Canon EOS R3 – očekávaná novinka je tu spolu se dvěma objektivy

20. září 2021
TWEET SDÍLET

Po několikaměsíčním vypouštění částečných informací jsme se konečně dočkali nové vlajkové lodi z dílny Canonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Profesionální plnoformátová bezzrcadlovka EOS R3 jde na trh se zcela novým skládaným CMOS snímačem s rozlišením 24 Mpx, který pochází přímo z dílny Canonu. Tomu pak sekunduje obrazový procesor Digic X.

Z firemních funkcí je zde samozřejmě Dual pixel AF a opět se objevuje znovuzrozená funkce výběru ostřícího bodu okem – tu jsme viděli poprvé  u modelu EOS 3 v roce 1998.

Výhodou prakticky všech profesionálních fotoaparátů je obvykle rychlost, v tomto případě je to sériové snímání při 30 sn/s bez zatmění hledáčku a s velmi dobře kontrolovaným rolling shutter efektem. Elektronická závěrka pracuje až do 1/64 000 s, mechanická končí na 1/8000 s.

V případě videa se pak uživatelé mohou těšit na 6K při 60 sn/s v RAWu nebo využít přepočítaného rozlišení 4K. Zejména při videu pak vypomůže stabilizace snímače s účinností až 8 EV.

Ostření bylo opět vylepšeno, využívá celkem 1053 ostřicích bodů v celé ploše snímače a zvládá detekci a sledování různých objektů, od lidí, přes automobily nebo motocykly, až po zvířata. Systém autofokusu se navíc učí, aby se přizpůsobil vašemu stylu fotografování.

S ostřením souvisí i jedna technická novinka v podobě ovládání autofokusu okem, fotoaparát sleduje pohyb vašeho oka, takže se stačí podívat tak, kde chcete ostřit a vybere adekvátní ostřicí bod. Zachováno samozřejmě zůstalo i klasické ovládání ostření pomoci joysticku. 

Největší změnou z vnějšku je robustní tělo s integrovaným gripem a zdvojenými ovladači, takže můžete pohodlně fotografovat na výšku i na šířku. Samozřejmostí je odolnost vůči prachu a vlhkosti, stejně jako zdvojený slot pro paměťové karty (SDXC UHS II/CFexpress type B).  Na trhu bude bezzrcadlovka v listopadu letošního roku, cena byla stanovena na  160 000 Kč.

Světelná širočina i dlouhé ohnisko pro bajonet RF

Dalšími novinkami je dvojice objektivů osazených bajonetem RF – malý a velmi kompaktní širokoúhlý objektiv má ohnisko 16 mm a světelnost F2,8. Druhým kouskem je dlouhý teleobjektiv se stabilizací a rozsahem ohnisek 100–400 mm a světelností F5,6–F8. Oba dva jsou zástupci cenově dostupnější řady objektivů.

Teleobjektiv je vizuálně velmi podobný svým starším sourozencům RF 600 mm F11 a RF 800 mm F11. Jeho délka je 165 mm a váží 630 gramů. Vestavěná optická stabilizace objektivu má účinnost až 5,5 EV a další 0,5 EV přidá, pokud je objektiv použit se stabilizovaným tělem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje dvanáct čoček, včetně UD skla a asférických prvků. Zaostřovací skupina je poháněna Nano-USM motorem. Ostřit zvládne teleobjektiv od 88 cm s maximálním zvětšením 0,41×. Objektiv je kompatibilní i s 1,4× a 2× telekonvertorem, problematické však může být ostření při nedostatku světla. Objektiv je již dostupný za cenu 18 890 Kč.

Druhým sklem je širokoúhlý RF 16 mm F2,8 STM, který je zároveň nejdostupnějším širokým sklem pro RF bajonet, cena je totiž 8 790 Kč. Objektiv je opravdu malý (40 × 69 mm) a lehký (165 g), což jsou jeho hlavní výhody.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro konstrukci bylo použito devět čoček, z nichž je jedna asférická, ostřit zvládne od 13 cm a o pohon ostření se zde stará krokový STM motor. 

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Canon


Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne