Canon EOS RF – čtyři nové objektivy pro plnoformátové bezzrcadlovky

13. července 2020
TWEET SDÍLET

Canon společně s novou dvojicí bezzrcadlových fotoaparátů představil také čtveřici nových objektivů, které jsou osazené bajonetem RF, právě pro požití s bezzrcadlovkami řady EOS R.

RF 85 mm F2 MACRO IS STM

Portrétních objektivů má Canon v nabídce hned několik, aktuální varianta se drží osvědčeného ohniska 85 mm, kterému sekunduje světelnost F2 a navíc je přidána možnost snímání s krátkou předmětovou vzdáleností v makrorežimu.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv zvládne zaostřit od 35 cm, což znamená při makrofotografii zvětšení 1:2, samotné ostření je pod taktovkou krokového STM motoru, kterému ještě sekunduje optická stabilizace s účinností 5 EV. Pokud však objektiv nasadíte na některé z nových těl R6 nebo R5 poskočí účinnost stabilizace až na 8 EV.

Optická konstrukce objektivu zahrnuje 12 čoček, které jsou uspořádaní do 11 skupin a obsahují také jeden UD (velmi nízký rozptyl světla) člen, který má zamezit chromatické aberaci.

Objektiv je osazen filtrovým závitem o průměru 67 mm, průměr tubusu činí 78 mm a délka objektivu je 91 mm, hmotnost se pak zastavila na 500 g. Objektiv by měl být dostupný na trhu v průběhu několika dnů za doporučenou cenu 18 690 Kč.

RF 100–500 mm F4,5–7,1L IS USM

Aktuálně nejdelší zoomový objektiv osazený bajonetem RF je ideálním nástrojem pro sportovní a wildlife fotografii. Objektiv je navíc kompatibilní i s novými telekonvertory 1,4× a 2×, takže můžete v praxi dosáhnout opravdu extrémní ohniskové vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o objektiv řady „L“, je vyveden v bílé barvě a zároveň utěsněn proti prachu a vlhkosti. Při konstrukci bylo použito 20 čoček, uspořádaných do 14 skupin, zároveň bylo použito několik čoček ze speciálního skla – jeden prvek s ultra nízkým rozptylem (Super UD) a šest prvků s velmi nízkým rozptylem (UD). 

Ostření obstarává motor Dual Nano USM, který zajišťuje tiché a přesné ostření již od 0,9 m. Velkým pomocníkem u takto dlouhého objektivu je stabilizace obrazu s účinností až 5 EV, respektive 6 EV při použití s aparáty R5 /R6.

Součástí konstrukce je nejen nastavitelný prstenec pro úpravu expozičních hodnot, ale také uživatelsky nastavitelný odpor zoomovacího prstence, takže si každý fotograf může vyladit posuv zoomu podle svých potřeb.

Objektiv je dlouhý 208 mm a jeho tubus pak má průměr 94 mm, filtrový závit je průměru 77 mm. Vzhledem k parametrům se nejedná o malé sklo, což dokazuje i hmotnost 1365 gramů. Na trhu bude objektiv v průběhu července, doporučená cena činí 82 990 Kč.

RF 600 mm F11 IS STM a RF 800 mm F11 IS STM

V dřívějších dobách bylo prakticky nepředstavitelné, že by někdo uvedl na trh objektiv se světelností horší jak F8, a to už muselo být dlouhé ohnisko. Ovšem se stoupající účinností stabilizací v těle fotoaparátů i v objektivech si mohou výrobci dovolit dříve nevídané.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tím je dvojice objektivů s ohnisky 600 a 800 mm, které mají nejen podle běžného posuzování mizernou světelnost F11, ale také fixní clonu, takže tuto hodnotu nezměníte.

Na druhou stranu je třeba v takové konstrukci hledat zejména výhody pro uživatele, a ty jsou v praxi dvě – nižší hmotnost a cenová dostupnost. Oba objektivy jsou vybaveny optickou stabilizací s účinností 5 EV (600 mm) a 4 EV (800 mm), která spolupracuje i se stabilizací v těle fotoaparátu, kdy je její účinnost ještě o něco vyšší.

Co se týká konstrukce, tak ta je zde skládací, tudíž mají oba objektivy o cca 25 % menší velikost při transportním stavu. Pro ostření je použit tichý krokový STM motor. Samozřejmostí je i prstenec pro úpravu expozičních hodnot.

Oba dva objektivy jsou plně kompatibilní s novými telekonvertory, takže můžete dosáhnout až na ohnisko 1600 mm při F22, kdy zvládnou ostření obstarat modely EOS R5 a R6. Cena 600mm objektivu je 21 490 Kč, za delší 800mm sklo pak zaplatíte 28 190 Kč.

imagePROGRAF PRO-300

Poslední novinkou, kterou Canon představil je profesionální A3+ tiskárna, která využívá 10 pigmentových inkoustů Lucia Pro. Nově je zařazen černý fotografický inkoust, speciální matný černý inkoust a také průhledný inkoust Chroma Optimiser, který vyhlazuje případné nerovnosti povrchu na lesklém a polomatném papíru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tiskárna nabídne celou řadu vylepšení, jako je například sledování a zarovnání tisku, bezokrajový tisk, automatické promíchávání inkoustů pro konzistentní barvy nebo velký 3" displej pro snadné ovládání tiskárny. Cena pro český trh byla stanovena na 20 770 Kč.

Témata článku: Technika, Canon, Bezzrcadlovky, Příslušenství, Objektivy, Tiskárny, Bezzrcadlovky na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika
Samyang RF 85mm F1,4 AF – osobitý portréťák (test)

Samyang RF 85mm F1,4 AF – osobitý portréťák (test)

Tomáš Adamec
SamyangObjektivyTesty