Canon EOS R3 – očekávaná novinka je tu spolu se dvěma objektivy

20. září 2021
TWEET SDÍLET

Po několikaměsíčním vypouštění částečných informací jsme se konečně dočkali nové vlajkové lodi z dílny Canonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Profesionální plnoformátová bezzrcadlovka EOS R3 jde na trh se zcela novým skládaným CMOS snímačem s rozlišením 24 Mpx, který pochází přímo z dílny Canonu. Tomu pak sekunduje obrazový procesor Digic X.

Z firemních funkcí je zde samozřejmě Dual pixel AF a opět se objevuje znovuzrozená funkce výběru ostřícího bodu okem – tu jsme viděli poprvé  u modelu EOS 3 v roce 1998.

Výhodou prakticky všech profesionálních fotoaparátů je obvykle rychlost, v tomto případě je to sériové snímání při 30 sn/s bez zatmění hledáčku a s velmi dobře kontrolovaným rolling shutter efektem. Elektronická závěrka pracuje až do 1/64 000 s, mechanická končí na 1/8000 s.

V případě videa se pak uživatelé mohou těšit na 6K při 60 sn/s v RAWu nebo využít přepočítaného rozlišení 4K. Zejména při videu pak vypomůže stabilizace snímače s účinností až 8 EV.

Ostření bylo opět vylepšeno, využívá celkem 1053 ostřicích bodů v celé ploše snímače a zvládá detekci a sledování různých objektů, od lidí, přes automobily nebo motocykly, až po zvířata. Systém autofokusu se navíc učí, aby se přizpůsobil vašemu stylu fotografování.

S ostřením souvisí i jedna technická novinka v podobě ovládání autofokusu okem, fotoaparát sleduje pohyb vašeho oka, takže se stačí podívat tak, kde chcete ostřit a vybere adekvátní ostřicí bod. Zachováno samozřejmě zůstalo i klasické ovládání ostření pomoci joysticku. 

Největší změnou z vnějšku je robustní tělo s integrovaným gripem a zdvojenými ovladači, takže můžete pohodlně fotografovat na výšku i na šířku. Samozřejmostí je odolnost vůči prachu a vlhkosti, stejně jako zdvojený slot pro paměťové karty (SDXC UHS II/CFexpress type B).  Na trhu bude bezzrcadlovka v listopadu letošního roku, cena byla stanovena na  160 000 Kč.

Světelná širočina i dlouhé ohnisko pro bajonet RF

Dalšími novinkami je dvojice objektivů osazených bajonetem RF – malý a velmi kompaktní širokoúhlý objektiv má ohnisko 16 mm a světelnost F2,8. Druhým kouskem je dlouhý teleobjektiv se stabilizací a rozsahem ohnisek 100–400 mm a světelností F5,6–F8. Oba dva jsou zástupci cenově dostupnější řady objektivů.

Teleobjektiv je vizuálně velmi podobný svým starším sourozencům RF 600 mm F11 a RF 800 mm F11. Jeho délka je 165 mm a váží 630 gramů. Vestavěná optická stabilizace objektivu má účinnost až 5,5 EV a další 0,5 EV přidá, pokud je objektiv použit se stabilizovaným tělem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje dvanáct čoček, včetně UD skla a asférických prvků. Zaostřovací skupina je poháněna Nano-USM motorem. Ostřit zvládne teleobjektiv od 88 cm s maximálním zvětšením 0,41×. Objektiv je kompatibilní i s 1,4× a 2× telekonvertorem, problematické však může být ostření při nedostatku světla. Objektiv je již dostupný za cenu 18 890 Kč.

Druhým sklem je širokoúhlý RF 16 mm F2,8 STM, který je zároveň nejdostupnějším širokým sklem pro RF bajonet, cena je totiž 8 790 Kč. Objektiv je opravdu malý (40 × 69 mm) a lehký (165 g), což jsou jeho hlavní výhody.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro konstrukci bylo použito devět čoček, z nichž je jedna asférická, ostřit zvládne od 13 cm a o pohon ostření se zde stará krokový STM motor. 

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Canon, Fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová
Fotografové
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Tomáš Slavíček
Fotomobily
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika