Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

5. září 2018
TWEET SDÍLET
Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

​Nový systém plnoformátových bezzcadlovek od Canonu nese název EOS R a je postaven kolem zbrusu nového bajonetu RF, který dle slov výrobce otevírá nové možnosti budoucího vývoje. Canon dokonce tvrdí, že „revoluční je nikoli nový fotoaparát, ale použitý bajonet“.

Zbrusunový systém EOS R

Bajonet nového fotoaparátu má stejný vnitřní průměr jako bajonet EF, tedy 54 mm, vzdálenost mezi snímačem a bajonetem je však díky absenci zrcátka samozřejmě kratší než u DSLR, konkrétně 20 mm (srovnej Nikon 16 mm), což umožňuje konstrukci menších objektivů. Díky 12 elektronickým kontaktům by komunikace mezi tělem a objektivem měla být nadprůměrně rychlá. Společně s novou bezzrcadlovkou Canon oznámil čtveřici systémových objektivů, jejichž specifikace najdete v předchozím článku.

Canon však myslel i na majitele starších „zrcadlovkových“ objektivů a současně představil trojicí adaptérů, které mají zajistit plnou kompatibilitu s objektivy EF a EF-S. Adaptéry budou k dispozici ve třech variantách.  Základní verze EF-EOS R se bude prodávat za 100 USD. Adaptér Control Ring Mount EF-EOS F s kontrolním prstencem, který najdeme i na nových RF objektivech, bude stát 200 USD a varianta s možností zasunutí filtru Drop-in Filter Mount EF-EOS R bude dostupná za 300 USD (s polarizačním filtrem) či 400 USD (s variabilním ND filtrem). Adaptéry s filtrem se začnou prodávat až v březnu příštího roku.

Snímač s rozlišením 30,3 Mpx

Canon EOS R je osazen full-frame snímačem (36 × 24 mm) s rozlišením 30,3 Mpx. Zpracování dat má na starosti procesor DIGIC 8. Soubory se ukládají ve formátu JPEG a/nebo RAW (14-bit) – k dispozici je také nový formát C-RAW s menším datovým objemem. Nativní rozsah citlivostí činí ISO 100–40 000 s možností rozšíření na ISO 50–102 400. Při natáčení videa lze pracovat v rozsahu ISO 100–25 600, respektive 100–12 800 u 4K videa. Maximální rychlost závěrky odpovídá 1/8 000 s, synchronizační rychlost blesku je 1/200 s. Nechybí ani tichý režim závěrky.

Co se týče stabilizace, Canon u svých bezzrcadlovek i nadále „plave proti proudu“: mechanickou stabilizaci v těle tedy nehledejte, uživatelé se budou muset spolehnout na stabilizaci v objektivech. Tento fakt může být diskvalifikující např. při práci s manuálními objektivy či při natáčení videa.

Autofukus s duálními pixely 

K automatickému ostření využívá Canon EOS R osvědčenou technologii Dual Pixel AF s monstrózním počtem 5 655 ostřicích bodů, které pokrývají cca 88 % záběru horizontálně a 100 % záběru vertikálně. Autofokus slibuje velmi dobrý výkon i ve špatných světelných podmínkách, a to až do vynikajících -6 EV sám akt zaostření by měl trvat 0,05 s. K dispozici je široká škála AF režimů, včetně sledování objektu a detekce oka. K volbě oblasti zaostření lze využít dotykovou obrazovku, která při fotografování přes hledáček funguje jako touchpad. „Zrcadlovkový“ AF joystick na těle bohužel nenajdeme.

A nyní k výkonu: Canon EOS R zvládne pořizovat série snímků rychlostí 8 sn./s při jednorázovém ostření, s přeostřováním poté 5 sn./s – jen pro srovnání: Sony A7 III umí s kontinuálním ostřením 10 sn./s. Vyrovnávací paměť pojme při použití karet UHS-II 47 RAWů, resp. 78 C-RAWů nebo 100 JPEGů, což je standard.

Video ve 4K rozlišení a profilem Canon Log

Ani v oblasti natáčení videa se žádná revoluce nekoná. 4K video umí Canon EOS R natáčet při snímkové frekvenci 30 sn./s, přičemž data jsou vyčítána z 1,7× výřezu. V nabídce jsou dva druhy komprese: ALL-I s datovým tokem 480 Mbps či IPB s 120 Mbps. Full HD sekvence nabídnou snímkovou frekvenci 60 sn./s, v HD rozlišení je poté maximem 120 sn./s. Videa se ukládají do formátu MP4.

K dispozici je 10bitový 4:2:2 výstup HDMI, nebo 8bitové 4:2:0 interní nahrávání. Během natáčení je možné aktivovat digitální stabilizaci. Nechybí podpora speciálního video režimu Canon Log s vysokým dynamickým rozsahem. Chvályhodná, přestože očekávatelná, je přítomnost vstupu pro sluchátka a mikrofon. Data lze stahovat prostřednictvím USB-C kabelu, popřípadě je přenášet bezdrátově pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth.

Inovativní ovládání

Canon EOS R přichází s inovativním systémem ovládání. Tradiční volič fotorežimů je nahrazen elektronickým – výběr probíhá na stavovém displeji otáčením multifunkčního rolleru (umístěném na horní stěně fotoaparátu) po namáčknutí tlačítka M(ode). Zmíněný roller zároveň podle zvoleného režimu slouží k nastavení expozičních hodnot či ke korekci expozice. Další ovladač je zapuštěn do gripu hned za spouští – tomu lze přiřadit zvolenou funkci. Nabídku funkčních prvků doplňuje programovatelný prstenec na objektivu – platí pouze pro nové RF objektivy.

Zajímavou novinkou je také na zadní stěně multifunkční dotyková „lišta“, nebo chcete-li touchpad, s možností přiřazení trojice funkcí, které se aktivují podle způsobu namáčknutí. Přejetím prstem lze dokonce nastavovat jednotlivé hodnoty.

Detailní hledáček a dotykový displej

Ke komponování záběru je určen 0,5“ elektronický hledáček s rozlišením 3 690 000 bodů a zvětšením 0,76×. Zadní dotykový a plně polohovatelný 3,2“ displej nabídne rozlišení 2 100 000 bodů. Tělo fotoaparátu je vyrobeno z hořčíkové slitiny a utěsněné proti vniknutí vody a prachu. Canon EOS R je dalším důkazem, že bezzrcadlovky již dnes nejsou synonymem pro kompaktní lehké přístroje, nýbrž že je i v tomto segmentu daleko více dbáno na ergonomii a komfort ovládání. Není proto divu, že novinka nepatří k nejmenším a nejlehčím přístrojům na trhu: váží 660 gramů a její rozměry činí 135,8 × 98,3 × 84,4 mm.

Společně s bezrrcadlovkou Canon EOS R a čtveřicí systémových objektivů byl představen první zástupce nové řady blesků: Speedlite EL-100. Podrobné informace zatím nejsou k dispozici, Blesk nabízí směrné číslo GN 26 a pokryje rozsah ohniskových vzdáleností od 24 mm. Hlava blesku je polohovatelná ve vertikálním i horizontálním směru. Podporováno je bezdrátové odpalování, ve funkci master i slave a také funkce stroboskopu. Blesk se bude prodávat od října za 200 USD.

Na těle novinky, tak jako u Nikonu Z, bohužel najdeme pouze jeden slot na paměťové karty, tentokrát však typu SD. Novým Nikonům se Canon EOS R podobá také výdrží akumulátoru – s baterií LP-E6N na jedno nabití pořídíte 370 (přes LCD) nebo 350 (přes EVF) snímků, což je zhruba o polovinu méně než u Sony A7 III. K dispozici však bude bateriový grip BG-E22, s nímž se výdrž zdvojnásobí. Canon EOS R se začne prodávat v říjnu. Samotné tělo bude stát 2 299 USD, za kit s objektivem 24–105 mm F4 zaplatíte 3 399 USD.

 

Témata článku: Technika, Canon, Objektivy, Příslušenství, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz