Canon EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III dostaly nový firmware pro lepší záznam videa

Canon EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III dostaly nový firmware pro lepší záznam videa

Hned tři fotoaparáty Canon se dočkaly nové verze firmwaru – v případě bezzrcadlovek R5 a R6 nese nový firmware označení 1.4 a u zrcadlovky EOS-1D X Mk III je pak dostupná verze 1.5. Ve všech případech přináší aktualizace širší možnosti nastavení videozáznamu.

Nový firmware přidává možnost záznamu v C-Log 3, který byl dosud dostupný pouze u modelu R5. Výhodou tohoto typu záznamu je především větší dynamický rozsah a možnost práce s barevný prostorem. V praxi pak takový záznam zlepšuje kompatibilitu v rámci kinematografických produkčních i postprodukčních procesů.

Pro všechny tři fotoaparáty je pak společná další změna, kterou je možnost současného záznamu na dvě paměťové karty. U modelů EOS-1D X Mark III a EOS R5 aktualizace přináší také podporu nového standardu paměťových karet CFexpress VPG400 s minimální rychlostí zápisu 400 MB/s. To je podstatné při natáčení v rozlišení 8K nebo ve formátu RAW. 

V případě fotoaparátu EOS R5 zajistí aktualizace kompatibilitu s filmovými (servem poháněnými) transfokátorovými objektivy Canon CN-E18–80 mm T4.4 L IS KAS S a CN-E70–200 mm T4.4 L IS KAS S. Dále pak přibude možnost externího plnoformátového záznamu 8K ProRes RAW a 5K ProRes RAW s ořezem při připojení k rekordéru Atomos Ninja V+ a ve formátu 5K ProRes RAW s ořezem s rekordérem Atomos Ninja V.

Pro modely EOS R6EOS-1D X Mark III je aktualizace firmwaru dostupná přímo na webu Canonu. Pro model EOS R5 bude nová verze firmwaru zveřejněna v průběhu letních měsíců.

Určitě si přečtěte

Články odjinud