Canon EOS R5 má opět jasnější obrysy – výrobce potvrdil 8K video a vysokorychlostní záznam ve 4K

26. dubna 2020
TWEET SDÍLET

Řada plnoformátových bezzrcadlovek Canon EOS R je na trhu již nějaký ten pátek, netrpělivě očekávanou novinkou je model EOS R5, který je určen zejména videografům. Detailní technické parametry zatím nejsou známé a Canon postupně zveřejňuje pouze dílčí informace, týkající se funkcí a specifikací tohoto fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek

Nedávno výrobce potvrdil možnost záznamu v 8K rozlišení při 30 sn/s a také 4K záznam (s vyčítáním obrazu z celé plochy snímače), který by měl být dostupný při 120 sn/s v 10bitovém 4:2:2 záznamu. V obou případech bude možné využít interního C-logu nebo HDR PQ.

Potvrzeno také bylo použití duálního slotu pro paměťové karty – jeden bude určen pro formát CFExpress a druhý pak pro SD karty s podporou UHS-II. Canon zatím nespecifikoval jaký datový tok bude u zmíněných rozlišení dostupný ani maximální délku záznamu.

Společně s výdrží použité baterie se bude jednat o zásadní údaje, jelikož konkurence někde nabídne velmi podobné parametry, avšak silně limitujícím faktorem je vedle nízké kapacity baterie také omezená doba záznamu z důvodu přehřívání fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek

Je jasné, že fotoaparát bude osazen zcela novým snímačem s vysokým rozlišením, který vyprodukuje velké množství dat, v důsledku čehož bude potřeba výkonného obrazového procesoru. Zdroje tepla jsou tedy více než jasné – lze však předpokládat, že Canon půjde stejnou cestou, jako v minulosti a nebude svým uživatelům předkládat v tomto směru neodladěný fotoaparát, který by se vypnul v nejnevhodnější okamžik natáčení kvůli přehřívání.

Z dříve oznámených detailů připomeňme sériové snímání s rychlostí 12 sn/s při využití mechanické závěrky, respektive 20 sn/s při využití elektronické závěrky nebo možnost bezdrátového propojení s automatickým přenosem do cloudového úložiště.

Témata článku: Technika, Canon, Bezzrcadlovky

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Biblický příběh vypráví o lidech, kteří se smluvili, že si postaví věž, která povede až do nebe. Nebe pro ně nebylo daleko ani vysoko, bylo něčím, čeho je možné dosáhnout.

Michal Černý

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz