EOS RF – čtyři nové objektivy pro plnoformátové bezzrcadlovky

13. července 2020
TWEET SDÍLET

Canon společně s novou dvojicí bezzrcadlových fotoaparátů představil také čtveřici nových objektivů, které jsou osazené bajonetem RF, právě pro požití s bezzrcadlovkami řady EOS R.

RF 85 mm F2 MACRO IS STM

Portrétních objektivů má Canon v nabídce hned několik, aktuální varianta se drží osvědčeného ohniska 85 mm, kterému sekunduje světelnost F2 a navíc je přidána možnost snímání s krátkou předmětovou vzdáleností v makrorežimu.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv zvládne zaostřit od 35 cm, což znamená při makrofotografii zvětšení 1:2, samotné ostření je pod taktovkou krokového STM motoru, kterému ještě sekunduje optická stabilizace s účinností 5 EV. Pokud však objektiv nasadíte na některé z nových těl R6 nebo R5 poskočí účinnost stabilizace až na 8 EV.

Optická konstrukce objektivu zahrnuje 12 čoček, které jsou uspořádaní do 11 skupin a obsahují také jeden UD (velmi nízký rozptyl světla) člen, který má zamezit chromatické aberaci.

Objektiv je osazen filtrovým závitem o průměru 67 mm, průměr tubusu činí 78 mm a délka objektivu je 91 mm, hmotnost se pak zastavila na 500 g. Objektiv by měl být dostupný na trhu v průběhu několika dnů za doporučenou cenu 18 690 Kč.

RF 100–500 mm F4,5–7,1L IS USM

Aktuálně nejdelší zoomový objektiv osazený bajonetem RF je ideálním nástrojem pro sportovní a wildlife fotografii. Objektiv je navíc kompatibilní i s novými telekonvertory 1,4× a 2×, takže můžete v praxi dosáhnout opravdu extrémní ohniskové vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o objektiv řady „L“, je vyveden v bílé barvě a zároveň utěsněn proti prachu a vlhkosti. Při konstrukci bylo použito 20 čoček, uspořádaných do 14 skupin, zároveň bylo použito několik čoček ze speciálního skla – jeden prvek s ultra nízkým rozptylem (Super UD) a šest prvků s velmi nízkým rozptylem (UD). 

Ostření obstarává motor Dual Nano USM, který zajišťuje tiché a přesné ostření již od 0,9 m. Velkým pomocníkem u takto dlouhého objektivu je stabilizace obrazu s účinností až 5 EV, respektive 6 EV při použití s aparáty R5 /R6.

Součástí konstrukce je nejen nastavitelný prstenec pro úpravu expozičních hodnot, ale také uživatelsky nastavitelný odpor zoomovacího prstence, takže si každý fotograf může vyladit posuv zoomu podle svých potřeb.

Objektiv je dlouhý 208 mm a jeho tubus pak má průměr 94 mm, filtrový závit je průměru 77 mm. Vzhledem k parametrům se nejedná o malé sklo, což dokazuje i hmotnost 1365 gramů. Na trhu bude objektiv v průběhu července, doporučená cena činí 82 990 Kč.

RF 600 mm F11 IS STM a RF 800 mm F11 IS STM

V dřívějších dobách bylo prakticky nepředstavitelné, že by někdo uvedl na trh objektiv se světelností horší jak F8, a to už muselo být dlouhé ohnisko. Ovšem se stoupající účinností stabilizací v těle fotoaparátů i v objektivech si mohou výrobci dovolit dříve nevídané.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tím je dvojice objektivů s ohnisky 600 a 800 mm, které mají nejen podle běžného posuzování mizernou světelnost F11, ale také fixní clonu, takže tuto hodnotu nezměníte.

Na druhou stranu je třeba v takové konstrukci hledat zejména výhody pro uživatele, a ty jsou v praxi dvě – nižší hmotnost a cenová dostupnost. Oba objektivy jsou vybaveny optickou stabilizací s účinností 5 EV (600 mm) a 4 EV (800 mm), která spolupracuje i se stabilizací v těle fotoaparátu, kdy je její účinnost ještě o něco vyšší.

Co se týká konstrukce, tak ta je zde skládací, tudíž mají oba objektivy o cca 25 % menší velikost při transportním stavu. Pro ostření je použit tichý krokový STM motor. Samozřejmostí je i prstenec pro úpravu expozičních hodnot.

Oba dva objektivy jsou plně kompatibilní s novými telekonvertory, takže můžete dosáhnout až na ohnisko 1600 mm při F22, kdy zvládnou ostření obstarat modely EOS R5 a R6. Cena 600mm objektivu je 21 490 Kč, za delší 800mm sklo pak zaplatíte 28 190 Kč.

imagePROGRAF PRO-300

Poslední novinkou, kterou Canon představil je profesionální A3+ tiskárna, která využívá 10 pigmentových inkoustů Lucia Pro. Nově je zařazen černý fotografický inkoust, speciální matný černý inkoust a také průhledný inkoust Chroma Optimiser, který vyhlazuje případné nerovnosti povrchu na lesklém a polomatném papíru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tiskárna nabídne celou řadu vylepšení, jako je například sledování a zarovnání tisku, bezokrajový tisk, automatické promíchávání inkoustů pro konzistentní barvy nebo velký 3" displej pro snadné ovládání tiskárny. Cena pro český trh byla stanovena na 20 770 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Příslušenství, Bezzrcadlovky, Tiskárny

Určitě si přečtěte

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

Z letošních novinek s bajonetem RF pro fullframové bezzrcadlovky Canon jsme si do akce vybrali pevný 85mm objektiv kombinující možnost fotografovat portréty i nahlédnout do makro světa.

Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

Panasonic Lumix S5: Obraz s hloubkou a dokonalými barvami (test)

4 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
PanasonicTesty
VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

30 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotky GoogleFotografický software